reklama

Spojení hrdinů: Psí terapeuti pomáhají válečným veteránům přežít

To, že psi jsou úžasnými společníky a pomáhají nám zlepšovat psychické rozpoložení je známé. Často se proto využívají ke canisterapiím pro děti, důchodce, onkologicky i jinak nemocné pacienty. A například v Kyjevě dnes pomáhají přežít běžný život válečným veteránů.

reklama

Ricky je zlatý retrívr, který má obrovské poslání. Ulevit od psychických bloků válečných veteránů. Pomáhá i Vasylovi, který bojoval ve válce na Východní Ukrajině. Když před ním Ricky vrtí ocasem a drká do něho hlavou, Vasyl se zdá být stále v tenzi, když na něho ale čtyřnohý terapeut položí přední packy, náhle se u vojáka na tváří objeví úsměv.

Sedmačtyřicetiletý Vasyl má posttraumatickou stresovou poruchu. To se často projevuje častými záblesky z války, depresemi, agresivním chováním i sebepoškozováním. S těmito „skrytými“ následky války pomáhají právě ve velkém centru pro válečné veterány v Kyjevě, pomocí terapeutických psů.

Pro zpravodajskou agenturu AFP se Vasyl svěřil, že terapie se psy, je to nejklidnější, co zažil. Dnes je jedním z iniciátorů této metody. Za šestiletý konflikt přišlo o život 13 000 vojáků a 10 000 jich bylo zraněno. Ukrajina nebyla na vojáky trpící psychickými problémy připravena. Proto se to dobrovolníci rozhodli řešit pomocí zvířat. Pro Ukrajinu jsou totiž psychické problémy způsobené válkou na veřejnosti tabu. A i přesto, že za tuto zemi bojovalo více než 500 tisíc vojáků. I proto Vasyl a další dotázaní i odmítli sdělit celé své jméno. Rodion Grigoryan, psycholog, který dobrovolně veteránům pomáhá, ale tvrdí, že je to na dobré cestě.

Osmatřicetiletý Oleksandr, který strávil rok na frontě v přední linii je dnes psovodem. Podle něho je problémem malá snaha státu a velmi nízké příspěvky na tyto druhy pomoci.

Oksana Kolyada, ministryně pro záležitosti veteránů (před týdnem ztratila svou funkci) vidí problém v tom, že ukrajinské úřady nevedou záznamy o vojácích, kteří bojují s posttraumatickým stresem. Takže neexistují oficiální statistiky. Podle bývalé ministryně si ale v roce 2018 nejméně tisíc vojáků, s tímto problémem, vzalo život. Vojáci se navíc cítí izolovaně i díky obecně přijatému dogmatu, že život vojáků je finančně bezstarostný. Všechny tyto problémy jsou řešitelné pomocí psích terapií. Začalo to v roce 2015 s pomocí kanadských terapeutů, kteří přijeli ukrajinské dobrovolníky školit.

Natalia Chuprun, která se svým psem Rickym pomáhá veteránům už 4 roky, vidí pokroky u vojáků i v komunikaci s lidmi. „Psi pomáhají také uprostřed panického šoku, kdy můj Ricky šok vycítil, vedle vojáka si lehl a uklidnil ho tím.“

U více než poloviny vojáků, kteří se programu účastní, psychologové zaznamenali lepší spánek, pokles úzkostí a depresí. Psi často zasáhnou dříve, než si vojáci vůbec uvědomí, že se blíží problém.

Oleksandrovi byl přidělen retrívr Deep Purple a to i domů. „Díky němu se mi lépe spí, jsme klidnější, jakmile se mi na ulici objeví záblesky z války, mokrý čenich mého parťáka mi dá vědět, že jsem v bezpečí,“ řekl veterán agentuře AFP.

Tito psi jsou hrdiny, stejně jako vojáci, kteří bojovali za svou vlast.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama