Trestáním organizací pomáhajících cizincům s azylovým řízením porušilo Maďarsko právo Evropské unie. Rozhodl o tom Soudní dvůr EU, který tak dal za pravdu Evropské komisi v další ze série žalob vůči zákonům iniciovaným protiimigrační maďarskou vládou. Podle soudu se Budapešť provinila proti unijním normám i tím, že odmítá přiznat právo na azyl lidem, kteří k maďarským hranicím dorazili přes bezpečnou třetí zemi.
Vláda premiéra Viktora Orbána v roce 2018 prosadila sérii zákonů, které mimo jiné výrazně ztížily pomoc lidem žádajícím o azyl a omezily jejich šance na dosažení této ochrany. Pravidla umožňovala trestně postihovat kohokoli, kdo pomáhá s vyřízením formalit lidem, kteří často nezvládají administrativními úkony v maďarštině.
„Kriminalizace této činnosti narušuje výkon práv, která Unie zaručuje v oblasti pomoci žadatelům o mezinárodní ochranu,“ konstatoval v úterý nejvyšší orgán unijní justice. Podle soudců Maďarsko neplní své povinnosti vyplývající ze směrnic o společných řízeních a přijímání žadatelů.
Soud dal za pravdu žalobě Evropské komise, která již ve sporech o práva migrantů a nevládních organizací s Orbánovou vládou uspěla několikrát. Naposledy loni v prosinci soudci rozhodli, že Budapešť porušila právo EU tím, že zadržovala žadatele o azyl v tranzitních zónách u hranic se Srbskem. Maďarsko v reakci na soudní verdikt tyto zóny zrušilo.