Slováci spočítali náklady na jednoho motorového a živého koně. Který je levnější?

Všestranné utahování opasků v energetice velí také motoristům zamýšlet se nad různými alternativami pohonu. Slovenští motorističtí novináři se proto pokusili vypočítat provozní náklady na jednoho motorového koně ve srovnání s jedním živým zvířetem, které dalo tradiční jednotce výkonu motoru jméno.

I když jsme v poslední době zaznamenali mírný pokles cen pohonných hmot, částka za litr benzinu stále mnohde atakuje 45 korun a motoristé každý den se strachem otevírají zpravodajské weby, aby zjistily nejnovější vývoj na trhu. Zatímco jednotliví automobiloví výrobci při snaze skloubit úspory a ohleduplnost k životnímu prostředí přichází s pohonem na elektřinu, plyn či vodík, kolegové z renomovaného slovenského automagazínu autogratis.sk šli ještě do většího extrému a oproti klasickým spalovacím motorům udělali naopak „krok vzad“.

Koňská síla (značka hp, z anglického horsepower) je starší fyzikální jednotka výkonu, původně zavedená Jamesem Wattem. I když je dnes vytlačována jednotkou SI watt, stále se používá pro označení výkonu spalovacích motorů. V češtině se používala také česká zkratka k (kůň), někdy nesprávně i ks (koňská síla).

Jednotku zavedl na konci 18. století skotský vynálezce James Watt, který začal vyrábět a prodávat jím podstatně vylepšený parní stroj. Watt potřeboval pro své zákazníky nějaké srovnání s výkonem tehdy běžně využívaných zvířat. Pro přiblížení tedy vymyslel následující definici: Jedna koňská síla je rovna výkonu, který podává soustavně pracující kůň, který zapřažený v žentouru táhne náklad 180 liber(lb) a ujde při tom za hodinu 144 koleček o poloměru 12 stop.

Zdroj: wikipedia

Běžný kůň vs. kůň De Luxe

Pravým smyslem auta byla kdysi náhrada koně, coby dopravního prostředku, který dává člověku svobodu dostat se z místa na místo prakticky kdykoliv si zamane. Přerod to byl tehdy intergalaktický, avšak logický.

Novináři se pokusili spočítat, na kolik vás vyjde jeden benzinový a jeden živý kůň, přičemž kalkulovali s denním nájezdem 50 kilometrů, tedy průměrnou délkou cesty ze satelitní obce do města a zpátky. Jde o reálnou situaci, protože koně v kondici dokážou za den ujet více než 80 kilometrů.

V tomto případě je výpočet jednoduchý. Standardní kůň za den sní přibližně 12 kilogramů sena, což je v přepočtu na aktuální ceny přibližně 37 korun. Slováci vzali cenu jednoho balíku sena, která se pohybuje okolo 550 Kč a vydělili ji požadovaným denním množstvím.

Pokud byste ovšem chtěli, aby byl váš kůň výkonnější a zdravější, za speciální krmivo si můžete připlatit dalších 60 korun. Dohromady vás tedy jeden kvalitněji živený kůň – v automobilové hantýrce bychom řekli, že jezdí na prémiové palivo – vyjde zhruba na stovku denně.

Motorový kůň

Jak je na tom auto? Nejprve si řekněme, kolik za zmíněných 50 kilometrů spálí. Počítat budeme s průměrnou spotřebou 7 l/100 kilometrů, což při ceně paliva kolem 45 korun na litr činí kolem 150 Kč. Jinými slovy, kůň vás dnes vyjde podstatně levněji než jakékoliv auto. Jenže auto těch koní má několik. Kolik tedy stojí jeden jediný benzinový?

Otázka to není úplně jednoduchá. Typické auto totiž během běžné jízdy zdaleka nevyužívá celý svůj výkonový potenciál. Vědci spočítali, že k tomu, abyste jeli plynule po rovině 80 km/h, stačí přibližně 20 koní. Z toho vyplývá, že provoz jednoho benzinového koně v našich podmínkách stojí u průměrného vozu lehce přes osm korun na den.

Kůň konzumující seno tedy levnější než kůň na benzin není, vezmeme-li ale v úvahu pouze náklady spojené s nezbytným „pohonem“, 50 kilometrů na živém koni vás vyjede levněji než autem. Řeč byla samozřejmě jen o prostých provozních nákladech, zohlednění pořizovací ceny je mnohem méně přehlednou disciplínou. Tak co? Přesedláte?

Tagy:

Hlavní zprávy

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik
360°

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik

Problémy šéfa ANO Andreje Babiše ve Francii by jeho hnutí neměly nijak zvlášť uškodit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli političtí komentátoři Martin Schmarcz a Thomas Kulidakis. Podle nich se totiž Babišovi potenciální voliči zabývají především situací v České republice. Čerstvá zpráva o tom, že na expremiéra si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, je prý už tolik nezajímá.

Brutální útok na Rushdieho. Spisovatel je na dýchacím přístroji, zřejmě přijde o oko
Kultura

Brutální útok na Rushdieho. Spisovatel je na dýchacím přístroji, zřejmě přijde o oko

 • Aktualizováno
 • Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Na pódium vtrhnul muž, který na Rushdieho zaútočil a pobodal ho. Spisovatel utrpěl nejméně jednu bodnou ránu do krku a jednu do břicha, uvedla na tiskové konferenci policie, podle které byl kolem 17:00 místního času stále na operačním sále. Útočníka policisté zadrželi, nyní je ve vazbě. Motiv jeho činu zatím není známý. Autor se nachází na jednotce intenzivní péče, zřejmě přijde o oko, uvedl jeho agent Andrew Wylie v prohlášení tisku.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  01:09

  Zelenskyj ve večerním projevu poděkoval České republice

  00:52

  Dráha letecké základny Saki zůstává v provozu

  23:49

  Při útoku na ruské letiště byla zničena letadla v hodnotě 380 milionů dolarů

  22:58

  Další útok ukrajinského dronu

  Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí

  Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

  Důvod prohlídky u Trumpa byl odhalen. FBI ho podezřívá z porušení zákona o špionáži

  Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa zajistili dokumenty s různými stupni utajení a o povolení k prohlídce žádali i kvůli podezření na porušení zákona o špionáži. Informace amerických médiích potvrdily povolení k prohlídce a seznam zabavených věcí, jež v pátek nechal zveřejnit soud na Floridě.

  Král, Kuchta a další jsou zrádci. Mají vymyté mozky, proto odchází z Ruska, říká hráč

  Jan Kuchta patří mezi fotbalisty, kteří po vpádu ruských vojsk na Ukrajině nechtěli zůstávat v zemi Vladimira Putina. FIFA dotčeným hráčům umožnila beztrestně přerušit angažmá, reprezentační útočník se vydal na hostování do pražské Sparty. Prchnul i další člen národního týmu Alex Král. Přesně těmto profesionálům vzkazuje srbský kolega Nemanja Pejčinovič: Chováte se jako holky a jste zrádci.

  Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

  Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Živě
  ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

  Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

  Domácí zpravodajství

  Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

  Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

  Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

  Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.