Pokud se na mé farmě objeví nějaký medvěd, ani na vteřinu nezaváhám a zlikviduji ho, prohlásil farmář Martin Sedláčko. Šelma napadla minulý týden jeho syna Kristiána. Medvědů je třikrát více, než by mělo být, a to je důvod stále častějších útoků, tvrdí Emil Macho předseda Slovenské zemědělské a potravinářské komory. Jako řešení navrhuje snížení jejich stavu, což ale odmítá slovenský ministr životního prostředí Milan Chrenko, píše slovenský web Tvnoviny.sk.
„Každý medvěd, který překročí hranice tohoto areálu, je mrtvý, je mi jedno, že je chráněný,“ řekl Sedláčko pro web Tvnoviny.sk a dodal, že jeho rodina nebude ohrožována medvědy a je mu jedno, jaké jsou následky takového činu. Medvěd mladíka vážně zranil, život mu zachránila až matka Michaela, která šelmu při útoku statečně odehnala s vidlemi v rukou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přežil útok medvěda, léčba se ale nedaří. Kristián označil maminku s vidlemi za hrdinku
S útoky medvědů se farma Veles v obci Háj potýká podle Sedláčka už roky. „Několikrát mi zlikvidovali stáda koz i jehňat, minulý rok přesně šestnáct krav vyšlo z výběhu bez telete,“ uvedl farmář a dodal, že mu mizí i stovky kil krmiva.
Pro mnoho farmářů jsou střety s medvědy na denním pořádku. „Jako bychom se vrátili o 150 let zpět, že musíme naše děti zachraňovat vidlemi,“ řekl Macho. „Rozhodli jsme se, že nemůžeme déle čekat a nechat situaci bez povšimnutí. Je třeba začít medvědy lovit a jejich stav snížit na jeden tisíc, který je podle odborníků odpovídající,“ dodal. Podle odhadů jsou jich momentálně až tři tisíce.
Likvidace medvědů je nepřípustná
O snižování stavu medvědů nechce ani slyšet ministr životního prostředí Milan Chrenko. „Podle současně platné evropské i národní legislativy není možné medvědy hromadně odstřelovat,“ řekl ministr. Obavám farmářů rozumí a je připraven se sejít s jejich zástupci.
Zemědělci a farmáři jsou odhodláni i protestovat, pokud se nebude situace vyvíjet podle jejich představ, tvrdí Macho. Téměř každodenní záležitostí je výskyt medvědů i pro zemědělce Slavomíra Šimka ze Severního Podpolaní. „Lidé pracující v živočišné výrobě začínají brzy ráno a bojí se chodit do práce,“ popsal problematickou situaci Šimko.