Čínský ministr zahraničí Wang Yi údajně 3. července řekl šéfce unijních diplomatů Kaje Kallasové, že si jeho země nemůže dovolit, aby Rusko prohrálo válku na Ukrajině. Informoval o tom list South China Morning Post.
Důvodem je podle listu South China Morning Post (SCMP) obava, že by po konci války na Ukrajině přesunuly Spojené státy svou pozornost na Čínu, uvedl s odvoláním na zdroje obeznámené s rozhovorem.
ČTĚTE TAKÉ: Poplatky pro ČT? Vždyť českým zprávám nerozumíme a máme jen večerku, diví se Vietnamci
Upřímnost Wangova údajného přiznání byla podle hongkongské SCMP přijata s překvapením ze strany diplomatů EU. Čína totiž dosud veřejně podporovala mírovou dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou.
Dva zdroje obeznámené se schůzkou však sdělily SCMP, že se domnívají, že Wang během čtyřhodinového setkání v Bruselu dal Kallasové lekci z reálné politiky.

Čínský ministr zahraničí Wang Yi na tiskové konferenci po setkání v Berlíně 3. července 2025. Zdroj: HALIL SAGIRKAYA / ANADOLU / Anadolu via AFP / Profimedia
Tisková zpráva diplomatických služeb EU setkání okomentovala s tím, že Kaja Kallasová svému čínskému protějšku zdůraznila význam hrozby, jakou ruská agrese na Ukrajině pro evropskou bezpečnost představuje. Vyzvala také Čínu, aby „okamžitě ukončila veškerou materiální podporu pro ruský vojensko-průmyslový komplex“ a „podpořila úplné a bezpodmínečné příměří a spravedlivý a trvalý mír“.
Wang nicméně ve čtvrtek údajně opětovně popřel obvinění, že by Čína Rusku poskytovala finanční prostředky nebo zbraně.
Vyčerpávající schůzka navíc přichází těsně před summitem mezi EU a Čínou, který se uskuteční 24. a 25. července v Pekingu a provincii An-chuej.
Aby byl Trump zaměstnaný jinde
Vzhledem k tomu, že se válka na Ukrajině protahuje, Wangovy údajné komentáře naznačují, že ruská válka na Ukrajině může posloužit Číně, aby odváděla pozornost od rostoucích příprav Pekingu na zahájení vlastní možné invaze na Tchaj-wan.
Ve vztahu k Tchaj-wanu vyzvala Kallasová čínské diplomaty k zachování statusu quo, píše se v tiskové zprávě ze setkání.
Good to host FM of China Wang Yi for talks.
— Kaja Kallas (@kajakallas) July 2, 2025
We covered a lot of ground.
I urged Beijing to find solutions to rebalance our economic relations and to stop enabling Russia’s war against Ukraine.
I addressed human rights issues and we discussed the crises in the Middle East. pic.twitter.com/2b2G8JOmuz
Čína dlouhodobě patří mezi hlavní vyzyvatele Spojených států, které ji označují za zásadní bezpečnostní hrozbu. Mezi její hlasité kritiky patří současný americký prezident Donald Trump.
Během posledních let se Čína podle The Kyiv Independent stala klíčovým spojencem Ruska během války na Ukrajině. Pomáhala Moskvě například vyhnout se západním sankcím a stala se hlavním zdrojem zboží dvojího užití, které pohání ruský obranný průmysl.
V červnu agentura Bloomberg uvedla, že Trump oslabuje nátlak na Čínu kvůli její podpoře ruské agrese a přesouvá svou pozornost jinam. Bloomberg také uvedl, že administrativa posunula otázku ruské války proti Ukrajině na nižší příčky svého žebříčku priorit a soustředí se na bilaterální otázky s Pekingem.
Evropská rada Čínu neodsoudila
Prezidenti a premiéři EU ve svém společném prohlášení po červnovém summitu uvedli, že státy EU odsuzují třetí strany, které ve válce na Ukrajině stojí na straně Ruska, Čína mezi nimi však chyběla.
Redakce CNN Prima NEWS se proto v Bruselu ptala premiéra Petra Fialy (ODS), proč se mezi vyjmenovanými třetími státy nenachází také Čína. Odpověděl, že evropští lídři sice nehovořili o zařazení Číny na tento seznam, ale její jméno zaznívalo v mnoha dalších souvislostech.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jedna z nejhorších nocí pro Kyjev. Útočil rekordní počet dronů, Rusové použili i Kinžal