Příznaky covidu se mění
Varianty omikronu, které se v současné době šíří populací, mohou mít úplně jiné příznaky než ty předchozí. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Kromě teploty, únavy či bolesti svalů mohou nakažené potrápit silné průjmy či dokonce ztráta sluchu.
Varianty omikronu se podle Prymuly neustále mění a stále častěji se setkáváme s průjmovým průběhem onemocnění. „Stává se, že lidé mají pouze průjmy bez ‚klasických‘ příznaků,“ řekl Prymula.
ČTĚTE TAKÉ: „Nemoc narkomanů“ a bolestivá léčba. Sedm mýtů, které škodí včasnému odhalení žloutenky C
Průjmy vyvolané covidem ale podle epidemiologa zpravidla nebývají závažné. „My většinu průjmů ani léčit neumíme. Stačí přijímat dostatek tekutin. Například u cholery je potřeba také infuze, ale to není případ koronaviru,“ sdělil bývalý ministr zdravotnictví.
Jedním z příznaků, který se v souvislosti s onemocněním COVID-19 v poslední době zmiňuje, je částečná nebo úplná ztráta sluchu. „Naštěstí je to ojedinělý příznak. Když se podíváme na škálu případů, tak ztráta sluchu je na úplném chvostu. Jsou to pouze jedinci,“ řekl Prymula.
Postcovidový syndrom
I když nakažení lidé nemoc zdárně překonají, stále je může ohrožovat postcovidový syndrom. „Dlouhý covid se nejčastěji objevuje po několikanásobných nakaženích. Například pokud covid proděláme třikrát, je větší šance, že se syndrom projeví, než když se nakazíme pouze dvakrát,“ sdělil epidemiolog.
Syndrom je podle něj obtížně definovatelný a zatím neexistuje specializovaná léčba. Situace se ale v budoucnu může zlepšit. „Snad budeme schopni měřit specifické zánětlivé markery a provést diagnózy, díky čemuž bychom mohli vyléčit jednotlivé zasažené orgány,“ dodal Prymula.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: RS viry jsou horší než chřipka, lidé ale podceňují prevenci. Koho nejvíce ohrožují?