Už 11 obětí na životech si vyžádala nákaza bakterií legionellou v Polsku, uvedl server Onet s odvoláním na pondělní oznámení hygieniků. Ti také prozradili, že bakterie se našla ve čtyřech z osmi dosud prozkoumaných vzorků vody z vodovodů v dosavadním ohnisku nákazy, městě Rzeszów na jihovýchodě země. Nákaza se objevila v dalších regionech – v sousedním Malopolsku a Lublinském vojvodství a také ve Velkopolsku na opačném konci země.
Úmrtí 91leté pacientky v pondělí ráno oznámil mluvčí rzeszówské nemocnice specializované na plicní nemoci, kde žena, místní obyvatelka, byla hospitalizována před několika dny. Současně o prvních případech nákazy v regionu Velkopolsko na západě země informovala nemocnice ve městě Ostrów Wielkopolski. Jde o manželský pár ve věku 53 a 54 let.
ČTĚTE TAKÉ: Na toaletu chodila 30krát denně, trápil ji únik moči. Lékaři umí vyřešit i vážnou inkontinenci
„Do nemocnice byli přijati před několika dny s vysokou horečkou, bolestmi svalů a hlavy,“ uvedl doktor Adam Stangret a dodal, že v moči pacientů byla zjištěna přítomnost bakterie legionelly. Po léčbě se stav pacientů rychle zlepšil, dnes je čeká kontrolní vyšetření a nejspíše budou brzy propuštěni domů. Pacienti v poslední době nenavštívili podkarpatský region, jehož centrem je Rzeszów.
Pracovníci vodárenského podniku v tomto městě během víkendu vodovod preventivně dezinfikovali dvacetinásobně větší dávkou chlóru, než se přidává obvykle, a následně propláchli, aby se parametry vrátily do normálního stavu, dodala stanice.
Šíření vyšetřuje kontrarozvědka
První zprávu o nákaze legionellou dostali místní hygienici 17. srpna. Nákaza se podle údajů z neděle dosud potvrdila u 144 osob, z nichž 96 žije přímo ve městě.
Bakterie legionella Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Případ nákazy v Malopolsku byl hlášen ještě během neděle. Podle televize jde o pacientku z domova pro seniory. Podle Onetu byl s nákazou hospitalizován v nemocnici v Lublinu pacient, který dříve pobýval v podkarpatském regionu.
Šíření nákazy začala vyšetřovat i kontrarozvědka ABW, která prověřovala, zda nejde o úmyslný zásah do vodovodního systému. Rzeszów je klíčovým tranzitním uzlem pro mezinárodní vojenskou pomoc Ukrajině, čelící ruské agresi. Podle stanice Rádio RMF příslušníci ABW dosud nenašli nic, co by nasvědčovalo sabotáži.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak přežít tropická vedra ve zdraví?