Lidé do exekucí padají i vlastní naivitou, řekl Výborný. Milostivé léto už pomáhá

Lidé v exekuci mohou v září v rámci akce Milostivé léto žádat o oddlužení. Poslanec KDU-ČSL Marek Výborný, který je spoluautorem iniciativy, v pořadu K věci na CNN Prima NEWS uvedl, že řada občanů do dluhové pasti spadla i kvůli vlastní naivitě.

Podle Výborného je o využití právě probíhajícího Milostivého léta velký zájem. „Jsou to až stovky telefonátů denně,“ sdělil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL. Následně připomněl výsledky stejné iniciativy loni. „V prvním kole jsme zaznamenali více než 60 tisíc řízení, která byla ukončena. Věřitelům se vrátily dlužné jistiny, například u Dopravního podniku hlavního města Prahy došlo jednorázově k vrácení 15 milionů korun, u Všeobecné zdravotní pojišťovny to bylo bezmála 200 milionů korun,“ popsal Výborný.

Minulý rok se exekuce týkaly kolem 450 tisíc obyvatel. Jen během prvního letošního kvartálu toto číslo vzrostlo o 11 procent. „Milostivé léto ovšem neřeší nové exekuce, ale ty, které byly zahájeny do 28. 10. 2021. Milostivým létem tedy nemáme šanci pomoct lidem, kteří upadnou do exekucí dnes,“ připomněl Výborný.

Důvodů, proč se lidé do exekuce dostanou, je podle něj několik. „U části z nich je to určitá forma naivity, se kterou přistupují k finanční gramotnosti a tomu, jak zvládat vlastní život, pro jiné to jsou důsledky podnikání a u dalších bohužel nárůst životních nákladů,“ sdělil Výborný. „Proto vláda představila sérii opatření, kterými tomu chceme zabránit,“ podotkl.

Řešení by mohlo být i nadnárodní. V pátek o něm bude jednat Rada ministrů EU. „Bohužel jsem si téměř jist, že pokud se ministru Síkelovy podaří nalézt celoevropské řešení, nebude stačit pro potřeby domácností a firem,“ uvažoval Výborný.

Vláda proto podle něj hodlá přijít i s národním opatření. „Není možné, aby byly zálohy na energie násobně vyšší, než je standard. Ceny musíme zkrotit,“ dodal. Zastropování Výborný považuje za nevyhnutelné.

Tagy:
peníze léto CNN Prima NEWS KDU-ČSL exekuce Marek Výborný Dopravní podnik hl. m. Prahy Milostivé léto Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky

Hlavní zprávy

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun
Vláda

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Infobox
sledujeme živě
22:56

Prezident Zeman přijme v úterý večer na zámku v Lánech premiéra Fialu

22:35

ODS bude v H.Králové jednat o koalici s čtyřmi stranami,v radě bude chtít 4 lidi

22:16

V Rokycanech bude koalice Rokycanští patrioti, ANO a Pro naše Rokycany

21:52

V obvodu Slezská Ostrava bude pokračovat nynější koalice

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Tragédie u Prahy: Policie našla čtyři mrtvé včetně dětí. Vyšetřuje vraždu a sebevraždu

V rodinném domě v Měšicích na Praze-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé, a to včetně dvou dětí. Podle policie jde zřejmě o rodinnou tragédii. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, informovala policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Potvrdit to má soudní pitva.

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Domácí zpravodajství