reklama

Startuje sebetrasování. Pozitivně testovaní mají automaticky hlásit své kontakty

Tento týden by mělo začít fungovat takzvané sebetrasování či sebereportování. Pozitivně testovaný člověk na nemoc COVID-19 sám uvede kontakty, se kterými se v posledních dnech setkal. Podle moderátora pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS Libora Boučka je spoléhání se na občany v době rizika velkým riskem.

reklama

„Ti pozitivně testovaní lidé by sami uvedli kontakty, se kterými se za posledních řekněme tři až pět dnů – o těch dnech se ještě jedná – setkali. Uvedli by informace o nich. To znamená, jak vlastně to setkání probíhalo, jak dlouho, jestli měli roušku, respirátor a tak dále. Odeslali by ten vyplněný webový formulář příslušné krajské hygienické stanici a ta by potom následně vyhodnotila, kterým těm kontaktům volat. Které jsou třeba epidemiologicky rizikové, čímž by se zkrátil celkově čas toho, co hygiena tráví při telefonování a na trasování,“ vysvětlila reportérka CNN Prima NEWS Simona Dočkalová.

Spolehnutí na zodpovědnost, zdravý rozum a poctivost?

K tématu

„Vláda tak reaguje na to, že lidé stejně, když se dozvědí, že jsou pozitivně testovaní na COVID-19, tak svým známým nebo těm lidem, se kterými se za poslední dobu setkali, volají a varují je, aby si dávali pozor,“ dodala reportérka v pořadu Nový den.

Podle moderátora Libora Boučka však žijeme v Česku, které je i podle reakcí na internetu rozpolcené, a „je spousta odmítačů té nemoci“. A zajímalo ho, jak moc jde spoléhat na to, že lidé budou v tomto směru poctiví. „Mně přijde, že v této době hodit riziko zodpovědnosti na občany, je velký risk, ne?“ dotázal se Bouček.

Reportérka uvedla, že je to samozřejmě otázka, ale vláda na to spoléhá a byli jsme už svědky semknutí společnosti v rámci první vlny, kdy si občané sami šili roušky a dokonce si někteří i sami míchali dezinfekce: „A toto je další krok vlády, kdy chce, řekněme, ulevit krajským hygienickým stanicím, které prostě nestíhají. Řekněme dát tu zodpovědnost a tak nějak apelovat na zdravý rozum a poctivost Čechů, aby se zkrátka sebetrasovali a uváděli ty kontakty.“

Další hlavní zprávy

Domácí

 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Přírůstek nových případů koronaviru v neděli v ČR po pěti dnech klesl pod deset tisíc – bylo jich 7 301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v zemi 158 515 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale v poslední době výrazně přibývá.

Sport

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Nemluví se o něm tak často jako o jiných českých cyklistech – Zdeňku Štybarovi nebo Romanu Kreuzigerovi. Josef Černý ale svoji vlast na Giru d´Italia reprezentoval více než skvěle. Slavný „růžový“ závod zakončil šestým místem v časovce, tedy přesně tak, jak do něj vstoupil. Zatím nemá podepsanou smlouvu na další rok, ovšem po třech týdnech v Itálii, během kterých oslavil i vítězství, by brzy měl mít angažmá zajištěné.

reklama
Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?
KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Další články
reklama
reklama