Přežila masakr během holocaustu, teď kvůli energiím čelí exekuci. Ženě z Ostravy hrozí ulice

Patří k posledním pamětníkům nacistické genocidy Romů, 81letá Mária Gažiová z Ostravy zažila pogrom koncem roku 1944 u slovenského Popradu. „Tátu s mámou i sourozence zavraždili. Jeden voják po mně hodil poleno, které leželo u kamen, a trefil mě do hlavy. Pak si asi myslel, že jsem mrtvá,“ vypráví. Chmurné vzpomínky teď znásobuje bezútěšná současnost. Žena dluží za energie a exekutoři už jí vyhrožují vyhazovem z bytu.

S placením nájmu prý neměla nikdy problém. „Vždycky jsem s penězi vycházela, jak ale začala válka na Ukrajině, zálohy šly nahoru a najednou jsem to přestala zvládat,“ vypráví 81letá Mária Gažiová žijící v garsonce na periferii Ostravy. V Muglinově, což je převážně romská čtvrť, vlastně ghetto. Fluktuace ve městských kvartýrech je tady obrovská, neplatiče pořád střídají jiní neplatiči.

Desetitisícové dluhy

Paní Mária tvrdí, že patřila k výjimkám a inkaso celá léta cálovala v termínu. Zřejmě by to zvládala doteď, zhoršuje se jí ale zdraví a na úřadech je pro ni stále složitější cokoliv vyřídit. „Nikam už nechodím, takže nedostávám žádné dávky. Nemám ani ten příspěvek na bydlení,“ svěřuje se. Zda je to čirá pravda, anebo realitu trochu pokrucuje, to netuším. Ženu nicméně znám skoro deset let a opravdu pořád bydlí v garsonce na stejně chudé adrese.

Jak dlouho v Muglinově bude bydlet, je teď nejisté. „Na národním výboru mi oznámili, že poslední měsíc. Pokud nezaplatím dluhy, vystěhuje mě exekutor,“ smutní Mária. Úřad městského obvodu pořád nazývá „výborem“, termínem z časů před sametovou revolucí. Za socialismu se prý žilo lépe, každý měl svoje jisté. Práci i bydlení. „A také jsem byla mladší,“ uvědomuje si a ukazuje hrneček s fotoportrétem: „To jsem já ve čtyřiceti letech, jsem byla krasavice, ne?“

Ze skříně vytahuje složku úředních dopisů, které její dluhy potvrzují. Jsou to desetitisícové částky. Staré ženě vyloženě chybí rady sociálních pracovníků, jak z té šlamastiky ven. „Nikdo za mnou nechodí, nikdo mi neporadí. Občas se tu zastaví jen dcera, která nemá peníze a papírům nerozumí,“ pokrčí rameny. Mária sice porodila dvanáct dětí, navštěvuje ji ale jediné dítě. To nejchudší.

Smrt rodičů, poleno v hlavě

Mária Gažiová se narodila v červnu 1941 v romské osadě kousek od slovenského Popradu. A tam v roce 1944 pod štíty Vysokých Tater zažila romský holocaust. „Název té vesnice si nepamatuji, už jsem tam potom nikdy nebyla. Vojáci napřed osadu vyvraždili a pak všechno zničili,“ vypráví. Proto dnes nemá v občanském průkazu uvedenou obec, v níž se narodila, což je unikum. V patřičném řádku průkazu totožnosti jsou uvedena jen písmena SVK, mezinárodní zkratka pro Slovensko. Rodiště paní Márie zmizelo z povrchu země.

Už si nevybavuje, zda před koncem roku 1944 vrazili do osady jen němečtí vojáci, anebo se k nim přidali i slovenští gardisté, tedy spojenci třetí říše. V každém případě měli agresoři uniformy, strašně křičeli, stříleli a zabíjeli všemožnými způsoby. „Když vtrhli do osady, vraždili snad každého, koho potkali. Přišla jsem o rodiče a pět sourozenců, v necelých čtyřech letech jsem najednou byla sama,“ vzpomíná Mária Gažiová. „Jeden voják po mně hodil polenem, které našel u nás doma. Byla to pořádná rána a teklo ze mě hodně krve, musel si myslet, že mě zabil.“ Mária ale přežila, po pogromu ji našla teta. „Všude bylo plno krve, jizva mi už zůstala,“ rozhrnuje si vlasy na temeni.

Orientální čarodějka v Ostravě

Přežila, aby mohla svědčit o genocidě páchané lidmi na lidech, tak se to nyní děje i na Ukrajině. Jizva je stále patrná a žena staré trauma líčí tak věrohodně, že není důvod k pochybnostem.

V roce 1955 se s tetou přestěhovala do Karviné, kde strýc našel práci na šachtě. Havířem byl i její manžel, tehdy v revíru fárala spousta slovenských Romů. „Můj muž měl krásný plat a já se starala o děti, vychovala jsem jich dvanáct. Bídu jsme nikdy nezažili.“

Teď hornické vdově hrozí, že bude muset do měsíce opustit miniaturní byt v městském domě. „Na výboru mi říkali, že tam budu moci ještě nějakou dobu zůstat, když jim zaplatím pět tisíc,“ rozhlíží se po svém vyglancovaném kvartýru. Mária si celý byt vyzdobila svazky umělých květin, spoustou hraček, pestrobarevnými koberci, polštáři, dečkami i šátky. Připadám si jako u cikánské čarodějky. Anebo jako u orientálního mudrce a v nějaké zapadlé indické vesnici, neboť jak známo, Romové mají původ právě v téhle asijské zemi.

Čekání na složenky dobrých lidí

Bohužel, jsme v Ostravě a ženě vážně hrozí, že skončí na ulici anebo v holobytu. „Moc by pomohlo těch pět tisíc korun, už se nechci nikam stěhovat, tady je mi dobře,“ prosí žena o pomoc. Přesněji o finanční dary prostřednictvím poštovní poukázky. V kapse mám pouze dvě stovky, tak je pokládám na kuchyňský stůl, něco ještě pošlu složenkou. A pokud se najdou i jiní dárci, kteří si přejí, aby oběť romského holocaustu v poklidu dožívala v ostravské garsonce, adresu Márie Gažiové dostanou v redakci CNN Prima NEWS.

Romové také věří v přímluvu katolického nebe: „Modlím se k Panně Marii, aby mi pomohla. Do kostela jsem na Slovensku chodila od dětství,“ vypráví. I když se ale bude k mariánským obrazům, které má rozvěšeny porůznu po bytě, modlit 24 hodin denně, Matka Boží za ní dluhy neuhradí.

Ve stejném činžovním domě jako Mária nyní bydlí i několik rodin ukrajinských uprchlíků, běženci tady vystřídali největší romské dlužníky. „Utekli z válčící země, a tak mi teď každý den připomínají, co jsem sama ve válce prožila, někdy se jim o tom snažím i vyprávět. Pro mě je hrozné, že se teď lidi zabíjejí úplně stejně jako předtím,“ porovnává žena letopočty 2022 a 1944. Bohužel, lidstvo se pořád cyklicky vrací k už vyzkoušenému zlu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda prodloužila kontroly na slovenských hranicích. Kolik migrantů a převaděčů zadržely?
Migrace

Vláda prodloužila kontroly na slovenských hranicích. Kolik migrantů a převaděčů zadržely?

Česká republika prodlouží kontroly na státní hranici se Slovenskem o dalších 20 dní. Původně platily do 8. října, nově tomu tak bude do 28. října včetně. Ve středu to schválila vláda, oznámil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Doposud podle Rakušana opatření přineslo jasné výsledky, trend ukazuje, že příliv migrantů klesá, uvedl.

O jaderném útoku se Putin rozhoduje z luxusního bunkru. Má seznam, koho zachrání
Vladimir Putin

O jaderném útoku se Putin rozhoduje z luxusního bunkru. Má seznam, koho zachrání

Ruský prezident Vladimir Putin se v bunkru mimo Moskvu rozhoduje o možném jaderném útoku, tvrdí údajný insider z Kremlu, který přišel i se zprávami o Putinově problematickém zdravotním stavu. Rovněž má existovat seznam nejbližší rodiny a nejvyšších ruských představitelů, kteří budou v případě útoku ze Západu do tohoto bunkru evakuováni. Jména bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva či Putinových údajných dětí na něm ale chybí.

Neuvěřitelný případ z pražské MHD: Autobus měl vléct ženu pět metrů, řidič si toho nevšiml
Praha

Neuvěřitelný případ z pražské MHD: Autobus měl vléct ženu pět metrů, řidič si toho nevšiml

Pražská policie hledá cestující z autobusu číslo 164, který v úterý odpoledne v Praze na zastávce Sídliště Řepy zachytil zvenku devětašedesátiletou ženu a podle její výpovědi ji zhruba pět metrů táhl. Poté, co autobus zastavil a otevřel dveře, žena spadla na silnici a vážně se zranila. Policie se snaží zjistit, jak se vše skutečně stalo, k dispozici má totiž jen výpověď poškozené, řidič si zachycení ženy neuvědomuje a cestující z autobusu po události odešli. Ve středu to řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:40

ČR podporuje další sankce proti Rusku, uvítal další balík sankcí Fiala

13:03

Jaké sankce EU přijala v posledním balíčku?

12:41

Zeman: Pokud Rusko použije jaderné zbraně, reakce by měla být i vojenská

12:32

Podle mluvčího Kremlu není rozpor v tom, že se ruští vojáci nedávno stáhli z ukrajinské oblasti, o níž Moskva tvrdila, že už bude navždy ruská

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Messi se vrací do Barcelony, přečetl si svět přestupovou bombu. Katalánci ale zatím jen sní

Čas utíká a Lionel Messi už je za polovinou svého kontraktu v Paris Saint-Germain, do kterého loni přestoupil z Barcelony. Z klubu, ve kterém předtím strávil celý profesionální život i část toho mládežnického. Katalánský gigant má navždy rezervované místo v srdci argentinského génia. A teď se objevily zprávy, podle kterých se malý velký muž na milované místo k 1. červenci příštího roku jistojistě vrátí. Ale opravdu?

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Česká rozvědka má nového ředitele. Stane se jím dlouholetý zpravodajec Posolda

Ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) se od čtvrtka stane dlouholetý zpravodajec a bývalý náměstek rozvědky pro operativní činnost Vladimír Posolda. Po středečním souhlasu vlády, který vyžaduje zákon, ho jmenuje ministra vnitra Vít Rakušan (STAN). Rakušan to po jednání vlády řekl novinářům. Post ředitele rozvědky není obsazen od 1. září, kdy rezignoval po necelých dvou měsících ve funkci Petr Mlejnek.

Praha patřila Orlům. Milionový turnaj v CS:GO ovládl kosovský vyzyvatel, rozmetal Čechy

Tři špičkové domácí týmy a vyzyvatel světových kvalit z Kosova. Tak vypadal turnaj ve hře Counter-Strike: Global Offensive o pohádkovou odměnu ve výši jednoho milionu korun. Finálové klání turnaje Tipsport CS:GO Praha ve Vodafone PLAYzone Aréně na pražském Chodově sledovaly stovky diváků. Čeští střelci ale na zahraniční hosty nestačili – k poháru se nakonec probojoval tým Bad News Eagles.

Dnes měříme rychlost v Kaliningradu. A pokuty jen v korunách, pobavili strážníci internet

Východočeští městští policisté umístili na sociální sítě snímek z ruského Kaliningradu, kde jejich služební vozidlo měří rychlost. Jde samozřejmě o koláž narážející na iniciativu českých občanů #makekaliningradkralovecagain, která na Twitteru v žertu prosazuje anexi ruské exklávy Českou republikou. Reagují tak na ruský postup v případě ukrajinských území.

Domácí zpravodajství

Česko čeká supersummit: Ochromí dopravu, zavře se Pražský hrad. Dorazí Macron i Erdogan

Praha ke konci pracovního týdne zažije setkání politických špiček Evropy. V rámci summitu Evropského politického společenství (EPC) a neformálního jednání Evropské rady totiž do hlavního města zamíří prezidenti a premiéři zemí Evropské unie a dalších. Na akci, která se koná ve čtvrtek a pátek v prostorách Pražského hradu, premiér Petr Fiala (ODS) přivítá například předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, britskou ministerskou předsedkyni Liz Trussovou, maďarského premiéra Viktora Orbána či tureckou hlavu státu Recepa Tayyipa Erdogana.

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.

Nemají co nabídnout, kritizoval Babiš kandidáty na Hrad. Schytal to od Nerudové i Kalouska

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zkritizoval všechny tři kandidáty, které hodlá koalice Spolu v prezidentských volbách podpořit. Na sociálních sítích se tak opřel do generála Petra Pavla, senátora Pavla Fischera i do ekonomky Danuše Nerudové. Bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity si to však nenechala líbit. Později se do diskuse zapojil i někdejší šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Ani on si v případě kritiky Babiše nebral servítky.

Šílený případ v Olomouci: Muž házel po projíždějících autech cihly, jednu ženu zranil

Dvě projíždějící osobní auta podle policie záměrně zasáhl částí cihly a betonové sutě třiačtyřicetiletý muž v Olomouci. Cihlou v prvním voze rozbil zadní okno a zranil spolujezdkyni, v druhém vozidle vyvázla posádka bez zranění. Muže ze Šumperska policisté záhy dopadli. Kriminalisté jej obvinili z pokusu těžkého ublížení na zdraví, poškození cizí věci a výtržnictví. Výtržník skončil ve vazbě, informovala olomoucká policejní mluvčí Petra Vaňharová.