Spory po tragédii v Himálaji: Svaz odsuzuje Holečka. Je to moje osobní věc, odmítá horolezec

Slovenský horolezecký svaz kritizuje Marka Holečka, spolulezce Ondreje Húserky, který letos koncem října nepřežil pád v Himálaji. Podle svazu bylo Holečkovo chování po tragédii neadekvátní. Vadila mu hlavně jeho oslava narozenin, která se konala krátce po tragédii. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i Holečka. Ten se proti kritice již dříve ohradil s tím, že jeho přátelé ho chtěli pouze vytrhnout ze smutku a jedná se o jeho osobní záležitost.

Slovenský horolezecký svaz se ohradil proti faktu, že Holeček slavil padesátiny 3. listopadu, tedy necelý týden po tragédii. „Ondra nebyl tibetský mnich, jeho rodina, bývalí spolulezci a přátelé nejsou stoičtí hinduisté. Máme jiný, vlastní přístup k umírání, smrti a tomu, co přijde po smrti. Když někdo zemře, v naší kultuře to neslavíme. Truchlíme,“ napsal svaz ve svém prohlášení, které zveřejnil web hiking.dennikn.sk.

„Proto nás všechny tak zasáhly necitlivé fotografie z oslav tak brzy po události. Zasáhla nás neúcta, která byla prezentována jako úcta. Ranil nás přetrvávající nedostatek pokory, soucitu a citlivosti k příbuzným i k samotné oběti. To opravdu není vhodné. Nikomu to neposkytuje tolik potřebný osobní klid a vyrovnání se s touto ztrátou. A přitom stačilo tak málo. Ondrej by si to opravdu zasloužil. Byl ztělesněním dobroty a pro druhé by udělal i to poslední,“ stojí dále v prohlášení.

K TÉMATU: Sestupujeme a těšíme se na pivo. Poslední zpráva před tragickou smrtí horolezce Marka

Zpráva o úmrtí slovenského horolezce Ondreje Húserky prý svaz velmi zasáhla. „Rozum odmítá uvěřit, že tak zkušený a nejtěžšími cestami zocelený horolezec už tu není. Emoce jsou silné, přestože víme, jak nebezpečné mohou být himálajské podniky, které jsou na samé hranici lidských možností. Smutek je velký, protože odešel dobrý člověk, nesmírně oblíbený v horolezecké komunitě i mezi přáteli, milý, srdečný a vždy usměvavý. Odborníky považovaný za nejlepšího slovenského horolezce své doby, vyhledávajícího velké výzvy na nejvyšších stěnách Alp, Patagonie a Himálaje. Člověk s morálními zásadami a pevnou etikou,“ napsal svaz.

Zároveň upozornil, že jediný člověk, který ví, co se v tragický den stalo, je právě Holeček. „Můžeme jen doufat, že události, které se nahoře staly, se staly tak, jak je Marek popsal ve své veřejné komunikaci. Rovněž doufáme, že Marek udělal maximum, co bylo tehdy v jeho aktuálních fyzických a duševních silách, aby Ondru zachránil. Přátelé na laně to tak dělají,“ uvedl horolezecký spolek.

Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS Holeček uvedl, že ze svazu jej dodnes nikdo oficiálně nepožádal o vyjádření. Kritiku zároveň označil za ubohou a vyzval, aby se vzpomínalo hlavně na hezké momenty, kdy „dva kluci udělali světovou pecku“. Proti kritice, která se na něj hned po oslavě snesla, se ale ohradil již dříve v polovině listopadu pro slovenský web Pluska.sk. „Je historicky dané, že nemám rád oslavy, jako jsou narozeniny. Rád se setkávám se svými přáteli a je jedno, jaký je den,“ popsal. „Stalo se to 31. října, a když jsem 4. listopadu odletěl domů, den předtím jsme měli s přáteli rozlučkový večírek. Uspořádali mi oslavu s tím, že mi přinesli dort, dali mi tam svíčku. Jejich záměrem bylo vytrhnout mě z chmurných myšlenek,“ vysvětlil.

Podotkl, že se pro něj jeho přátelé snažili udělat něco dobrého. „Udělali to tak, že mi popřáli k narozeninám a já jim to v tu chvíli nemohl říct: Víte co? Dejte mi pokoj! Mám v sobě ten smutek, ale to je moje osobní věc. Kdybych se měl změnit, nevím, kolik dní mi na téhle planetě najednou zbývá, a život nekončí, když někdo odejde. Musíme jít dál. Je tu oslava živých a vzpomínka na ty, kteří se už nikdy nevrátí, a to je normální,“ řekl český horolezec.

Húserka s Holečkem zdolali prvovýstupem východní stěnou na vrchol sedmitisícovky Langtang Lirung ve čtvrtek 31. října. Slovenský horolezec se ale při slaňování zřítil do ledové propasti. „Nejprve narazil po osmi metrech na šikmou plochu a dále pokračoval labyrintem do útrob ledovce. Slanil jsem za ním a čtyři hodiny byl u něj, než jeho hvězda vyhasla,“ napsal tehdy na Facebooku Holeček.

Langtang Lirung leží ve výšce 7 234 metrů nad mořem na hranici mezi Nepálem a Čínou. Do exponované a velmi obtížné stěny vyrazili Holeček s Húserkou poprvé 19. října, ale zastavil je déšť a laviny. Na vhodné počasí čekali několik dnů, než vrchol zdolali.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tragický konec hledání zatoulané krávy. Slovenského řidiče zavalil traktor, na místě zemřel

Tagy: