Liberální slovenská strana Svoboda a Solidarita (SaS), která v září opustila vládní koalici, navrhla zákonem umožnit uzavírání partnerských svazků, a to i párům stejného pohlaví. Krok má podle SaS upravit majetková práva partnerů a některé životní situace. Téma posílení práv lidí jiné než heterosexuální orientace (LGBT+) ožilo na Slovensku minulý týden po vraždě dvou lidí u gaybaru v Bratislavě. Někteří politici podpořili zmíněný návrh nebo takovou podporu zvažují.
„Není to plnohodnotné životní partnerství, není to už vůbec manželství párů stejného pohlaví, je to úprava majetkových práv a některých životních situací,“ řekl v pondělí novinářům poslanec za SaS a bývalý náměstek na ministerstvu spravedlnosti Ondrej Dostál. Podle předloženého návrhu by partnerské svazky mohly uzavírat páry bez ohledu na pohlaví.
Vyšetřování masakru u gaybaru v Bratislavě. Může jít o terorismus, uvedla policie
Vražda dvou lidí u gaybaru v Bratislavě bude podle policie vyšetřována jako čin z nenávisti pro sexuální orientaci obětí, možná půjde o terorismus.
Podle Dostála je Slovensko jednou ze šesti zemí Evropské unie, které nemají žádným způsoben upraveny vztahy lidí stejného pohlaví. Slovensko, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, nezavedlo na rozdíl například od Česka registrovaná partnerství párů stejného pohlaví.
Návrh SaS počítá například s tím, že osoby v partnerském svazku by nabývaly majetek do společného jmění podobně jako manželé. Dále by mohly po sobě dědit, měly navzájem přístup k informacím o zdravotním stavu například v případě hospitalizace a po smrti partnera by mohly dostávat vdovský nebo vdovecký důchod. Předlohu by měl parlament, ve kterém vláda už nemá většinu, projednat v prvním čtení na své nadcházející schůzi.
Nynější vládní koalice, ke které dříve patřila i SaS, slíbila v programovém prohlášení vlády, že zlepší právní úpravu majetkových práv lidí, jež žijí ve společné domácnosti.
Šéf vládního hnutí Jsme rodina a předseda parlamentu Boris Kollár se už nechal slyšet, že zvažuje podporu návrhu SaS. Hnutí podle něj se souhlasem ale váhá v obavě, že by země po schválení zákona musela umožnit i sňatky lidí stejného pohlaví. Registrovaná partnerství podpořil ministr životního prostředí Ján Budaj, který zastupuje nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.
Podle SaS mají slovenští politici velký dluh vůči párům stejného pohlaví. Zmíněnou předlohu strana připravila ještě před tragédií z minulého týdne, kdy útočník u gaybaru v centru slovenské metropole zastřelil dva lidi a další osobu postřelil. Podle policie tak učinil z nenávisti vůči sexuální orientaci svých obětí. Incident vyvolal v zemi nejen vlnu solidarity s komunitou LGBT+, ale také debatu o právní úpravě partnerského soužití osob stejného pohlaví.