První sonda Spojených arabských emirátů v úterý úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu rudé planety. Emiráty se tak staly historicky teprve pátou zemí na světě, a první z arabského světa, která svým vesmírným programem dosáhla až k Marsu. Informoval o tom web CNN.
„Úspěch! Kontakt s #HopeProbe byl opět navázán. Dosáhla oběžné dráhy Marsu,“ informoval v úterý v podvečer twitterový účet vesmírné mise Hope Mars Mission.
K úspěchu emirátské vesmírné agentuře mimo jiné poblahopřál i správce konkurenční NASA Thomase Zurbuchena. „Gratulace @HopeMarsMission k vašemu bezpečnému příletu na oběžnou dráhu Marsu! Vaše odvážná snaha prozkoumat rudou planetu bude inspirovat mnoho dalších k dosáhnutí hvězd. Doufáme, že se k vám na Marsu brzy připojíme s @NASAPersevere,“ uvedl Zurbuchen na Twitteru.
Sonda Hope (Naděje) má zprostředkovat první úplný obraz marťanské atmosféry. Přístroje budou sbírat údaje o atmosféře a mimo jiné měřit denní a sezónní změny. Tyto informace mají vědcům poskytnout představu o klimatu a počasí v různých vrstvách atmosféry. Průzkum má rovněž osvětlit, jak se jednotlivé prvky jako kyslík a vodík v tamní atmosféře pohybují a jak z Marsu unikají.
— Hope Mars Mission (@HopeMarsMission) February 10, 2021
K Marsu aktuálně míří i Američané a Číňané
Mise Spojených arabských emirátů je jednou ze tří, které loni v červenci odstartovaly ze Země směrem k Marsu. Těmi dalšími jsou mise Perseverance americké NASA a Tianwen-1 Čínské lidové republiky.
Cílem sondy Hope byla oběžná dráha Marsu, Tianwen-1 má kromě oběhu na orbitě na planetě i přistát, stejně tak i Perseverance. Všechny tři mise odstartovaly kvůli příhodným podmínkám postavení Země a Marsu v podobném časovém období. Tianwen-1 by měla podle očekávání dorazit k Marsu 10. února a Perseverance 18. února.
Náročný manévr před usazením na orbitu
Sonda Hope musela před vstupem na oběžnou dráhu Marsu zvládnout náročný zpomalovací manévr, který emirátští vědci považují za stejně kritický a riskantní jako samotný start. Spálila během něj téměř polovinu paliva, spuštěním trysek asi třicet minut před dosažením Marsu zpomalila z více než 75 185 mil za hodinu (téměř 121 tisíc km/h) na 11 184 mil za hodinu (necelých 18 tisíc km/h).
Po usazení na oběžné dráze okolo rudé planety navázala sonda kontakt se Zemí prostřednictvím pozemní stanice ve Španělsku. Mise je zatím plánována na dva roky s tím, že se ještě o rok může prodloužit.
Emirátským inženýrům, kteří se na misi podílejí, je v průměru věk 27 let, 34 procent týmového osazení představují ženy. Vědeckou část mise pak údajně zastupují ženy z 80 procent. Na projektu mělo pracovat kromě zhruba dvou set emirátských pracovníků i asi 450 lidí z různých kontinentů.