Téměř 1,8 milionu korun v podobě odchodného rozdělil Dopravní podnik hlavního města Praha (DPP) mezi tři bývalé vysoké představitele, kteří se dle obvinění policie podíleli na činnosti organizované zločinecké skupiny napojené na podnikatele Michala Redla a kauzu Dozimetr. Podle mluvčího podniku Daniela Švabíka bylo nutné odstupné vyplatit kvůli tomu, aby se celková částka dále nezvyšovala. V případě odsouzení aktérů však budou po manažerech vyplacené peníze vymáhány zpět. Podobná částka se týká rovněž bývalého ekonomického ředitele Mateje Augustína. Se zjištěním jako první přišel web Seznam Zprávy.
Dopravní podnik se vyplacení odchodného pro tři manažery zhruba rok bránil. Chtěl je složit do soudní úschovy, ale Městský soud v Praze tuto možnost podle serveru zamítl. Trojici vysokých představitelů poslal v těchto dnech pražský dopravní podnik na účty dohromady 1 784 184 korun, napsaly Seznam Zprávy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hlubuček z kauzy Dozimetr: Nevylučuji návrat do politiky. Lenost na magistrátě je neuvěřitelná
Jedná se o odchodné, které městská firma musela vyplatit poté, co manažery propustila kvůli trestnímu stíhání a podezření, že se podíleli na ovlivňování zakázek a na úplatcích. Peníze dostal bývalý vedoucí jednotky informačních technologií Luděk Šteffel, někdejší šéf právního odboru Dalibor Kučera a bývalý vedoucí Odboru technické správy objektů Martin Vejsada.
ANO žádá jednání o konci Pospíšila, potvrdil Nacher. Chce probrat kauzu Dozimetr
Opoziční ANO podalo v Praze žádost o svolání mimořádného jednání zastupitelů, oznámil na sociálních sítích zastupitel Patrik Nacher (za ANO). Hnutí chce řešit roli náměstka pražského primátora Jiřího Pospíšila (TOP 09) v kauze Dozimetr. Pražská TOP 09 již v minulém týdnu odmítla výzvu Prahy sobě, aby strana rozpustila svou buňku v hlavním městě. Zároveň vyloučila jakékoliv pochybení Pospíšila i jeho účast v kauze Dozimetr.
„Pokud by DPP odstupné nevyplatil, hrozilo by zvýšení těchto částek o náklady řízení přinejmenším ve výši několika set tisíc korun, což by bylo v příkrém rozporu s povinností jednat s péčí řádného hospodáře,“ uvedl mluvčí Šabík s odvoláním na právní analýzy, které si podnik nechal vypracovat. Pokud budou Šteffel, Kučera a Vejsada pravomocně odsouzeni, bude dopravní podnik podle Šabíka vymáhat vyplacené odchodné zpět.
V usnesení o zahájení trestního stíhání vyšetřovatelé popsali, že se trojice manažerů DPP spolupodílela na tom, aby nejméně v pěti případech získaly zakázky dopravního podniku firmy, které Redlova skupina preferovala. Za tuto činnost poté podle obvinění dostala úplatky. Pokyny dostávali jmenovaní manažeři přímo od Redla, uvedla policie.
Další miliony pro ekonomického ředitele
Dopravní podnik navíc počítá už i s tím, že bude muset vyplatit odchodné a roční odměnu také svému bývalému ekonomickému řediteli a členovi představenstva Augustínovi. V jeho případě jde o částku 1 644 796 korun. „V případě vyplacení odměny pro bývalého ekonomického ředitele DPP soud zatím o soudní úschově nerozhodl,“ sdělil Šabík.
Dovolená s mafiány či Jekyll a Hyde na magistrátu. Kauza Dozimetr i po roce hýbe politikou
Ve čtvrtek to bude rok, co kauza Dozimetr otřásla pražskou politikou, výrazně se promítla do komunálních voleb a dodnes ovlivňuje dění v hlavním městě. Dne 15. června 2022 zasáhla policie na několika místech především v Praze včetně kanceláře tehdejšího náměstka pro životní prostředí Petra Hlubučka. Celkem padlo 13 obvinění. Připomeňte si, jak kauza Dozimetr za poslední rok zamíchala kartami.
Policisté tvrdí, že Augustína skupina kolem Redla a tehdejšího náměstka pražského primátora za STAN Petra Hlubučka cíleně dosadila do vedení dopravního podniku, aby tam manipuloval se zakázkami a zajišťoval úplatky.
V kauze Dozimetr začala policie loni v červnu nejprve stíhat 13 lidí, a to včetně Redla a Hlubučka. Krátce poté jeden z obviněných spáchal sebevraždu. Další osoby obvinila policie letos v dubnu, mezi nimi je podle médií bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr nebo exnáměstek ředitele VZP Tomáš Knížek.
Korupční kauza kolem pražského dopravního podniku zasáhla komunální i celostátní politiku, vedla k rezignacím na magistrátu i ve vládě.