CNN Prima News Spojenci

Spojenci

Výpis příspěvků ke štítku „Spojenci“

Zelenskyj varuje: Invaze na Ukrajinu byl jen začátek. Rusové budou chtít i další země

Invaze na Ukrajinu byla jen začátek. Rusové se chtějí zmocnit i dalších zemí. Ve svém pátečním projevu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Víte, že kdysi mluvili (Rusové) o svém největším snu: vidět Paříž a zemřít. A jejich chování je teď prostě šokující. Protože jejich snem je ukrást záchod a zemřít,“ prohlásila také ukrajinská hlava státu.

Ruská invaze začne ve středu, varovaly USA spojence. Lipavského náměstka zpráva překvapila

Informaci, že by ruská invaze mohla začít ve středu 16. února, dostali všichni spojenci v Evropě od Spojených států. Deníku N to řekl náměstek ministra zahraničí a vedoucí pracovní skupiny k situaci ve východní Evropě Martin Dvořák (STAN). K původním informacím posléze USA podaly zpřesňující zprávu o tom, jak původní impuls vznikl či odkud pocházejí podklady.

Největší výsadková operace měla urychlit konec druhé světové války. Skončila debaklem

Byla to ambiciózní operace, která měla urychlit konec druhé světové války. Po sérii úspěchů v Normandii už spojenečtí velitelé přemýšleli, jak co nejrychleji porazit třetí říši. Proto odstartovali největší výsadek ve vojenské historii, který měl v okupovaném Nizozemsku vytvořit koridory pro pozemní armádu až do Berlína. Tehdy ale Spojenci netušili, že hluboko za nepřátelskou linií odpočívají elitní německé oddíly. Nákladná operace Market Garden skončila pro Spojence velkým debaklem.

Bombardování Drážďan aneb konec Florencie na Labi

Kvůli půvabu historických budov, postavených převážně z pískovce, se saskému hlavnímu městu Drážďanům říkávalo Florencie na Labi. V polovině února 1945 však přišel náhlý konec krásy. Drážďany, do té doby nezasažené žádnými většími nálety, byly vzdušnou flotilou angloamerických mocností srovnány se zemí. Náprava materiálních škod trvala desetiletí; škody na duši národa možná nebudou úplně napraveny nikdy.

Před 75 lety lehly německé Drážďany popelem. Spojenecké bombardování nepřežily desetitisíce lidí

Před 75 lety, 13. února 1945, necelé tři měsíce před kapitulací Německa ve 2. světové válce, začali Spojenci drtivé bombardování východoněmeckého města Drážďany. To během dvou dnů prakticky lehlo popelem. Historici se doposud přou o oprávněnosti či ospravedlnitelnosti tohoto válečného aktu, stejně jako o počtech obětí, které se pohybují pouze v rovině odhadů. Jeden z posledních z dílny německých historiků hovoří o 25 tisících lidí. Uctít smutné výročí

Jedno vítězství nad nacistickým Německem, dvě data oslav. Proč státy slaví Den vítězství ve dvou různých dnech?

Dnes si připomínáme 74. výročí konce druhé světové války podepsáním kapitulace nacistickým Německem. Takzvaný Den vítězství (nebo Den osvobození) se však v Evropě slaví nejen 8. května. Některé státy, mezi které dříve patřilo i tehdejší Československo, slaví tento svátek až o den později, tedy 9. května. Proč je tomu tak?