reklama

Špičatý klobouk a hůl. Město na Novém Zélandu si platí vlastního čaroděje

Jeden z obyvatel novozélandského města Christchurch už několik dekád oficiálně pracuje jako čaroděj. Ian Brackenbury Channell ovšem místo experimentování s magií hraje spíše roli městského taškáře. Za svou práci dostává plat v přepočtu 220 tisíc korun ročně.

reklama

Ian (který shodou náhod nosí stejné křestní jméno jako filmový čaroděj z Pána prstenů) vystudoval univerzitu UNSW v Sydney, kde v sedmdesátých letech začal pracovat jako asistent pedagoga. Jenže o místo zakrátko přišel, proto ho napadlo, že si další pracovní pozici stvoří sám – požádal vedení školy, aby dostal práci čaroděje.

„Vymyslel jsem si čaroděje úplně z ničeho. Do té doby byli kouzelníci jen v knížkách,“ popsal pro americkou CNN muž, který se do své role natolik vžil, že má řidičský průkaz i pas vydaný na jméno Čaroděj.

A tak začal Ian, který se narodil ve Velké Británii, s novým živobytím. Práce čaroděje podle něj nespočívá v metání kouzel, ale v roli jistého provokatéra – někoho, kdo na svět přináší zábavu, ale také kritizuje systém. Člověk, který si umí udělat legraci sám ze sebe, popisuje Ian. „Tento svět je den ode dne více vážný, zábava je ta nejmocnější věc, kterou máme k dispozici,“ dodává.

Stěhování do Christchurch

Ne všichni ale měli a mají pro Ianovy vtipy pochopení. Z univerzity musel odejít kvůli akademikům, kteří nemají rádi „hloupé věci“. Na čarodějnické cestě ho také opustila žena a přátelé. Nakonec po několika kouzelnických štacích zakotvil ve městě Christchurch, které mu konečně nabídlo všechno, co roky hledal.

„Stal jsem se nejpopulárnějším mužem v Christchurch. A také nejvíce byrokraty nenáviděným mužem,“ říká Ian.

Po několika letech si ale okolí na Ianovy výstřelky zvyklo a město formálně uznalo jeho čarodějnický status. Úřady ho oficiálně zaměstnaly jako muže, který „vykonává čarodějnické služby v rámci propagační práce pro město Christchurch“.

V novém bydlišti si Ian našel novou ženu, která jeho životní dráhu plně podporuje. Ve svých 87 letech už ale pomalu pomýšlí na čarodějnický důchod. Hledá proto svého nástupce. A s jedním potenciálním uchazečem už dokonce započal pracovní pohovory – jmenuje se Ari Freeman a vousy mu rostou skoro až po pás.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové
Volby 2021

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro
Volby 2021

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

Filip k Rakušanovi: S Íránem jste udělali sviňárnu. Od vás je to pocta, reagoval šéf STAN

Předvolební debata Česko hledá premiéra v neděli večer byla plná ostrých sporů a výměn názorů. Jednou z těch pikantnějších byla ta, která se odehrála mezi šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a lídrem koalice Pirátů a STAN Vítem Rakušanem (STAN). Vojtěch Rakušana obvinil ze „sviňárny“ kvůli kauze velvyslance v Íránu. Rakušan mu to vrátil s tím, že pokud mu něco podobného řekne komunista, je to pocta, neboť „ti zde dělali sviňárny 40 let“.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš a Rakušan na ostří nože. Hodíte si s Bartošem korunou, kdo bude premiér? ptal se šéf ANO

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

Kandidát na ministra zdravotnictví: Po mém očkování vám nic není. Po kritice se hájil

Vzkaz kandidáta do Poslanecké sněmovny Ondřeje Dostála (Piráti) vzbudil vlnu emocí. Na sociálních sítích si postěžoval, že se ho média ptají na to, zda je očkovaný proti covidu. Podle něj se však jedná o citlivý zdravotní údaj a nikomu po něm nic není. Po vlně kritiky se rozhodl hájit virtuálním příspěvkem. Zároveň dodal, že očkovaný vzhledem k vysoké hladině protilátek není.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama