reklama

Jsem schopný zlevnit výrobu baterií do elektromobilů o 90 procent, tvrdí japonský expert

Japonský konstruktér komerčně úspěšného Nissanu Leaf Hideaki Horie tvrdí, že našel řešení, jak zlevnit akumulátory pro elektromobily. Ty prý k dokonalosti nepotřebují nic víc než levné baterie. Ty současné jim cenou brání konkurovat autům s klasickým pohonem.

reklama

Receptů na revoluční akumulátory, které zásadně zlevní jejich výrobu se už objevilo několik. Realita zůstává taková, že současným lithium-iontovým bateriím zatím žádné jiné konkurovat nedokážou. Navíc nejsou ani dokonalé. Jsou drahé a svým chemickým složením náchylné na vznícení.

Vědcův start-up získal 74 milionů dolarů na rozjezd

Japonský vědec Hideaki Horie tvrdí, že našel řešení obou těchto problémů. V roce 2018 založil v Tokiu společnost APB, která se věnuje vývoji celopolymerových baterií. Horiemu se dokonce pro jeho start-up podařilo získat investici 74 milionů dolarů, v přepočtu 1,724 miliardy korun. To i proto, že má významný podíl na vývoji prvního, komerčně úspěšného elektromobilu Nissanu Leaf.

V japonské automobilce se věnoval elektrifikaci od roku 1990, tedy v samých počátcích nástupu li-ion akumulátorů, které se staly „tažným koněm“ pro pohon přenosných počítačů, telefonů i elektromobilů. A přesto, že cena li-ion baterií klesla za posledních 10 let o 85 procent, Horie se stále domnívá, že jsou příliš drahé.

„Problém s výrobou lithiových baterií je v tom, že se produkují jako polovodičové zařízení. Naším cílem je, aby jejich výroba připomínala více výrobu oceli,“ řekl Horie pro agenturu Bloomberg. Už jen potřeba sterilního prostředí, které brání kontaminaci vysokoreaktivních materiálů, znamená, že cena vývoje a výroby se vyšplhá na miliardu dolarů.

Právě vysoké náklady na výrobu umožňují do bateriového průmyslu vstoupit jen velkým a silným hráčům, jako jsou Panasonic, Catla nebo LG Chem, které si takové obří investice mohou dovolit. Horie proto vsadil na celopolymerové ​​baterie, takzvané All-Polymer Batteries. Odtud pochází i název společnosti APB.

Nástup nových technologií nebude rychlý

Polymery nahrazují komponenty akumulátorů jako elektrody s kovovým povlakem a tekutý elektrolyt pryskyřičnou konstrukcí. To umožňuje vyrábět až 10 metrů dlouhé pláty, které se mohou na sebe vrstvit jako sendvič dle požadavků na kapacitu. Znamená to také o 90 procent nižší výrobní náklady. Bipolární konstrukce je navíc ve srovnání s li-ion bateriemi odolná proti požárům. Současné články mohou totiž dosahovat teploty až 700 stupňů.

Ani celopolymerové ​​baterie však nejsou bez nedostatků. Polymery totiž nejsou tak vodivé jako kov, což může znamenat nižší energetickou hustotu. O té se japonský vědec nezmínil, ačkoli například u elektromobilů jde o klíčový parametr. Podle Menahema Andermana, prezidenta kalifornské společnosti Total Battery Consulting, je také jednou z nevýhod bipolární konstrukce, že články jsou vzájemně propojeny do série, což ztěžuje kontrolu nad každým z nich.

„Lithium-iontová baterie s tekutým elektrolytem zůstane hlavní aplikací dalších 15 a více let. Není to dokonalé a není to levné, ale po současných lithium-iontových bateriích přijdou ještě lepší lithium-iontové akumulátory,“ uvedl pro Bloomberg Anderman. Hideaki Horie proto plánuje pustit se nejprve do výroby statických celopolymerových baterií pro potřeby kanceláří, budov či elektráren. Soutěžit s velkými hráči v automobilovém průmyslu by bylo zatím nemožné i proto, že současná investice umožní vybudovat do roku 2023 závod s kapacitou maximálně jedné gigawatt hodiny.

Tagy:
elektromobil baterie Nissan Leaf akumulátor li-on baterie polymer bipolární baterie levnější výroba Hideaki Horie Menahem Anderman

Hlavní zprávy

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii
Partie

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii

S blížícím se termínem voleb politici evidentně začínají ztrácet nervy. Výrazně se to projevilo v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Došlo nejen na názorové střety, ale i na okřikování, výzvy ke slušnému chování a na tvrdá obvinění. Přečtěte si přehledně, co prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či šéf SPD Tomio Okamura.

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů

Newyorská věznice Rikers Island zažila ve čtvrtek scénu jako z amerického filmu. Jeden z trestanců využil nepozornosti strážců a pokusil se uprchnout vězeňským autobusem. Jízda devětadvacetiletého nešťastníka Abubakara Sanuwa ale netrvala dlouho. Sanuwo totiž vzápětí narazil do zdi věznice. Nejedná se přitom o ojedinělý incident. Věznicí Rikers Island hýbe v poslední době jeden skandál za druhým. Trestanci pořádají v celách divoké party, mlátí spoluvězně a videa z „akcí“ sdílejí na sociálních sítích.

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Záhadné zmizení mladého páru. FBI zřejmě našla ostatky 22leté dívky, po snoubenci pátrá

Američtí vyšetřovatelé řeší záhadné zmizení snoubenců Gabby Petitové a Briana Laudrieho. Pár cestoval po několika západních státech USA, 1. září se však muž vrátil do North Port na Floridě bez své partnerky. Po 22leté dívce bylo 11. září vyhlášeno pátrání, nyní agenti Federálního vyšetřovací úřadu (FBI) uvedli, že pravděpodobně nalezli ostatky ženy ve Wyomingu. Její snoubenec se od minulého úterý taktéž pohřešuje.

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Cenám Emmy kralovala Koruna. Bodovaly také seriály Dámský gambit a Ted Lasso

Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládly produkce streamovacích služeb, které si poprvé odnesly ocenění ve všech třech hlavních kategoriích. V kategorii nejlepší drama si pro vítězství po třech neproměněných nominacích došel seriál společnosti Netflix – Koruna. Cenu za nejlepší minisérii si taktéž vysloužil netflixovský seriál Dámský gambit. Nejlepším komediálním seriálem se stal Ted Lasso z prostředí amerického fotbalu z platformy Apple TV+.

Pandemie aktuálně: Laboratoře v neděli odhalily 182 případů, covid dál sílí

Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 147 lidí s nemocí COVID-19, méně než ve všední dny uplynulého týdne, ale o 19 víc než minulou neděli. Počet nakažených ve vážném stavu se v posledních dnech pohybuje kolem třiceti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo, a to z 1,11 na 1,14. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování nákazy se drží stabilně od konce srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla

„Za těch dvacet let v divadelním provozu jsem ztratil sám sebe. Teď se hledám,“ říká odcházející šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar (42). Za jeho rozhodnutím stojí vyostřené vztahy s ředitelem Zlaté kapličky Janem Burianem, který podle Špinara neúměrně kumuluje funkce, když zároveň roky vede katedru činohry na DAMU nebo řídí plzeňský Mezinárodní festival Divadlo. Špinar ve funkci dokončí ještě tuto divadelní sezonu.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama