reklama

Starosta Trutnova: Uzávěra nezabere, mělo by se u nás očkovat přednostně

Podle starosty Trutnova Ivana Adamce (za ODS) začala vláda řešit znepokojivou situaci v jeho okrese pozdě a nemyslí si, že uzavření oblasti šíření koronavirové nákazy zmírní. Vláda by podle něj měla hlavně začít řádně očkovat.

reklama

„Zprávy o tom, že je tady problém, přišly již před řadou týdnů,“ řekl Adamec CNN Prima NEWS. Uzávěra okresu, která platí od minulé čtvrteční půlnoci, nastala z jeho pohledu pozdě, a navíc nebude účinkovat, jak si vláda slibuje. „Nikdo neví, jaké opatření funguje a jaké nefunguje. Všechna jsou pěkně chaotická,“ zkritizoval politik restrikce.

K tématu

Adamec si totiž myslí, že za problémem nestojí příval turistů do Krkonoš. „Krkonoše nejsou jediné horské středisko, kde je řada turistů. To samé se děje na Šumavě a ten problém tam není, takže asi bude muset být někde jinde, ale nechám na odbornících, ať nám řeknou kde,“ řekl. Kdyby tomu tak navíc bylo, turisté by nákazu zavlekli i do svých vlastních okresů, domnívá se. Koronavirus se podle něj nešíří na horách, ale hlavně v zaměstnáních.

Politik je přesvědčen, že vláda měla použít zcela jiné nástroje, zejména začít masivně očkovat. „Ve třech ohniscích, kde je situace nejvážnější, by vakcinace měla přijít přednostně,“ myslí si Adamec. Hovořil prý s trutnovskými lékaři, kteří jsou ochotni své pacienty očkovat, a za těmi staršími dokonce docházet domů. Pokud se tak nestane, bude se podle jeho soudu společnost promořovat tak dlouho, dokud všichni onemocněním neprojdou.

Parlamentní, ne hejtmanská demokracie

Adamec nesouhlasí také s obnovením nouzového stavu na žádost hejtmanů. „Je to jen právní rámec pro vládní nařízení. Sáhněme si do svědomí – víme dnes, které nařízení je účinné, které neúčinné, ze kterého si občané jen dělají srandu?“ řekl. „Je to jako se zákony, když jich je hodně a jsou hloupé, občané je nedodržují,“ doplnil přirovnání.

Podle starosty hejtmané podlehli dojmu, že s prodloužením nouzového stavu do konce února bude situace lepší, on si to však nemyslí. „Žijeme v parlamentní demokracii, hlavní slovo má Parlament, není tady žádný hejtmanský systém,“ poznamenal. Vláda si podle něj nemůže myslet, že bude fungovat na principu podpory hejtmanů, když se má zodpovídat Parlamentu. Myšlenka, že za dva týdny se strategie vlády změní, je naivní, myslí si Adamec.

Tagy: Trutnov nouzový stav ODS starosta K věci hejtmani uzávěra vláda Trutnovsko koronavirová opatření

Další hlavní zprávy

Domácí

Česko se pere s vydatnými dešti. Hladiny řek stoupají, hasiči vyjeli ke stovkám případů

Česko se pere s vydatnými dešti. Hladiny řek stoupají, hasiči vyjeli ke stovkám případů

Vydatný déšť a silné bouřky, které Česko poprvé zasáhly ve středu a opakovaly se ve čtvrtek a v noci na pátek, zvedly hladiny řek. Na třetí stupeň povodňové aktivity dosáhla Úslava v Prádle na jižním Plzeňsku a na řadě dalších míst v západních, středních a jižních Čechách, na jihu a severu Moravy a Slezska řeky překročily podle údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) druhý, případně první povodňový stupeň.

Rusko

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

  • Aktualizováno

Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen Českou republiku a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo. Příslušné nařízení bylo v pátek zveřejněno na oficiálním internetovém portálu právních informací, informovala média. Moskva také zmrazila účty rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda. České ministerstvo zahraničí považuje postup Ruska za další krok k eskalaci vztahů nejen s ČR, ale i EU a jejími spojenci.

Domácí

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Tlak ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) byl poměrně vysoký a jeho odrážení jsem věnoval až příliš mnoho času, říká o svém konci v čele Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Zeman. Ten na tiskové konferenci uvedl, že je sice zvyklý podobným půtkám čelit, ale tlak byl tak silný, že se nemohl plně věnovat svému úřadu. Benešová na Zemanův konec řekla, že jí jeho vysvětlení přijde „laciné“.

Proslulá tržnice Sapa jde do dražby. Zájemce by si měl připravit takřka miliardu
Elektrifikace jako mutace koronaviru? Do roku 2026 se nakazí až 48 milionů aut
Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Další články
reklama
reklama