Andrej Babiš před odletem do Srbska
Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za nejspravedlivější, aby byla Česká republika ve sněmovních volbách jediným obvodem. Opozice ale trvá na zachování 14 volebních krajů. O podrobnostech volebního systému, který se uplatní i letos v říjnu, jednají od úterka politické strany. Verdikt Ústavního soudu, který část volebního zákona zrušil, Babiš ve středu před odletem do Srbska opětovně označil za účelový a namířený proti jeho hnutí ANO.
Sněmovní strany se v úterý shodly, že pro úpravu volebního zákona použijí poslanecký návrh KDU-ČSL, který je již ve Sněmovně. Ušetří to čas oproti vládnímu legislativnímu procesu. Shoda je i na tom, že by koalice stran měly pro vstup do Sněmovny získat více než pět procent hlasů, existuje ale víc návrhů.
Většina stran prosazuje, aby se ČR dělila na více volebních obvodů, hnutí ANO je pro jeden. „Lidé by všude volili jednu kandidátku. S komentáři, že jsou krajská specifika, nesouhlasíme,“ uvedl premiér. Volba mezi různými kandidátkami podle různých regionů podle něj patří ke krajským volbám. „Byl by to nejspravedlivější a nejtransparentnější systém, aby se všechny hlasy vzaly do úvahy a měly stejnou váhu všude v ČR,“ dodal.
Babiš minulý týden řekl, že Ústavní soud se snaží ovlivnit politickou situaci v zemi a otřásá důvěrou lidí v ústavní systém. I nyní trvá na tom, že se jedná o účelové rozhodnutí. „Stojím si za tím, co jsem řekl,“ konstatoval ve středu. Rozhodnutí podle něj směřuje proti hnutí ANO a je jednoznačně ve prospěch malých stran. Zkomplikuje také sestavování koalic a zhorší stabilitu vlád, varoval.
Opozice chce zachovat 14 volebních krajů
Opoziční strany se ale v úterý dohodly na zachování 14 volebních krajů, jednají o dalších krocích. „Shodli jsme se na základních parametrech dalšího postupu. Budeme prosazovat, aby bylo zachováno 14 volebních krajů,“ uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan. To později potvrdil i šéf ODS Petr Fiala, podle něhož bude zachování tohoto systému jednodušší a zohledňuje i sounáležitost poslanců s regiony.
Opozice také požaduje, aby se od samého začátku vedla diskuze společně se zástupci Senátu. „Celá materie musí být projednána se Senátem, Senát by měl hned v počátku vyjednávání stanovit nepřekročitelné limity, které bude senátní většina požadovat,“ podotkl Rakušan. Místem, kde se finálně metoda výpočtu mandátů určí, by ale měla být Sněmovna.
Andrej Babiš na tiskové konferenci před odletem do Srbska Zdroj: Dáša Šamanová
Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal považuje za podstatné především rychlé projednání předpisu, aby nikdo nemohl volby zpochybňovat například kvůli tomu, že očekával nižší práh pro vstup koalic do Sněmovny. „Chceme zachovat 14 volebních krajů, které Ústavní soud nezrušil, takže nevidíme důvod na tom něco měnit,“ zdůraznil Pikal. Piráti také chtějí, aby se hlasy sečetly a přepočítaly na mandáty na celostátní úrovni, než se rozpočítají podle jednotlivých krajů.
Soud zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do Sněmovny získání pěti procent hlasů. Soud škrtal i v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů. Nález nemá časový odklad, dopadne už na letošní podzimní sněmovní volby.