Projekt sebetrasování
Tento týden by mělo začít fungovat takzvané sebetrasování či sebereportování. Pozitivně testovaný člověk na nemoc COVID-19 sám uvede kontakty, se kterými se v posledních dnech setkal. Podle moderátora pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS Libora Boučka je spoléhání se na občany v době rizika velkým riskem.
„Ti pozitivně testovaní lidé by sami uvedli kontakty, se kterými se za posledních řekněme tři až pět dnů – o těch dnech se ještě jedná – setkali. Uvedli by informace o nich. To znamená, jak vlastně to setkání probíhalo, jak dlouho, jestli měli roušku, respirátor a tak dále. Odeslali by ten vyplněný webový formulář příslušné krajské hygienické stanici a ta by potom následně vyhodnotila, kterým těm kontaktům volat. Které jsou třeba epidemiologicky rizikové, čímž by se zkrátil celkově čas toho, co hygiena tráví při telefonování a na trasování,“ vysvětlila reportérka CNN Prima NEWS Simona Dočkalová.
Spolehnutí na zodpovědnost, zdravý rozum a poctivost?
Nový pojem: sebetrasování. Podle Babiše by lidé měli pomoci hygieně a trasovat se sami
Připravuje se projekt takzvaného sebetrasování, kdy by lidé pozitivní na onemocnění COVID-19 sami na webu vyplnili formulář se svými kontakty z posledních dní. Před odletem do Vídně na jednání se svým rakouským a slovenským protějškem to ve středu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO).
„Vláda tak reaguje na to, že lidé stejně, když se dozvědí, že jsou pozitivně testovaní na COVID-19, tak svým známým nebo těm lidem, se kterými se za poslední dobu setkali, volají a varují je, aby si dávali pozor,“ dodala reportérka v pořadu Nový den.
Podle moderátora Libora Boučka však žijeme v Česku, které je i podle reakcí na internetu rozpolcené, a „je spousta odmítačů té nemoci“. A zajímalo ho, jak moc jde spoléhat na to, že lidé budou v tomto směru poctiví. „Mně přijde, že v této době hodit riziko zodpovědnosti na občany, je velký risk, ne?“ dotázal se Bouček.
Reportérka uvedla, že je to samozřejmě otázka, ale vláda na to spoléhá a byli jsme už svědky semknutí společnosti v rámci první vlny, kdy si občané sami šili roušky a dokonce si někteří i sami míchali dezinfekce: „A toto je další krok vlády, kdy chce, řekněme, ulevit krajským hygienickým stanicím, které prostě nestíhají. Řekněme dát tu zodpovědnost a tak nějak apelovat na zdravý rozum a poctivost Čechů, aby se zkrátka sebetrasovali a uváděli ty kontakty.“