Slovensko se zavázalo zaplatit za dva miliony dávek vakcíny Sputnik V proti covidu i v případě, že očkovací látku nepřevezme a ruský dodavatel kontrakt v hodnotě 19,9 milionu dolarů (426 milionů korun) neporuší. Podle slovenských médií to vyplývá z kupní smlouvy, kterou zveřejnilo slovenské ministerstvo zdravotnictví.
List Dennik N s odvoláním na vyjádření právníků napsal, že zmíněná smlouva je pro Slovensko nevýhodná zejména kvůli tomu, že převzalo na sebe celou zodpovědnost za případné nežádoucí účinky Sputniku V či vzniklé škody.
Slováci roztočili pípy a na jejich zahrádkách začalo pivo zase téct proudem
V pivnici Satelit v západoslovenské Čadci teče pivo proudem, od pondělí si totiž Slováci mohou chmelový mok vychutnávat i v zahradních restauracích. „Loni v prosinci nás s otevřením hospod předběhli Češi, teď jsme zase rychlejší my Slováci,“ směje se majitel pivnice Laco Végh. Když slečna výčepní před štamgasty pokládá půllitry, vlastně je to něco jako „oživená minulost“, pět měsíců se totiž nesmělo do vnitřních ani vnějších prostor hospod. Otázkou zůstává, jak otevřené zahrádky pivnic, kaváren a cukráren zahýbají se statistikou nakažených a zemřelých.
Výrobce nezodpovídá ani za účinnost vakcíny, kterou dosud Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nedoporučila ke schválení na unijním trhu. Stanovisko k vakcíně s odvoláním na nedostatek údajů od ruského výrobce nevydal ani slovenský Statní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Bývalý slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí, který zmíněnou smlouvu podepsal, ji podle agentury TASR označil za výhodnou.
Nákup Sputniku V dříve vyvolal spory nejen mezi Bratislavou a Moskvou, ale i ve slovenské vládní koalici. Očkování zmíněnou vakcínou v zemi zatím nezačalo, byť prvních 200 tisíc dávek Sputniku V převzalo pětimilionové Slovensko již na začátku března.
Podle smlouvy by dodávky Sputniku V měly být dokončeny v červnu. Na začátku dubna Ruský fond přímých investic (RDIF), který zodpovídá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, ovšem tvrdil, že Slovensko porušilo kontrakt na dodávku této očkovací látky. Fond to zdůvodnil tím, že SÚKL zadal testování dodané zásilky Sputnik V laboratoři, která není součástí sítě oficiálních laboratoří Evropské unie. Podmínku ohledně vykonávání testů pouze v oficiálních laboratořích EU smlouva ale neobsahuje.
Rozhodnou až další analýzy
Ve zmíněném sporu se na ruskou stranu přiklonil i nynější slovenský ministr financí Igor Matovič, který ještě jako premiér byl u nákupu Sputniku V. Matovič původně tvrdil, že Rusko žádá vrácení Sputniku V kvůli tomu, že očkovací látka byla testována v neakreditované laboratoři a v této souvislosti opakovaně kritizoval šéfku SÚKL.
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Při pohledu na sociální sítě slovenského ministerstva zdravotnictví mohou Češi pouze tiše závidět. Přehledné covidové grafiky každý den, praktické informace k očkování včetně upozorňování na volné termíny v jednotlivých očkovacích centrech či efektivní vyvracení obav z vakcín. Slováci dělají svoji práci tak dobře, že mnoho obsahu sdílí také čeští uživatelé sociálních sítí. Pro Čechy však může být nemilé, když vidí, že u našich východních sousedů už začali očkovat i čtyřicátníky.
Později Matovič ale řekl, že oficiálním důvodem požadavku ruské strany bylo to, že Slovensko za vakcíny včas nezaplatilo. Učinil tak poté, co původně zveřejněné důvody zpochybnila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Mezitím se Slovensko na testování vakcíny dohodlo s Maďarskem, v uplynulých dnech zase Rusko požádalo o čas na analýzu Sputniku V, který byl dodán na Slovensko.
Podle nynějšího slovenského ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského Bratislava s rozhodnutím o očkování Sputnikem V vyčká na testy v Maďarsku a Rusku. Slovensko přitom v květnu očekává výrazné navýšení dodávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, která má registraci od EMA.
Použití Sputniku V na Slovensku povolil již bývalý ministr zdravotnictví Marek Krajčí, který v březnu po tlaku části koalice v souvislosti s tehdejší nepříznivou epidemickou situací podal demisi. Okolnosti nákupu Sputniku V bez souhlasu všech vládních stran prohloubily na Slovensku vládní krizi, která vyústila v odchod Matoviče z čela kabinetu.