reklama

Šťastné konce: Adopce jako lék na duši pro zvíře i člověka

Hanka je jedním z těch lidí, kteří dávají přednost psům z útulku před ostatními. A není divu. Nejen, že ji „útulkáči“ provází celým životem, ale někteří jí dokázali pomoci víc, než by si myslela. Ne nadarmo se říká: „Všechno, co dáš, se ti dvakrát vrátí.“

reklama

„Prvního hafana jsme si brali, když jsem byla malá a ani nás nenapadlo jít pro psa jinam, než do útulku,“ vzpomíná Hanka s tím, že si psího přítele moc přála. „Jerry byl se mnou většinu života. Zemřel v necelých jednadvaceti letech, pro všechny to bylo moc těžké,“ líčí Hanka. Bolest ze ztráty milovaného přítele se rozhodli prázdné místo zacelit dalším psem, rovněž z útulku. A tak se do jejího života dostal Alf.

Pes jako přítel i pomocník

Po čase přišla Hančina máma s návrhem na pořízení štěňátka z chovu. S tím se ale Hanka nedokázala smířit. Pak se jí změnil život. „Po čase jsem začala mít psychické problémy a ze dne na den jsem šla na neschopenku. Začala jsem uvažovat nad kamarádkou pro Alfíka a tak jsme se na internetu probírali všemi těmi příběhy a inzeráty. Pak jsem narazila na Ruby – inkontinenční fenečka s popisem love sticker a věděla jsem, že jí musíme dát domov.“ Ruby trpěla chronickým onemocněním ledvin, takže byla nutná dieta, pravidelná vyšetření a dvakrát denně léky. Alf nesl její přítomnost velmi dobře a tak mu ani nevadilo, když se Ruby pasovala na vůdkyni smečky. „Měli se moc rádi, ale z Alfa se stal tak trochu podpantoflák,“ směje se Hanka.

Bohužel, po pár měsících se Rubyin stav prudce zhoršil a ani přes snahu veterinářů se ji nepodařilo zachránit. „Do teď je to pro mě těžké, protože mi velmi pomohla s psychikou a byla u mých progresů,“ vypráví Hanka. Tak se její rodina rozhodla dát domov dalšímu „útulkáči“ – Ťapce. Bylo jí už deset let a měla za sebou nehezkou minulost – zlomenina packy, záněty zubů, nádory na mléčné žláze… „Alfík ji přijal moc dobře a měl dalšího člena do smečky, kterého může hlídat a ochraňovat.“ Tím ale vlna adopcí ani zdaleka neskončila.

Z Ukrajiny i z množírny

„Po nějaké době jsme objevili Daisy, velkou mazlivku, která se sem dostala až z Ukrajiny,“ líčí Hanka. Daisy byla sama odrostlé štěně, a přesto se už ve svém mladém věku stala matkou. Její štěněcí povaha se projevila i na chování v jejím novém domově. „Alfík ji přijal celkem dobře. Byla takové torpédo, které si chtělo pořád hrát a lítat sem a tam. Ťapka moc nadšená nebyla, ale zvykla si – přece jen už má svůj věk,“ popisuje Hanka. Řekli byste, že teď už chlupáčů stačilo? Pak se pletete.

„Mamku napadlo vyzkoušet dočasnou péči. Byla jsem moc ráda, protože to znamenalo dalšího chlupáče. Já osobně bych tedy dočasku nenavrhla, protože bych nebyla schopná se pejska vzdát. Ale v případě Tomíka jsem se na to nesoustředila, potřeboval totiž naši pomoc,“ vypráví Hanka. Tomík totiž pocházel z množírny. „Hrozně se bál – i lidského pohledu. Cílem bylo, aby se Tomík přestal bát lidí a začal si alespoň trochu užívat života,“ líčí Hanka.

Dny ubíhaly a Tomík si pomalu zvykal na svou novou rodinu. „Hodně mu pomohli naši psi. V Alfovi si našel učitele. Začal si s ním i hrát, protože při hraní preferuje psy před fenkami. Pozoroval je nejen při hrách, ale i při všem ostatním. A jednoho dne se rozhodl, že se nechá pohladit a přišel sám. Pak zjistil, jak je to fajn a teď by se nejradši mazlil pořád,“ směje se Hanka.

Má příběh vašeho chlupáče také šťastný konec? Pošlete nám ho i s fotografiemi na primamazlicek@iprima.cz. Každý šťastný konec totiž může být inspirací pro ty, kteří ho teprve hledají.

Dobrá zpráva pro rodiče: Otcovská se protáhne. Zmírní se nároky na ošetřovatelské volno

Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho týdne na dva týdny. Předpokládá to předloha poslanců ČSSD, kterou ve středu schválila s úpravami Sněmovna. Novela o nemocenském pojištění se týká také ošetřovného, změny vycházejí podle předkladatelů z nedostatků zjištěných v praxi. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.

Úspěchy českých olympioniků? Brečím ještě víc než po vlastních závodech, říká Emmons

V pátém dni olympijských her platí, že česká výprava má dvě medaile. Lesklý kov a zápis do historie zařídili shodně v pondělí vodní slalomář Lukáš Rohan a šermíř Alexander Choupenitch. První dny olympiády zhodnotili v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS trojnásobná olympijská medailistka ve střelbě Kateřina Emmons, šermíř Jiří Beran a sprinterka Nikola Bendová.

Jako by neměl dost. Roglič nezaregistroval, že už získal zlato, a makal i za cílem

Slovinský cyklista Primož Roglič obohatil svoji početnou sbírku úspěchů. V olympijské časovce získal zlato, které se bude vyjímat například vedle dvou celkových triumfů z Vuelty. Během – či spíše po skončení – závodu proti chronometru v Tokiu stihl i pobavit. V nejrychlejším čase profrčel cílem, ale linii zřejmě přehlédl a do pedálů zběsile šlapal i ve chvíli, kdy už nemusel.

Živě
ON-LINE: Perušič opustil karanténu a chystá se na zápas. Prskavec i Fišerová postupují

Plavkyně Barbora Seemanová vybojovala na kraulařské dvoustovce šesté místo a zároveň opět překonala český rekord. Skifařky Lenka Antošová s Lenkou Fleissnerovou skončily ve finále B čtvrté a celkově desáté, dvojskif ve složení Vraštil, Šimánek naopak postoupil do finále. O medaile ve čtyřhře zabojují tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková a ve dvouhře Markéta Vondroušová. Kvalifikaci zvládli vodní slalomáři Tereza Fišerová a Jiří Prskavec.

Babiš se Kalouskovi omlouvat nemusí. Ve Sněmovně o něm řekl, že „zabil lidi cez padáky“

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v Poslanecké sněmovně. Ve středu o tom rozhodl soud, podle nějž by případnou odpovědnost za premiérova slova beztak nesl stát, nikoliv Babiš osobně. Verdikt není pravomocný. Premiér o svém politickém rivalovi prohlásil, že rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“.

Covidová krize v Austrálii: Tvrdá opatření pokračují, úřady prodloužily uzávěru Sydney

Australské úřady o další měsíc prodloužily uzávěru největšího města Sydney, kterému se navzdory několik týdnů trvajícímu lockdownu nedaří snížit denní přírůstky nákaz koronavirem. Za poslední den stát Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, zaznamenal 177 nových případů infekce, o den dříve to bylo 172 případů, informovala agentura Reuters.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý den ČSA: Před 45 lety se u Bratislavy zřítilo letadlo. Zemřelo 76 lidí, přežili tři

Když slunného letního rána 28. července 1976 do čtyřmotorového letadla Il-18B nastoupilo na pražském letišti v Ruzyni k letu ČSA do Bratislavy 79 lidí, nikdo nemohl tušit, že pro většinu jde o poslední cestu. Letoun se zřítil kousek od svého cíle – do jezera Zlaté písky u Bratislavy. Jedná se o druhou nejhorší leteckou katastrofu na území Slovenska.

Epidemie koronaviru v Česku zpomaluje: Laboratoře odhalily 252 nakažených

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, v úterý laboratoře odhalily 252 nakažených, což je o 49 méně než před týdnem. Denní počty pozitivních testů klesají v mezitýdenním srovnání deset dní v řadě. Reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, je na nejnižší úrovni od konce června, nyní dosahuje 0,86. Pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží deset dní. Dál klesá i takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, ke středě je to necelých 12 případů.

reklama