Slovenská herečka Katarína Paveleková se pro dlouhotrvající zdravotní problémy rozhodla v jednačtyřiceti letech podstoupit asistovanou sebevraždu. Mnozí tento pojem zaměňují s eutanázií, je v tom však podstatný rozdíl. Při eutanázii provede samotný akt lékař, při asistované sebevraždě dostane všechny potřebné prostředky pacient, který si smrtící látku musí aplikovat sám. Hereččina poslední slova na sociálních sítích fanouškům trhají srdce.
Paveleková pracovala v Hollywoodu, ještě před pár měsíci byla na dovolené v egyptské Hurghadě. Nemoc však měla být silnější. „Už nemám sílu, a tak jsem se rozhodla ukončit svůj život ve Švýcarsku. Tato nemoc mě ochromila, znemožnila mi pracovat i vést společenský život a nejsem už vůbec schopná užívat si života,“ napsala ve statusu, který zmiňuje web Plus JEDEN DEŇ.
ČTĚTE VÍCE: Matka a se vrhla z trajektu za svým sedmiletým synem. Oba jsou po smrti, policie hledá svědky
Nemoc ji prý naprosto ochromila. „Dýchání pro mě bylo stále těžší a bolestivější a funkce mých plic se zhoršovala,“ zněla poslední slova herečky. Únavový syndrom herečka spojovala s vakcínou proti covidu.
Paveleková si zahrála například ve filmu Žraločí tornádo. Ukázala se ale i v mnohem slavnějším trháku Tenkrát v Hollywoodu od Quentina Tarantina.
Asistovaná sebevražda není eutanázie
Na rozdíl od eutanázie, která je aktem usmrcení na žádost pacienta, kdy mu smrtící látku aplikuje lékař, při asistované sebevraždě je konečný akt na samotném pacientovi – on sám si musí podat látku, která způsobí jeho smrt. Asistent pomáhá jen s plánováním, pořízením potřebných látek a jejich „nachystáním“.
Konkrétní proces asistované sebevraždy popsal pro magazín Vice spolupředseda EXIT A.D.M.D. (Asociace za právo důstojně zemřít) Jean-Jacques Bise. „Nejprve jeden z našich lékařských specialistů zhodnotí stav pacienta, zda splňuje kritéria pro asistovanou sebevraždu. Pacient musí trpět závažnou diagnózou nebo být v terminálním stadiu onemocnění,“ řekl v roce 2022 vedoucí švýcarské kliniky.
„Pokud pacient podmínky splňuje, vybereme datum. V den zákroku se pacienta hned ráno ještě jednou zeptáme, zda je stále rozhodnut asistovanou sebevraždu podstoupit. Pokud si to rozmyslí, celý proces zastavíme. Naší prací je pomáhat lidem, nikoli nutit je,“ pokračoval Bise.
Pacienti následně dostanou léky proti zvracení, aby se tělo hořké smrtící látky reflexně nezbavilo. Po požití prý přichází zívání a spánek. „Po zhruba dvaceti minutách lékař může pacienta prohlásit za mrtvého. Potom kontaktujeme policii a pohřební službu,“ uvedl Bise.
V rozhovoru pro americký magazín také zmínil poslední slova pacientů. „Řekl bych, že nejčastěji slyšíme ,konečně‘. Garantuji vám, že po takovém utrpení už život není tím, čím býval. Pro tyto lidi je smrt často úlevou, cítí se osvobozeně,“ tvrdí muž, který se rozhodl pomáhat lidem v důstojné smrti poté, co musel prožít několik úmrtí i ve vlastní rodině.
Mohli jste přehlédnout: Herečka Tereza Ramba natáčí nový film, který zpracovává téma alkoholismu.