Splátky za hypotéku se zvednou o tisíce korun. Problém budou mít zejména mladé rodiny

Pokud máte hypotéku a v příštích dvanácti měsících vám bude končit fixace, připravte se, že si pořádně připlatíte. Dramatické zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou se už začíná propisovat do ceníku komerčních bank. A výjimkou nejsou hypotéky se sazbou kolem pěti procent. Měsíční splátka se pro lidi, co měli sazby kolem dvou procent, může zvednout i o několik tisíc korun. Když se k tomu přidají vyšší výdaje za energie, domácnost s hypotékou se musí připravit na pořádnou zátěž.

Čtyřiatřicetiletý Vítek si vzal hypotéku na koupi bytu s úrokem 2,19 procenta. „Bral jsem si ji před dvěma lety s fixací na deset let. Právě s ohledem na to, že ceny budou růst,“ vysvětlil.

Vítek bude mít díky dlouhé, ne úplně běžně využívané fixaci, až do roku 2029 úrok jen lehce nad dvěma procenty. Většina lidí ale volila fixace kratší a musí se připravit na to, že jejich splátky půjdou v příštích měsících nahoru. „Za celý trh se jedná o desítky tisíc klientů a nečeká je nic příjemného,“ varoval generální ředitel Hypoteční Banky Jiří Feix.

Vyšší splátky o několik tisíc korun

U třímilionové hypotéky na třicet let vycházejí měsíční splátky s úrokem dvě procenta na 11 tisíc korun. Pokud se úročení zvedne na čtyři procenta, budete měsíčně platit už přes 14 tisíc korun. „Nepočítám s tím, že by samotný fakt, že se úrokové sazby dostávají k normálu, znamenal katastrofu. To by znamenalo, že hodně lidí bralo hypotéky na krev a nepočítali se zvýšením sazeb,“ míní bývalý viceguvernér ČNB a konzultant Deloitte Mojmír Hampl.

Jenže právě na možné riziko nesplácení upozorňují někteří analytici. „Značná část klientů, zejména mladších, získala hypotéku v roce 2016 a 2017 na hranici svých finančních možností,“ vysvětlil Hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Zátěžové testy centrální banky

Tehdy totiž byly nízké sazby a tedy nízké měsíční splátky, kdy podle Sýkory „právě i tito klienti s nižšími příjmy dosáhli na hypotéku“.

Rizika pečlivě sleduje centrální banka ve svých zátěžových testech. Podrobnější data o tom, kolik lidí i kvůli zvýšení úrokových sazeb může mít problémy se splácením, zveřejní za dva týdny.

Tagy: