Počet případů rakoviny štítné žlázy v Česku dlouhodobě narůstá. Může se jednat o „tichého zabijáka“, protože její symptomy mohou být snadno zaměněny za jiné onemocnění. Odborníci radí, aby si lidé všímali i zdánlivě banálních příznaků, jako jsou bolesti v krku, obtížné polykání či chrapot.
Štítná žláza se nachází na přední straně krku a prostřednictvím produkce hormonů se podílí na řízení velkého množství biochemických a fyziologických dějů v organismu, uvádějí odborníci z České onkologické společnosti.
ČTĚTE TAKÉ: Cíleně dítě vystavit nepohodě nebo chladu není na škodu, říká k výchově Marian Jelínek
Tento typ rakoviny v Česku nepatří mezi ty nejčastější. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR bývá ročně diagnostikováno přes tisíc nových pacientů. Počet případů ale dlouhodobě narůstá, významně přitom převažuje výskyt onemocnění u žen. Nádory se tvoří u lidí ve všech věkových skupinách, ale nejčastěji ohrožují osoby starší 65 let.
Mezi rizikové faktory patří prodělané ozařování krku, předchozí výskyt nádorů v rodině či nedostatek jódu, informují odborníci z Masarykova onkologického ústavu.
Nejvýraznějším příznakem rakoviny štítné žlázy je hmatatelný útvar v přední části krku. Nemoc se ale může projevovat i méně nápadnými symptomy. K dalším příznakům patří chrapot, oteklé žlázy na krku, obtížné dýchání či polykání, bolest v krku nebo přetrvávající kašel.
Pokud na sobě tyto příznaky pozorujete, nemusí se samozřejmě automaticky jednat o zhoubný nádor, přesto je ale vhodné navštívit lékaře. Pokud je rakovina štítné žlázy včas zachycena, pacienti mají velmi vysokou šanci, že se z nemoci vyléčí.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Zkontrolujte znaménka, nabádají po létě odborníci. Připomněli prevenci i na co si dát pozor