Špatná nálada, agrese či nechuť chodit mezi lidi. Jak přemoci podzimní depresi?

Deprese trápí až třetinu Čechů.

Podzimní deprese

Mám depresi. Na podzim často používaný povzdech. Špatná nálada, nechuť chodit mezi lidi a nekvalitní spánek. To mohou být první projevy deprese, které v zamračených dnech bez dostatku slunce nejsou ničím výjimečným. Jako prevenci odborníci doporučují zaměstnat hlavu a každý den si najít něco, na co se můžeme těšit. Když to nepomůže, je potřeba vyhledat odbornou pomoc.

Pocity smutku, zmaru, podráždění, frustrace nebo dokonce agrese. I to mohou být projevy deprese. „Člověk může být neklidný, může ztratit chuť k jídlu nebo se naopak přejídat. Objevují se potíže se spánkem a různé bolesti. Někdo se třeba nemá chuť dál sdružovat a stahuje se do ústraní,“ řekla pro CNN Prima NEWS koordinátorka Linky bezpečí Radka Liebezeitová.

ČTĚTE TAKÉ: Rakovinu štítné žlázy odhalí i nenápadné příznaky. Lidé je často zaměňují, varují experti

Z průzkumu společnosti AKESO vyplývá, že depresí trpí 33 % lidí. Z toho jsou dvě třetiny ženy. Nejčastěji deprese trápí mladé lidi ve věkové kategorii od 18 do 34 let. „Ženy jsou více lítostivé, je jim do pláče, prožívají ten smutek přes slzy. Muži jsou podráždění, přinaštvaní,“ řekl psycholog Jan Kulhánek.

Langmajer se nakazil exotickou nemocí, na kterou neexistuje léčba. Narazil jsem, přiznal

Herci Jiřímu Langmajerovi se při natáčení filmu na exotickém Bali nevyhnuly nepříjemnosti. Fyzicky se zcela vyčerpal a v tropickém prostředí chytil horečku dengue, což zjistil až po návratu do Čech. Informoval o tom web deníku Aha! Primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Aleš Chrdle již dříve pro CNN Prima NEWS vysvětlil, že účinná léčba neexistuje a pokud člověk horečku dengue chytne, musí spoléhat na vlastní imunitu.

K těmto projevům podle odborníků přispívají do značné míry kratší dny, podzimní počasí a málo slunečních paprsků. V Centru duševní rehabilitace v Berouně léčí pacienty s psychickými problémy speciálními metodami, a to takzvaným cirkadiánním osvětlením nebo fototerapií.

„Světelný režim pacientů je řízen přesně naprogramovanými světly, která jsou úplně všude, na pokojích pacientů, ve společných prostorách, abychom mohli simulovat běžnou délku dne, která je optimální pro to psychické nastavení. Pacienti vstávají do plného bílého světla, které je dodávané těmi světelnými zdroji. Fototerapie je intenzivní vystavení pacienta na 30 minut světlu o intenzitě 10 tisíc luxů v ranních hodinách a má poměrně rychlý nástup antidepresivního účinku,“ řekl psychiatr Pavel Doubek.

Mít depresi není podle lékařů ostuda a kdo se necítí dobře, měl by se co nejrychleji svěřit někomu blízkému ze svého okolí. Už to může pomoct. Pokud potíže přetrvávají, je potřeba obrátit se na odborníka.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: S novým omikronem hrozí i úplná ztráta sluchu. Prymula popsal nezvyklé příznaky covidu

Tagy:
zdraví deprese CNN Prima NEWS pacient Beroun duševní zdraví Linka bezpečí Jan Kulhánek Akeso holding nemoci a zdravotní potíže