Covid-19 byl v prvním pololetí hlavní příčinou smrti asi u 27 procent lidí, kteří zemřeli s pozitivním testem na nový typ koronaviru. Ve druhém pololetí se podle zatím dostupných dat tento podíl zvyšuje, půjde až o 40 procent. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Za celý rok 2020 podle něj zemře asi 9000 až 10 000 lidí nakažených koronavirem. Zatím je takových úmrtí zhruba 7500. V posledních třech měsících roku bude úmrtnost v ČR vyšší než v předchozích letech.
„I přesto, že onemocnění COVID-19 je hlavním důvodem zvýšené mortality v České republice, říjnová data ukazují také nárůst mortality z jiných důvodů, než je pravě covid-19. Klíčové proto momentálně je, aby se co možná nejrychleji podařilo restartovat standardní nemocniční zdravotní péči,“ uvedl Blatný. Proti průměru předchozích let zemřelo při odečtení nakažených covidem-19 asi 1000 lidí navíc.
Průměrný věk zemřelých pozitivních na koronavirus je 79 až 80 let. Podle dat za první pololetí jich 64 procent mělo zároveň různé další vážné nemoci, které komplikovaly jejich zdravotní stav. Nejčastěji šlo o ischemickou chorobu srdeční (39 procent), diabetes (26 procent), chronické nemoci srdce a cév (20 procent) nebo nádory (18 procent).
Základní příčinu smrti je proto podle Blatného obtížné určit, záznamy o úmrtí se budou dál vyhodnocovat. "Celkovou zprávu o mortalitě za rok 2020 chceme předložit v prvním kvartálu příštího roku," řekl ministr.
Mezi zemřelými nakaženými covidem-19 byla na jaře asi desetina lidí, kteří měli jinou příčinu smrti, například úraz. Podle ministra mohlo jít třeba o člověka, který byl do nemocnice přijat před operací nebo po vážném úrazu, byl otestován jako pozitivní a zemřel. Ve druhém pololetí je to prozatím asi sedm procent.
Blatný: Chystáme podrobná pravidla pro kulturu, sport a podnikání
Ministerstvo zdravotnictví připravuje podrobnější pravidla v protiepidemickém systému PES pro kulturu, sport a podnikání. Ministr Jan Blatný (za ANO) to uvedl na Twitteru.
Systém hodnocení vývoje epidemie PES, který má doporučovat zmírnění nebo zpřísnění opatření, představilo ministerstvo 13. listopadu. Systém definuje všechna opatření poměrně obecně. Podrobnější návod zatím resort zdravotnictví připravil spolu s ministerstvem školství pro školy, kde se s uvolňováním začalo nejdříve.
Jan Blatný: Hlavní tabulka PES se nemění. Pracujeme na tabulkách nižší úrovně. Jde o obdobný systém jako u zákona a prováděcí vyhlášky. I hlavní tabulka potřebuje svou „prováděcí vyhlášku“, která řekne, jakým způsobem dosáhnout daných opatření.
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) November 25, 2020
„Hlavní tabulka PES se nemění. Pracujeme na tabulkách nižší úrovně. Jde o obdobný systém jako u zákona a prováděcí vyhlášky. I hlavní tabulka potřebuje svou ‚prováděcí vyhlášku‘, která řekne, jakým způsobem dosáhnout daných opatření,“ napsal ministr.
Upřesnil, že po hotové tabulce pro školství chystá ministerstvo podrobnější pravidla pro kulturu, sport a podnikání. Od třetího stupně, do kterého by se Česko mohlo přesunout od příštího týdne, by se měly také otevřít obchody, služby, ubytování nebo restaurace, povolené budou také amatérské sportovní soutěže bez diváků, otevřeny knihovny, muzea nebo památky. S povolením kulturních představení se ale zatím nepočítá.
Zdravotní sestra se léčí s covidem už podruhé za tři měsíce. Kde je slibovaná imunita?
Imunologové hlásí, že po prodělání onemocnění COVID-19 by měl být člověk imunní vůči další nákaze po dobu alespoň tří měsíců. Epidemiolog Roman Prymula se dokonce nechal slyšet, že lidé, kteří nemoc prodělali, by následující měsíce nemuseli nosit roušku. Přesto ale opakovaná nákaza v rozmezí několika týdnů možná je. Osmatřicetiletá Jana z Hradce Králové, která pracuje jako zdravotní sestra, se nakazila od září už podruhé. Co na to odborníci?
Pro obchody současný PES ve třetím stupni znamená i nadále povinnost regulovat počet návštěvníků podle plochy, na 15 metrů čtverečních jednoho. Řídit se musí fronty čekajících uvnitř i venku, povinné jsou dvoumetrové rozestupy. Na rozdíl od současného čtvrtého stupně se mohou otevřít i ty obchody, které neprodávají potraviny nebo další základní sortiment.
Restauracím, které se budou moci otevřít, třetí stupeň stanoví maximální obsazenost na polovinu kapacity, hosté u stolu mohou být nejvýše čtyři. V noci mezi 22:00 a 6:00 ráno musejí mít ale podniky zavřeno.
Muzea mohou naplnit kapacitu ze čtvrtiny, knihovny pustit jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních, stejně jako obchody. Památky mohou otevřít pro skupiny nejvýše po deseti lidech. Ve vnitřních sportovištích bude maximálně deset lidí, venku nejvýše dva sportovní týmy. Obchody, služby a restaurace mají v tabulce uvedena také „organizační a režimová opatření“, což by právě nové tabulky měly upřesnit.
„To, co je dáno hlavní tabulkou PES, měnit nechceme. Pouze nastavujeme konkrétní pravidla pro jednotlivé obory,“ uvedl Blatný.