Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?
„A teď přichází ČNB, Rusnokova drahota, a všechno jim zničí,“ hřímal ve středu Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně během jednání před hlasováním o vyslovení důvěry vládě Petra Fialy. Zdánlivě náhodný výrok ale může mít (v případě Babiše spíše vždycky má) jasný cíl. Respektive cíle dva. Zaprvé smýt ze sebe cejch premiéra, za jehož vlády se inflace dostala na 13leté maximum, zadruhé hodit to na člověka, který by mohl být potenciálním soupeřem o prezidentské křeslo.
POLEMIKA: Nejdelší jednání o vládě v historii Česka. Fraška, nebo koření demokracie?
Jednání poslanců před hlasováním o důvěře vládě Petra Fialy (ODS) trvalo nejdéle v historii Česka. Je takový průběh kořením demokracie, nebo pouhou trapnou fraškou za peníze daňových poplatníků? Přečtěte si, co si o tom myslí redaktoři CNN Prima NEWS.
Nesmysl? Možná, ale spíše ne. Jiřímu Rusnokovi končí letos v červnu mandát člena bankovní rady ČNB i jejího guvernéra. A nemůže být už jmenován znovu. Veřejnosti je poměrně dobře známý, minimálně z doby, kdy se po pádu Nečasovy v roce 2013 zjevil jako ten, kdo zemi provedl jednou z nejhorších politických krizí od listopadu 1989.
Rusnok je Zemanův přítel
Po svém „premiérování“ byl Milošem Zemanem jmenován do vedení České národní banky s účinností od 1. března 2014. O dva roky později Zeman svého přítele Rusnoka „povýšil“ do guvernérské „hodnosti“, když v červnu 2016 vypršel mandát Miroslavu Singerovi. Připomeňme, že tou dobou stále probíhal takzvaný kurzový závazek neboli umělé oslabování koruny vůči euru. A právě za nynějšího guvernéra ČNB Rusnoka byl tento veřejností nenáviděný režim na jaře roku 2017 ukončen.
Ano, bytů je málo a ceny stoupají. Takže když je něčeho málo, tak je inflace! Je to logické. A ty nesmysly, co vykládají teoretici z České národní banky – jediná banka v Evropě, na světě, která navyšuje stále úroky! Navyšuje! Peklo! Co je tohle? Přichází hypoteční zoufání. Sazby rostou. Víte, kolik vzali naši občané minulý rok hypoték? 430 miliard, a to je skvělý. Skvělý! Budou muset platit hypotéky, a kolik? 1,5 milionu lidí má hypotéky v hodnotě 1 577 miliard. Minulý rok vzali lidi 430 miliard hypotéku. A proč by si je nemohli vzít? Ale teď, kolik budou platit těch procent? Samozřejmě nemá každý fix. Takže to jsou věci, které jsou nenormální. (Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně 12. 1. 2021)
Otázkou tedy je, co má Jiří Rusnok v plánu poté, kdy majestátní budovu v pražské ulici Na Příkopě opustí naposledy. V jedenašedesáti letech přece jen ještě není na odpis, obzvláště když má na kontě zkušenosti z byznysu (předseda představenstva ING Penzijní společnosti, prezident Asociace penzijních fondů), politiky (poslanec, ministr financí, ministr průmyslu a obchodu, premiér), a v neposlední řadě i z působení v ekonomicky nejmocnější instituci v Česku. Proč tedy nezkusit ucházet se o funkci, která Rusnokovi ke kompletaci politicko-ekonomického triple gold clubu chybí?
Náhoda? Nemyslím si
Zdá se, že Babiš si je takového rizika vědom a považuje Rusnoka ve své honbě za Hradem za hrozbu. Vždyť proč by jinak házel na představitele ČNB vinu za vysokou inflaci, o níž Babišova exministryně financí Alena Schillerová (ANO) opakovaně tvrdí, že je dovezená ze zahraničí? Buď Babiš považuje Schillerovou za nekompetentní (ostatně stejně jako Rusnok), nebo potřebuje preventivně zdiskreditovat možného soupeře v souboji o prezidentské křeslo.
Existuje samozřejmě ještě dalších „x“ možností, proč se Babiš do Rusnoka obul. Včetně pouhého náhodného hromadění slov, které mu slina na jazyk přinesla. Bylo by ale zvláštní, pokud by se mu dosluhující guvernér ČNB vloudil do úst čirou náhodou.