reklama

Šmucler: S rouškami se to přehánělo. Zachrání nás očkování seniorů a promořenost

Roman Šmucler tvrdí, že cestou z pandemie bude kombinace očkování seniorů nad 65 let a také promoření populace.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Cesta ven z pandemie koronaviru bude kombinace očkování seniorů nad 65 let a promoření zbytku populace. Uvedl to prezident České stomatologické komory Roman Šmucler v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Šmucler rovněž dodal, že nošení roušek se na řadě míst přehánělo. Jejich nošení podle něj sice má nějakou hodnotu, ale nejedná se o klíčové kritérium při boji proti pandemii.

reklama

Šmucler již loni hovořil o tom, že jediná věc, která nás zbaví ohrožení z pandemie koronaviru, je promoření vysoké části populaci. Lékař v pořadu Nový den dodal, že to však bylo v době, kdy ještě svět neměl k dispozici žádné vakcíny. Aktuálně považuje za cestu ven kombinaci promoření a vakcinace. „Teď je to cesta promoření a očkování lidí nad 65 let,“ sdělil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

K tématu

Proočkování dostatečného množství důchodců podle Šmuclera může rozhodnout i o kritickém stavu českých nemocnic, které jsou podle mnohých na pokraji zhroucení. Vzhledem k tomu tak lékař nepovažuje nynější očkování učitelů za dobré. „Neměli bychom teď očkovat učitele, ale dát co nejvíce prvních dávek lidem na 65 let,“ řekl Šmucler v pořadu Nový den.

O nošení roušek prezident České stomatologické komory prohlásil, že se to s ním „přehánělo“. Podle něj sice mají nějakou hodnotu, tudíž mohly trochu pomoci, ale nejde o klíčový faktor. Jedním z nich je dle Šmuclera ochrana seniorů. Roušky navíc lidé musí nosit zejména na ulici či v obchodech, kde je však podle lékaře riziko přenosu výrazně nižší než v práci či v rodinném kruhu.

Roman Šmucler (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Roman Šmucler (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Zdroj: CNN Prima NEWS

Velkým problémem podle Šmuclera také je, že boj s pandemií již od začátku v Česku nevede hlavní hygienik. „Bohužel se nsetalo, že by to řídil hygienik. Řídil to buď nějaký epidemiolog nebo politik,“ řekl Šmucler s tím, že na začátku pandemie v tuzemsku, tedy loni v březnu, Česko „nemělo hlavního hygienika, jen jednu paní“. Narážel tím na fakt, že v té době byla hlavní hygieničkou Eva Gottdaldová, která přitom neměla lékařské vzdělání. Tu následně ještě v průběhu března nahradila Jarmila Rážová, která již dostatečné vzdělání má.

Za zcela správný krok naopak Šmucler označil uzavření měst Litovel a Uničov, ke kterému došlo loni na jaře. Obce byly tehdy totiž označeny za epicentrum šíření nákazy. Jejich izolace byla podle Šmuclera sice dobře vyhodnocená. Naopak celorepublikový lockdown Šmucler zkritizoval. „Já bych zasahoval mnohem cíleněji. Jsou okresy, které to mají za sebou, které bych netrápil, například Zlínsko,“ vysvětlil Šmucler s tím, že naopak v jiných okresech, kde se epidemie „rozjíždí“, jsou opatření pro změnu nedostatečná.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Nový den s Petrem Arenbergerem: Kdy dojde k rozvolnění opatření?

Sledujte ŽIVĚ Nový den s Petrem Arenbergerem: Kdy dojde k rozvolnění opatření?

Koronavirová situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování, který ale veřejnosti představí nejdříve ve čtvrtek. Co můžeme očekávat? A kdy si dojdeme například ke kadeřníkovi? Na tyto a další otázky bude od 7:40 v pořadu Nový den CNN Prima NEWS odpovídat ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Rozhovor můžete sledovat živě také v tomto článku.

Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa
Ruská GRU, americká CIA i izraelský Mosad: Tajní agenti se maskují na každém rohu
Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama