Soud propustil žháře z Vítkova. Jsem v šoku a chce se mi brečet, říká matka popálené Natálky

Šumperský okresní soud ve čtvrtek podmíněně propustil z vězení dva muže odsouzené na 20 let za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově na Opavsku z dubna 2009. Žádost podali Václav Cojocaru a Ivo Müller, oba si odpykávali za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu 20 let, za sebou tak mají dvě třetiny trestu. Oběma mužům soudce Lubomír Kozák uložil sedmiletou zkušební dobu. Anna Siváková, matka Natálky, která byla při tomto útoku těžce popálena, s jejich propuštěním nesouhlasí. Řekla, že je v šoku a chce se jí brečet.

Žalobce Tomáš Horák v obou případech s žádostí souhlasil, ponechal si však třídenní lhůtu pro případné podání stížnosti. Po jednání státní zástupce řekl, že tak učinil jen z formálních důvodů. Nepředpokládá, že by stížnost podal. Odsouzení se tak dostanou na svobodu až začátkem příštího týdne, uvedl jejich obhájce Ladislav Myšák.

ČTĚTE TAKÉ: Záběry, ze kterých mrazí. Auto v Brně vzplálo po nárazu do sloupu, policie hledá svědky

Soudce Kozák u obou žádostí uvedl, že splnily formální podmínky, odsouzení mají za sebou dvě třetiny trestu. Uložil jim také probační dohled a povinnost nahradit podle svých sil během zkušební doby způsobenou škodu. Náhrada škody byla soudy vyčíslena na 17 milionů korun. Podle soudce v jejich prospěch svědčí také znalecký posudek z oboru klinické psychologie, znalec v jejich případě vyslovil pozitivní prognózu. Oba dostali ve vězení i desítky kázeňských pochval. „Soud má za to, že mu ve vyhovění žádosti nic nebrání,“ konstatoval soudce.

Také podle žalobce Tomáše Horáka splnili oba zákonné podmínky. Z morálního hlediska však připomněl zničený život dívky, která byla při jejich útoku těžce zraněna. „Já si osobně myslím, že na svobodě již nebudou nebezpeční. Problémem je morální aspekt, je za nimi jeden zničený život, dívka má za sebou už sto operačních zákroků a je jasné, že do konce života nebude mít v pořádku své zdraví. Je to slabina systému, že nemůžeme přihlížet k tomu, za co byli odsouzeni,“ řekl novinářům státní zástupce. Podle obhájce Myšáka je ve spisu řada důkazů o tom, že se oba klienti polepšili.

Oba odsouzení z Mírova soudci ve čtvrtek vzkázali, že svého činu litují a chtějí žít řádný život. „Tehdy mi bylo 20 let, by jsem mladý, naivní hlupák, kterému bylo něco předhazováno. Dnes je mé přemýšlení úplně jinde. Vzal jsem si z toho obrovské ponaučení, mám to v hlavě úplně jinak poskládané,“ uvedl Cojocaru, který dosud na náhradě škody zaplatil poškozeným zhruba půl milionu korun. „Sám za sebe mohu říci, že vidím věci jinak a vše jsem si uvědomil. Kdybych se před 14 lety potkal, nafackoval bych si za to, co jsem dělal. Byl jsem mladej blbej kluk,“ sdělil Müller.

Matka popálené Natálky: Dcera má strach

„Jsem z rozhodnutí soudu v šoku. Chce se mi brečet. Chce se mi zvracet. Nesouhlasím s tím. Oni se nezměnili. Naše rodina, hlavně Natálka, budeme trpět celý život,“ řekla Siváková. Dodala, že před časem dopisem rodinu kontaktoval odsouzený žhář Müller. „Napsal, že ho to mrzí. Že bude Natálce posílat víc peněz. Nevím, co si o tom myslet,“ řekla. S dcerou dnes o propuštění dvou odsouzených útočníků mluvila. „Řekla jsem jí to. Má strach,“ řekla.

Skupinka sympatizantů extrémní pravice zaútočila na dům číslo 58, stojící na okraji Vítkova, krátce před půlnocí z 18. na 19. dubna 2009. Soud při pozdějším rozsudku poukázal i na to, že celou akci zřejmě zorganizovali na počest narozenin Adolfa Hitlera. Tři maskovaní pachatelé vhodili do oken přízemního stavení každý po jedné zápalné lahvi naplněné benzinem. Pak žháři nasedli do auta, kde čekal jejich komplic, a zmizeli. Mohutný požár, který založili, málem připravil o život ani ne dvouletou holčičku a zranil její matku a otce.

V době útoku bylo uvnitř domu celkem osm lidí. Nejhůř dopadla malá Natálka, která utrpěla popáleniny na téměř 80 procentech těla. V kritickém stavu byla převezena do nemocnice, z níž ji lékaři propustili až po osmi měsících. Dívka přišla o tři prsty na rukou a bude mít další doživotní následky, opakovaně musí podstupovat operace. S méně vážným zraněním vyvázla z hořícího domu dívčina matka Anna Siváková a také její partner Pavel Kudrik.

Cojocaru a Müller byli ke dvacetiletým trestům pravomocně odsouzeni Vrchní soudem v Olomouci v březnu 2011. Müllerovi tehdy vrchní soud trest snížil z 22 na 20 let. Pomohlo mu, že projevil lítost a policii pomohl celý čin rozkrýt. Spolu s nimi byli odsouzeni David Vaculík a Jaromír Lukeš, kteří dostali trest 22 let vězení. O žádosti odsouzeného rozhodoval šumperský soud kvůli působnosti, mírovská věznice je v jeho okrese.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Detaily smrti vraha ze Svitávky. Muž se oběsil v cele, zkoumá se případné pochybení dozorců.

Tagy: