reklama

Spojení hrdinů: Psí terapeuti pomáhají válečným veteránům přežít

To, že psi jsou úžasnými společníky a pomáhají nám zlepšovat psychické rozpoložení je známé. Často se proto využívají ke canisterapiím pro děti, důchodce, onkologicky i jinak nemocné pacienty. A například v Kyjevě dnes pomáhají přežít běžný život válečným veteránů.

reklama

Ricky je zlatý retrívr, který má obrovské poslání. Ulevit od psychických bloků válečných veteránů. Pomáhá i Vasylovi, který bojoval ve válce na Východní Ukrajině. Když před ním Ricky vrtí ocasem a drká do něho hlavou, Vasyl se zdá být stále v tenzi, když na něho ale čtyřnohý terapeut položí přední packy, náhle se u vojáka na tváří objeví úsměv.

Sedmačtyřicetiletý Vasyl má posttraumatickou stresovou poruchu. To se často projevuje častými záblesky z války, depresemi, agresivním chováním i sebepoškozováním. S těmito „skrytými“ následky války pomáhají právě ve velkém centru pro válečné veterány v Kyjevě, pomocí terapeutických psů.

Pro zpravodajskou agenturu AFP se Vasyl svěřil, že terapie se psy, je to nejklidnější, co zažil. Dnes je jedním z iniciátorů této metody. Za šestiletý konflikt přišlo o život 13 000 vojáků a 10 000 jich bylo zraněno. Ukrajina nebyla na vojáky trpící psychickými problémy připravena. Proto se to dobrovolníci rozhodli řešit pomocí zvířat. Pro Ukrajinu jsou totiž psychické problémy způsobené válkou na veřejnosti tabu. A i přesto, že za tuto zemi bojovalo více než 500 tisíc vojáků. I proto Vasyl a další dotázaní i odmítli sdělit celé své jméno. Rodion Grigoryan, psycholog, který dobrovolně veteránům pomáhá, ale tvrdí, že je to na dobré cestě.

Osmatřicetiletý Oleksandr, který strávil rok na frontě v přední linii je dnes psovodem. Podle něho je problémem malá snaha státu a velmi nízké příspěvky na tyto druhy pomoci.

Oksana Kolyada, ministryně pro záležitosti veteránů (před týdnem ztratila svou funkci) vidí problém v tom, že ukrajinské úřady nevedou záznamy o vojácích, kteří bojují s posttraumatickým stresem. Takže neexistují oficiální statistiky. Podle bývalé ministryně si ale v roce 2018 nejméně tisíc vojáků, s tímto problémem, vzalo život. Vojáci se navíc cítí izolovaně i díky obecně přijatému dogmatu, že život vojáků je finančně bezstarostný. Všechny tyto problémy jsou řešitelné pomocí psích terapií. Začalo to v roce 2015 s pomocí kanadských terapeutů, kteří přijeli ukrajinské dobrovolníky školit.

Natalia Chuprun, která se svým psem Rickym pomáhá veteránům už 4 roky, vidí pokroky u vojáků i v komunikaci s lidmi. „Psi pomáhají také uprostřed panického šoku, kdy můj Ricky šok vycítil, vedle vojáka si lehl a uklidnil ho tím.“

U více než poloviny vojáků, kteří se programu účastní, psychologové zaznamenali lepší spánek, pokles úzkostí a depresí. Psi často zasáhnou dříve, než si vojáci vůbec uvědomí, že se blíží problém.

Oleksandrovi byl přidělen retrívr Deep Purple a to i domů. „Díky němu se mi lépe spí, jsme klidnější, jakmile se mi na ulici objeví záblesky z války, mokrý čenich mého parťáka mi dá vědět, že jsem v bezpečí,“ řekl veterán agentuře AFP.

Tito psi jsou hrdiny, stejně jako vojáci, kteří bojovali za svou vlast.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud
USA

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud

Jeho píseň „I Believe I Can Fly“ se stala celosvětovým hitem, zpěvák R. Kelly s ní však před publikem zřejmě ještě dlouho nevystoupí. Federální soud v New Yorku totiž po šestidenním procesu rozhodl, že je vinen ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání. A to jak mladých žen, tak nezletilých dívek. Advokátka tří obětí Gloria Allredová ho označila za nejhoršího sexuálního predátora, s jakým se kdy setkala.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama