PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Roman Prymula, Petr Šonka, Jan Trnka - 14.2. v 11:53
Exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula je proti zrušení zákazu nočního vycházení po 21:00, o které při jednání s vládou usiluje část hejtmanů. Prohlásil to v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Podle Prymuly jakékoliv rozvolnění není namístě, protože už nynější opatření nejsou dostatečná ani k udržení současného stavu.
Prymula v Partii Terezie Tománkové řekl, že zrušení zákazu nočního vycházení po 21:00 není dobrou volbou. Nebrání se však možným úpravám opatření. „Určitě se dá hovořit o tom, že je možné nějaká opatření modifikovat, ale kupříkladu opatření na zákaz vycházení po 21:00 mi připadá špatné, když zrušíme,“ řekl exministr zdravotnictví.
Podle něj není namístě hovořit o rozvolňování, když už aktuální a velmi tvrdá opatření v boji proti koronaviru nejsou dostatečná ani na to, aby udržela stávající situaci. Při rozvolnění by tak mohlo dojít k dalšímu zvýšení počtu nakažených lidí. „Jakékoliv rozvolnění logicky musí vést k navýšení případů, které tady jsou,“ dodal Prymula.
Zrušení zákazu nočního vycházení po 21:00 je přitom jeden z požadavků hejtmanů, aby vláda mohla prodloužit nouzový stav. Podle epidemiologa se ze samotného nouzového stavu stala politická věc, která řadě lidem vadí. „Lidé vzali za své, že nouzový stav je něco, co symbolizuje nešťastnou a neutěšenou situaci, a jakmile ho zrušíme, tak jsme vyhráli. Ale tak to není. Bojujeme – doufám – s virem, ne s nouzovým stavem,“ dodal Prymula v pořadu Partie Terezie Tománkové.
Roman Prymula Zdroj: CNN Prima NEWS
Šonka: Kadeřnictví funguje doma, zahnali jsme je do ilegality
Že rozvolnění je aktuálně mimo hru, říká šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Situace by se podle něj výrazně zhoršila, pokud by „zítra skončil nouzový stav a lidé vyšli do hospod“. Podobně to vidí i biochemik Jan Trnka. „U všech opatření jsme na hraně či za hranou, aby se ta epidemie nerozjela,“ řekl Trnka v pořadu Partie Terezie Tománkové.
Ten následně dodal, že se tolik nemluví o dodržování opatření v zaměstnání, které je přitom největším místem šíření nákazy. „Zdaleka ne všude se kontroluje dodržování předpisů. Pořád se mluví o školách a zákazu vycházení, ale ne o závodech a kancelářích, kde nepoužívají home office,“ dodal biochemik.
Podle epidemiologa Romana Prymuly se už řada lidí opatřeními neřídí. Hovoří přitom až o čtyřiceti procentech populace. Podle Šonky jsou na vině i ekonomické důvody. „Lidé toho mají dost. Kadeřnictví fungují v domácích podmínkách, zahnali jsme je do ilegality,“ zmínil jeden z příkladů porušování opatření šéf praktických lékařů.