Andrej Babiš před odletem do Srbska
Koronavirus zmutoval tak, že má mnohem větší smrtnost, je to zabiják, varoval před cestou do Srbska premiér Andrej Babiš. Podle něj se už nepřenáší až po 15 minutách, ale i během sekundy. Babiš také uvedl, že ministerstvo zdravotnictví nezvládá reagovat na britskou mutaci, která se v Česku šíří. Právě proto s premiérem do Srbska nejede ministr Jan Blatný (za ANO).
„Koronavirus je zabiják a mutuje, vidíme změnu z hlediska smrtnosti. Už nepřeskočí za 15 minut, ale podle expertů za sekundu,“ varoval před odletem do Srbska na své tiskové konferenci Babiš. Také uvedl, že britská mutace se šíří v mnohem větším rozsahu a ministerstvo zdravotnictví na ni nezvládá reagovat. I proto ministr zdravotnictví Jan Blatný zůstává doma a nejede s premiérem na expedici do Srbska.
Blatný má ale podle Babiše řešit i to, co nastane, když opozice nepodpoří prodloužení nouzového stavu. „Pan ministr má plno úkolů. Je třeba, aby se soustředil na nouzový stav, pokud neprojde,“ podotkl premiér s tím, že by měl být ve Sněmovně přijat takový zákon, který bude povolovat, aby mohla pokračovat koronavirová opatření i bez nouzového stavu. Kabinet předlohu za tímto účelem schválil loni v květnu, Sněmovna ji však neprojednala.
Český premiér Andrej Babiš míří do Srbska. Zdroj: ČTK
Ať opozice zapomene na politiku a volby
Legislativci z ministerstva zdravotnictví, vnitra i úřadu vlády podle Babiše analyzují zákonnost postupu, kdy by kabinet záhy po skončení nouzového stavu vyhlásil nový. Ministr vnitra Jan Hamáček v úterý řekl, že by to mohlo znamenat obcházení Ústavy ČR. „Otázka je, zda by to mohlo fungovat jako poslední záchranná brzda,“ uvedl a zcela možnost nevyloučil. Žádost o další prodloužení nouzového stavu do 16. března vláda schválila v pondělí.
Situace v Česku podle Babiše není dobrá. „Máme přeplněné nemocnice a bez nouzového stavu to bude velký problém,“ upozornil premiér. Doufá však, že opozice „zapomene na politiku a volby“ a žádost vlády podpoří. Opakované debaty o nouzovém stavu považuje za zpolitizované.
Kabinet totiž minulý týden ztratil podporu KSČM při prodlužování nouzového stavu, shodu zatím nenašel ani s opozicí. Schůzky s Piráty a STAN a zřejmě i koalicí ODS, TOP 09 a lidovců by měly pokračovat ve středu. „Výsledek není žádný, jednali jsme do noci. Požadavky opozice jsou ekonomického charakteru a měly by nedozírné následky na rozpočet,“ řekl k úternímu jednání na tiskové konferenci Babiš. Kritizoval, že strany navrhují opatření s dopady na rozpočet a ten pak nechtějí podpořit.
Piráti a STAN si dali pět podmínek, které jsou stěžejní pro to, aby mohli vládě pomoct prodloužit nouzový stav. „My už toho máme dost. I proto jsme s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem jeli na schůzku s premiérem Babišem, byl přítomen i vicepremiér Hamáček. Představili jsme pětici názorů, které by mohly pomoct. Nebudou fungovat nové a nové restrikce. Bude fungovat to, že budeme lidi motivovat,“ řekl na úterní tiskové konferenci šéf STAN Vít Rakušan. Podmínky má i koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09).
Část opozice žádá finanční bonus pro lidi v karanténě nebo v izolaci, zvýšení kompenzačního bonusu pro podnikatele, co nejdříve otevřít školy, také aby stát pomohl s testováním ve firmách a stejně jako Babiš avizoval na tiskové konferenci pandemický zákon, díky kterému budou platit opatření i bez nouzového stavu.
Sputnik V očkovat nebudeme, dokud ho neschválí EMA
Premiér ve středu na tiskové konferenci před odletem do Srbska také zdůraznil, že Česká republika nezvažuje, že by užívala ruskou vakcínu proti koronaviru Sputnik V dříve, než ji schválí evropské orgány. Mohla by se nicméně předzásobit a získat náskok pro případ, kdyby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) své doporučení vydala.
„Pokud by se nám podařilo získat nějaké množství, příslib a náš Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) by schválil dokumentaci a čekalo se na schválení EMA, mohli bychom získat nějaký čas a náskok,“ upozornil premiér. Připomněl svou starší neúspěšnou iniciativu, aby se v unijních zemích rozvážely očkovací látky firmy AstraZeneca ještě předtím, než je EMA schválí.
Babiš zároveň považuje za klíčové, aby Česko dokončilo první fázi očkování, ve které bez registrací připadly vakcíny lékařům, lidem v domovech seniorů či zařízeních sociální péče. „Abychom už měli jednotný rezervační systém,“ naléhal. Od poloviny ledna se mohou v Česku k očkování hlásit lidé starší 80 let. Premiér o víkendu slíbil, že navrhne, aby se od března otevřela registrace a rezervace na očkování pro lidi starší 60 let. „Uvidíme, jestli se to bude řídit jen věkem, nebo i počtem nemocí,“ podotkl na tiskové konferenci.
Do Srbska s premiérem ve středu vyrazili například jeho poradce, bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula, hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal nebo ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Marián Hajdúch.
Budou jednat s premiérkou Anou Brnabičovou i prezidentem Aleksandarem Vučičem, navštíví také očkovací centrum na výstavišti. Tématy jednání budou kromě koronavirové pandemie též integrace Srbska do Evropské unie a bilaterální vztahy.