Děčínští soudci, kteří podali neúspěšnou žalobu kvůli nevyplaceným stravenkám a evidenci docházky, se obrátili na Nejvyšší soud. Dovolání osmi soudců obdržel v polovině dubna. Informaci z justiční databáze potvrdila mluvčí Nejvyššího soudu Gabriela Tomíčková. Rozhodnutí lze s ohledem na průměrnou délku řízení v civilním kolegiu očekávat přibližně za 150 dní.
Vyplácení stravenkového bonusu podmínil předseda Okresního soudu v Děčíně Jan Tichý tím, že soudci budou mít elektronicky evidovanou docházku do soudní budovy. Nárok na stravenku získají ti, kteří se v daný den zdržují v budově minimálně tři hodiny.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ozbrojený voják hlídal kbelské letiště pod vlivem pervitinu. Soud rozhodl o jeho budoucnosti
Osm děčínských soudců, tedy necelá třetina sestavy, podalo žalobu kvůli nároku na stravenky za říjen 2022. U Okresního soudu v Lounech, který se žalobou zabýval v první instanci, za ně hovořil Štěpán Klapka. Poukazoval na to, že soudce je soudcem 24 hodin, bez ohledu na to, zda zrovna pracuje v sídle soudu, anebo někde jinde. Podmínku tří hodin v budově pokládal za diskriminační a nekolegiální.
Tichý argumentoval tím, že elektronická evidence docházky je důležitá mimo jiné z bezpečnostního hlediska, protože v případě mimořádné události lze rychle zjistit, kdo je v budově. Interní pravidla zohledňují podle Tichého specifické postavení soudců a nejsou nijak obtěžující.
Lounský soud žalobu zamítl. Požadavek elektronické docházky není podle rozsudku nepřiměřený, stravenky nepředstavují hmotné zabezpečení soudce, ale je to nenárokový benefit a zaměstnavatel si může stanovit podmínky jeho vyplácení.
Děčínští soudci se odvolali ještě ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem. Také odvolací senát uvedl, že Tichý měl právo stanovit podmínky pro vyplácení benefitu. Zavedení evidence přítomnosti soudců v budově není podle krajského soudu ani zásahem do soudcovské nezávislosti.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Svou ženu měl zavraždit dva dny po svatbě. Muž z Karlovarska je ve vazbě, hrozí mu dlouhý trest