Firma AstraZeneca dosud poskytla více než miliardu dávek vakcín proti koronaviru. Očkovací látky se dosud prodávaly za cenu nákladů. Generální ředitel společnosti Pascal Soriot nedávno oznámil, že firma plánuje přejít ke komerčním zakázkám. Mezinárodní charitativní organizace Oxfam společnost obvinila z porušování slibů vůči chudým zemím.
Anglo-švédská společnost AstraZeneca, na rozdíl od ostatních distributorů vakcín, až dosud na pandemii nevydělávala. Podle webu Sky news se však firma rozhodla od této činnosti upustit. „Virus se stává endemickým, což znamená, že se s ním musíme naučit žít. Začali jsme s tím, abychom pomohli. V budoucnu však přejdeme na komerční zakázky,“ sdělil novinářům generální ředitel Pascal Soriot.
K rozhodnutí firmy se vyjádřila Anna Marriottová, manažerka pro politiku v oblasti zdraví charitativní organizace Oxfam International. „Společnost AstraZeneca porušuje své sliby. Firma se zavázala k tomu, že dokud bude COVID-19 klasifikován jako pandemie, očkovací látky budou prodávány neziskově. Odvrací se od těchto závazků v době, kdy se nemoc stále rapidně šíří a 98 procent lidí v nejchudších zemích ještě není plně očkováno,“ řekla.
AstraZeneca has now said the vaccine will remain non-profit for "developing nations" but 75, including 20 lower middle-income countries like Indonesia, South Africa and Zimbabwe are excluded from their commitment. AstraZeneca must do an immediate U-turn!
— Anna Marriott (@Anna_Marriott) November 12, 2021
„AstraZeneca uvedla, že vakcína zůstane nezisková pro rozvojové země, ale 75 zemí, včetně 20 s nižšími středními příjmy, jako jsou Indonésie, Jihoafrická republika a Zimbabwe, je z jejich závazku vyloučeno,“ podotkla Marriottová v příspěvku na sociální síti Twitter.
Společnost zdůraznila, že Soriot při rozhovoru s novináři řekl, že hlavním cílem firmy zůstává plnění dosavadních závazků. „Samozřejmě zůstáváme věrni našim smlouvám a nic se nemění na tom, co se týká zemí s nízkými příjmy,“ řekl.
Firma ve svých posledních finančních výsledcích uvedla, že nyní očekává postupný přechod na mírnou ziskovost. Zakázky prodeje vakcíny ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 mají být údajně kombinací původních pandemických dohod a nových objednávek.
Do konce letošního září dodala společnost AstraZeneca a její sublicence 1,5 miliardy dávek. Společnost vykázala za prvních devět měsíců roku tržby ve výši 25,4 miliardy dolarů (19 miliard korun), ale uvedla, že její celkové ziskové marže se snížily, a to zejména v důsledku poskytování vakcíny COVID-19 za nákladové ceny.