Prezidentem České stomatologické komory je opět Šmucler
Prezidentem České stomatologické komory (ČSK) zůstává Roman Šmucler. Od delegátů sněmu v Brně dostal v sobotu 53 hlasů, protikandidátka Bára Malíková jich získala 40. Šmucler tak bude v čele komory i v letech 2025 až 2029.
Po zvolení Šmucler novinářům řekl, že ani nedělal kampaň a snažil se pracovat pro komoru a české pacienty prosazováním nových zákonů. I proto vnímá důvěru jako velký závazek. Vyzdvihl i počet hlasů pro jednatřicetiletou Malíkovou, která reprezentuje mladou generaci zubařů, jež se hlásí o politické funkce. Malíková s ohledem na počet hlasů bude zvažovat práci v představenstvu komory či v jiných orgánech. Na předsedu kandidoval ještě Lubomír Beran z Ostravy, který získal v prvním kole dva hlasy a do druhého kola nepostoupil.
ČTĚTE TAKÉ: Ministr zdravotnictví Válek má rakovinu. Nádor je v časném stadiu, čeká ho operace
Podle Šmuclera si vede česká stomatologie dobře, ve srovnání s jinými medicínskými obory má nejvíce mladých lékařů. Zároveň však očekává, že obor a zubní péči čeká v dalších čtyřech letech výrazná změna s ohledem na technologický pokrok. „V Evropské unii i mimo ni se chystají velké změny. Brzy asi bude možné, aby si lidé rozpoznali kaz v mobilu, aby se prosadila v péči digitalizace. Budeme méně používat zubní techniky a potřebujeme je přeškolit na jinou práci. Budeme mít také větší a špičkově vybavené ordinace, které ale nebudou všude,“ řekl Šmucler.
VZP se může dostat do finančních problémů, připustil Kabátek a vyjmenoval, co se musí změnit
Systém veřejného zdravotního pojištění bude pro příští rok hospodařit zhruba s půl bilionem korun. Nakonec se pravděpodobně stejně dostane do schodku jako letošní rok, kdy pojišťovny předpokládají deficit 11 miliard korun. Jenomže co pak? Pokud se nic nezmění, bude mít největší zdravotní pojišťovna, která se stará o více než šest milionů lidí, finanční problémy už za tři roky, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Podle něj mohou malé praxe, kde je běžně jeden lékař a jedna sestřička, zaniknout. „V Německu dnes připadá na jednoho lékaře 2,5 sestřičky, v USA pět. Potřebujeme, aby byla dostupná péče, i když lékař onemocní, i když si za ní lidé budou muset několik kilometrů přijet,“ míní Šmucler.
Malíkové vadí mediální vystupování
Uvedl také, že se postupně daří vylepšit péči o děti. „Když jsem přišel na komoru, našel jsem v celé republice 20 dětských specialistů, dříve jsme jich měli 1000. Začali jsme systém školení pro pedostomatologii, kterého potřebují hůře ošetřitelné děti. Zavedli jsme, že pojišťovna platí sedace (hlubokou anestezii), zavedli jsme různé bonifikace. Výkony u dětí se dříve platily méně než u dospělých. Už je to teď více než u dospělých, i když nejsme tak daleko jako v Rakousku, kde se platí výkon u dítěte dvojnásobně,“ řekl Šmucler.
Jeho cílem je také zjednodušit ošetření dětí, které potřebují celkovou anestezii. „Doteď mají monopol některé státní nemocnice, které jsou přetížené. Rádi bychom dohodli s pojišťovnami úhradu v nějakém balíčku, už na to kývly. Chtěl bych, aby se na takové ošetření nečekalo rok, ale třeba jen dva týdny,“ dodal.
Jeho protikandidátka Malíková má podle svých slov na věcná témata často podobný názor, ale nesouhlasí s mediálním vystupováním Šmuclera a s tvrzením, že stomatologů je dostatek. „Tohle vyjádření podle mě nestojí na validních datech,“ řekla Malíková. Shodla se s ním na tom, že by bylo vhodné, aby lékařské fakulty měly více peněz pro více studentů. „V mém ročníku nás bylo 80, dnes jich učím v ročníku 45,“ řekla Malíková.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hrozí zánik některých českých porodnic. Na vině je neblahý trend, který panuje v zemi