Socha svobody v Praze, Sfinga na moravské dědině. AI ukázala podobu slavných děl po Česku

Poslední dubnovou sobotu probíhá po celém světě Mezinárodní den sochařství (International Sculpture Day). Jeho organizátoři si kladou za cíl zvýšit povědomí o tomto oboru a ocenit přínos umění v rozvoji veřejných prostor. V Česku je pak největším propagátorem instalací na veřejnosti celoroční projekt Sculpture Line, který letos v červnu zahájí svůj 10. ročník. Právě u příležitosti Mezinárodního dne sochařství se tým Sculpture Line pro pobavení a odlehčení zeptal umělé inteligence, jak by nejslavnější sochy historie vypadaly v Česku.

Na obrázcích například stojí slavná egyptská Sfinga vedle moravské vesnice, Socha svobody se tyčí nad Vltavou nedaleko Pražského hradu a věhlasný Michelangelův David je postaven hned vedle hospůdky, která je podle umělé inteligence typická pro Česko.

ČTĚTE TAKÉ: Cítit se jako Super Mario. Zloduch Bowser měl být impozantní, říká designér čtyřmetrové sochy

„Na vystavování instalací ve veřejných prostorech mám rád, že umělci, se kterými spolupracujeme, vždy posouvají hranice fantazie a vytvářejí díla, která bych si často ani nedokázal představit. Umění patří lidem a vyvolává emoce, které žádná umělá inteligence nedokáže nahradit. Přesto se můžeme u jejích výtvorů pobavit. A kdy jindy než na Mezinárodní den sochařství,“ usmívá se Ondřej Škarka, zakladatel instituce Art Lines a projektu Sculpture Line.

10. ročník odhalí instalaci Jana Kaplického

Letošní ročník projektu Sculpture Line zahájí v červnu odhalení instalace Jana Kaplického s názvem Acquae, která byla po 20 letech znovuobjevena v italském Miláně. Objekt byl před dvěma dekádami vystaven v rámci festivalu Triennale di Milano a během 9. ročníku Biennale di Venezia v Benátkách. Od té doby byl před veřejností ukryt.

Během uplynulých let se Sculpture Line rozšířil a z pražského festivalu se stal mezinárodní projekt, do kterého se zapojili autoři a instituce například z Argentiny, Chile, Brazílie, Vietnamu nebo Číny. V rámci Sculpture Line přímo v České republice vystavovaly nejenom desítky známých autorů z Česka (mimo jiných Michal Gabriel, Alexandra Koláčková či Lukáš Rais), ale svá díla představili veřejnosti i oceňovaní sochaři ze zahraničí jako Anthony Cragg, Liu Ruowang či Jörg Plickat.

Obrázky byly vygenerovány pomocí nástroje Midjourney.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Rapperka Sharlota v Miláně bez manžela: Komu patřila slova obdivu a chvály?

Tagy: