Do svízelné situace se dostal australský tenisový svaz měsíc před startem prvního grandslamu sezony Australian Open. Zahraničním hráčům a hráčkám zařídil ubytování v jednom z hotelů v Melbourne, kde měli profesionálové strávit povinnou dvoutýdenní karanténu. Jenže v komplexu se nachází také byty, jejichž majitelé o tomto hromadném ubytování hvězd nevěděli. Vlastníci se z důvodu silných obav o své zdraví proti azylu pro tenisty hlasitě ohradili. A uspěli.
Hotel Westin v Melbourne se dohodl s pořadateli australského grandslamu, že promění své apartmány v luxusní karanténu pro tenistky a tenisty. Bez výjimky se musí všichni zahraniční příchozí na 14 dní izolovat. Proto se známé persony z kurtů sjedou do města na jihu Austrálie už v polovině ledna. Samotný hlavní turnaj začíná oproti standardnímu lednovému termínu vinou pandemie až 8. února.
Logisticky náročná akce s už jasně daným plánem však měla poměrně velkou trhlinu. V areálu s ubytováním je totiž také 36 soukromých apartmánů a jejich majitelé o společné dohodě mezi hotelem a organizátory jedné ze čtyř největších tenisových akcí roku do doby, než byla zpečetěna, vůbec netušili. A když to formou e-mailu (o pět dní později) zjistili, bouchli do stolu.
Z postele mě musel vynést manžel, říká tenistka Wozniacká o extrémně bolestivé nemoci
Za několik týdnů to bude rok, co dala tenisu sbohem Dánka Caroline Wozniacká. Bývalá světová jednička dosáhla ve svém sportu takřka všeho a mohlo toho být ještě daleko více. Jenže do hry vstoupila zákeřná dáma jménem revmatoidní artritida. To byl jeden z důvodů, proč v případě Wozniacké připutovala ve 29 letech před slovo „tenistka“ předpona „ex“.
„Nikdo nám včas neřekl o dohodě s vládou proměnit tento částečně rezidenční hotel v karanténní hotel. Mám od klientů instrukce, abych získal soudní příkaz,“ uvedl právní zástupce vlastníků Graeme Efron. Jeho klienti se vzhledem ke stále ošemetné koronavirové situaci báli při početné návštěvě z různých koutů světa o své zdraví. Mezi znepokojené rezidenty patřil také Digby Lewis, jeden z nejbohatších Australanů. „Je mi 84 let, patřím do ohrožené skupiny a je pro mě šokující, že se tohle děje bez jakéhokoli pokusu o konzultaci s námi,“ vysvětlil. V komplexu není zdaleka jediným vlastníkem, kterému je v kontextu koronaviru rizikových 80 let a více.
Jiný obyvatel komplexu Mark Nicholson k „utajenému“ paktu řekl: „Neuvěřitelná arogance, takto to na nás vyplivnout jako hotovou věc. Je to otázka veřejného zdraví a v tomto případě se naprosto ignorovalo právní hledisko.“
Hotel rozezlené majitele uklidňoval, že budou mít vlastní vchod, výtah i patro a s tenisty vůbec nepřijdou do kontaktu. Způsob vyjednání ubytování pro stovky účastníků Australian Open ale vlastníky popudil natolik, že hrozili tím, že poženou případ až k nejvyššímu soudu státu Victoria.
Sílící tlak slavil úspěch. Hotel Westin oznámil, že hráči i se svým doprovodem budou ubytováni jinde. Organizačně půjde o náročnou věc, ovšem termín plánovaného startu Australian Open by pravděpodobně neměl být ohrožen.
Zatím se počítá s tím, že houf tenistů začne najíždět do ubytování po 15. lednu. Během čtrnácti dnů v „bublině“ musí být minimálně pětkrát testováni na onemocnění COVID-19. Hotelovou klec mohou opustit každý den na pět hodin, ovšem pouze kvůli tréninku a rehabilitaci. Zároveň budou pod neustálou supervizí, aby stanovená pravidla neporušovali.
Na Australian Open obhajuje triumf Srb Novak Djokovič, ženskou šampionkou se loni stala americká tenistka Sofia Keninová. Sezona začíná tento týden turnaji mužů v Delray Beach a Antalyi a žen v Abú Dhabí.