Do vesmíru odstartovala tříčlenná rusko-americká posádka. Připojí se k ISS

Americká astronautka Kathleen Rubinsová a ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov

Start lodi Sojuz MS-17

Jen několik týdnů před dvacátým výročím nepřetržité lidské přítomnosti ve vesmíru odstartovali z kazašského kosmodromu Bajkonur směrem k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) tři další astronauti. Novou polovinu posádky ISS budou tvořit americká astronautka Kathleen Rubinsová a ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov.

Start z Bajkonuru proběhl úspěšně podle plánu v 7:45 našeho času. Internetový přenos ze startu vysílala ruská kosmická agentura Roskosmos. Let k orbitálnímu komplexu má trvat rekordně krátkou dobu, něco přes tři hodiny.

Kapsle s triem astronautů by podle očekávání měla přistát a spojit se s ISS v 10:52 a asi 12:45 by se měla otevřít a umožnit členům posádky vstoupit na palubu stanice, uvedl web CNN.

Měsíční karanténa před odletem

Trojice astronautů byla kvůli trvající pandemii COVID-19 před odletem přibližně měsíc v karanténě a byla několikrát testována na koronavirus, uvedla před odletem podle agentury DPA mikrobioložka Rubinsová, která se na ISS vydává podruhé.

NASA vyslala na Mars další sondu pro hledání známek života

Na Mars z americké Floridy odstartoval rover Perseverance (Vytrvalost). V rámci třetí a poslední mise na „rudou planetu“ letošního léta vyslal NASA do vesmíru nejsofistikovanější rover pro hledání známek života, který má k dispozici. Po Číně a Spojených arabských emirátech tak na Mars míří i USA.

„Mezinárodní vesmírná stanice je nyní pravděpodobně nejbezpečnějším místem,“ poznamenal Ryžikov s poukazem na současnou pandemii.

Během pobytu na ISS budou účastníci mise provádět vědecké experimenty v oblasti biologie, biotechnologie či fyziky. Na nové kolegy na oběžné dráze ve výšce kolem 400 kilometrů nad povrchem Země čekají ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a americký astronaut Christopher Cassidy.

„Vesmírná stanice je oddělena od Země dvacet let,“ uvedl Rubinsová. „Jak se tím liší? Má svůj vlastní biom s vlastními zdroji s lidmi, kteří přilétají a odlétají. Chceme vidět, co s těmito uzavřenými prostředími dělá tak dlouhá separace,“ dodala.

Do vesmíru létají americké i ruské stroje

Ačkoliv astronauti NASA v květnu úspěšně odstartovali z USA na palubě americké lodě SpaceX Endeavour, nadále se také pokračuje ve vesmírných letech na ruských lodích Sojuz, které startují z Ruskem pronajaté části kazašského Bajkonuru.

Lodě Sojuz začaly od roku 2013 létat s posádkami v rychlejším šestihodinovém režimu místo dřívějšího způsobu, při kterém cesta trvala dva dny. Od roku 2018 byl superrychlý tříhodinový režim úspěšně otestován na pěti nákladních lodích Progress.

Tagy: