reklama

Spojení hrdinů: Psí terapeuti pomáhají válečným veteránům přežít

Vojenští veteráni často trpí posttraumatickým stresem

To, že psi jsou úžasnými společníky a pomáhají nám zlepšovat psychické rozpoložení je známé. Často se proto využívají ke canisterapiím pro děti, důchodce, onkologicky i jinak nemocné pacienty. A například v Kyjevě dnes pomáhají přežít běžný život válečným veteránů.

reklama

Ricky je zlatý retrívr, který má obrovské poslání. Ulevit od psychických bloků válečných veteránů. Pomáhá i Vasylovi, který bojoval ve válce na Východní Ukrajině. Když před ním Ricky vrtí ocasem a drká do něho hlavou, Vasyl se zdá být stále v tenzi, když na něho ale čtyřnohý terapeut položí přední packy, náhle se u vojáka na tváří objeví úsměv.

Sedmačtyřicetiletý Vasyl má posttraumatickou stresovou poruchu. To se často projevuje častými záblesky z války, depresemi, agresivním chováním i sebepoškozováním. S těmito „skrytými“ následky války pomáhají právě ve velkém centru pro válečné veterány v Kyjevě, pomocí terapeutických psů.

Pro zpravodajskou agenturu AFP se Vasyl svěřil, že terapie se psy, je to nejklidnější, co zažil. Dnes je jedním z iniciátorů této metody. Za šestiletý konflikt přišlo o život 13 000 vojáků a 10 000 jich bylo zraněno. Ukrajina nebyla na vojáky trpící psychickými problémy připravena. Proto se to dobrovolníci rozhodli řešit pomocí zvířat. Pro Ukrajinu jsou totiž psychické problémy způsobené válkou na veřejnosti tabu. A i přesto, že za tuto zemi bojovalo více než 500 tisíc vojáků. I proto Vasyl a další dotázaní i odmítli sdělit celé své jméno. Rodion Grigoryan, psycholog, který dobrovolně veteránům pomáhá, ale tvrdí, že je to na dobré cestě.

Psi jsou úžasnými terapeuty
Psi jsou úžasnými terapeuty

Osmatřicetiletý Oleksandr, který strávil rok na frontě v přední linii je dnes psovodem. Podle něho je problémem malá snaha státu a velmi nízké příspěvky na tyto druhy pomoci.

Oksana Kolyada, ministryně pro záležitosti veteránů (před týdnem ztratila svou funkci) vidí problém v tom, že ukrajinské úřady nevedou záznamy o vojácích, kteří bojují s posttraumatickým stresem. Takže neexistují oficiální statistiky. Podle bývalé ministryně si ale v roce 2018 nejméně tisíc vojáků, s tímto problémem, vzalo život. Vojáci se navíc cítí izolovaně i díky obecně přijatému dogmatu, že život vojáků je finančně bezstarostný. Všechny tyto problémy jsou řešitelné pomocí psích terapií. Začalo to v roce 2015 s pomocí kanadských terapeutů, kteří přijeli ukrajinské dobrovolníky školit.

Natalia Chuprun, která se svým psem Rickym pomáhá veteránům už 4 roky, vidí pokroky u vojáků i v komunikaci s lidmi. „Psi pomáhají také uprostřed panického šoku, kdy můj Ricky šok vycítil, vedle vojáka si lehl a uklidnil ho tím.“

Terapie se psem může veteránům doslova zachránit život
Terapie se psem může veteránům doslova zachránit život

U více než poloviny vojáků, kteří se programu účastní, psychologové zaznamenali lepší spánek, pokles úzkostí a depresí. Psi často zasáhnou dříve, než si vojáci vůbec uvědomí, že se blíží problém.

Oleksandrovi byl přidělen retrívr Deep Purple a to i domů. „Díky němu se mi lépe spí, jsme klidnější, jakmile se mi na ulici objeví záblesky z války, mokrý čenich mého parťáka mi dá vědět, že jsem v bezpečí,“ řekl veterán agentuře AFP.

Tito psi jsou hrdiny, stejně jako vojáci, kteří bojovali za svou vlast.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Miloš Zeman je přesvědčen, že za současný stav epidemie nikdo konkrétní nemůže. Připustil sice, že vláda dělala chyby, ale těch by se podle něj dopustil každý. Kabinet prý několikrát podlehl tlaku veřejnosti, opozice, ale i některých odborníků. „A to už ani nemluvím o takových zrůdných pseudoodbornících, jako je paní Soňa Peková, která nám vykládala, že covid vychcípá v létě,“ řekl prezident republiky v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. A zmínil také své plány s Romanem Prymulou či jak potrestal svého kancléře za sledování fotbalu na stadionu Slavie.

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama