reklama

Šťastné konce: Adopce jako lék na duši pro zvíře i člověka

Hanka je jedním z těch lidí, kteří dávají přednost psům z útulku před ostatními. A není divu. Nejen, že ji „útulkáči“ provází celým životem, ale někteří jí dokázali pomoci víc, než by si myslela. Ne nadarmo se říká: „Všechno, co dáš, se ti dvakrát vrátí.“

reklama

„Prvního hafana jsme si brali, když jsem byla malá a ani nás nenapadlo jít pro psa jinam, než do útulku,“ vzpomíná Hanka s tím, že si psího přítele moc přála. „Jerry byl se mnou většinu života. Zemřel v necelých jednadvaceti letech, pro všechny to bylo moc těžké,“ líčí Hanka. Bolest ze ztráty milovaného přítele se rozhodli prázdné místo zacelit dalším psem, rovněž z útulku. A tak se do jejího života dostal Alf.

Pes jako přítel i pomocník

Po čase přišla Hančina máma s návrhem na pořízení štěňátka z chovu. S tím se ale Hanka nedokázala smířit. Pak se jí změnil život. „Po čase jsem začala mít psychické problémy a ze dne na den jsem šla na neschopenku. Začala jsem uvažovat nad kamarádkou pro Alfíka a tak jsme se na internetu probírali všemi těmi příběhy a inzeráty. Pak jsem narazila na Ruby – inkontinenční fenečka s popisem love sticker a věděla jsem, že jí musíme dát domov.“ Ruby trpěla chronickým onemocněním ledvin, takže byla nutná dieta, pravidelná vyšetření a dvakrát denně léky. Alf nesl její přítomnost velmi dobře a tak mu ani nevadilo, když se Ruby pasovala na vůdkyni smečky. „Měli se moc rádi, ale z Alfa se stal tak trochu podpantoflák,“ směje se Hanka.

Bohužel, po pár měsících se Rubyin stav prudce zhoršil a ani přes snahu veterinářů se ji nepodařilo zachránit. „Do teď je to pro mě těžké, protože mi velmi pomohla s psychikou a byla u mých progresů,“ vypráví Hanka. Tak se její rodina rozhodla dát domov dalšímu „útulkáči“ – Ťapce. Bylo jí už deset let a měla za sebou nehezkou minulost – zlomenina packy, záněty zubů, nádory na mléčné žláze… „Alfík ji přijal moc dobře a měl dalšího člena do smečky, kterého může hlídat a ochraňovat.“ Tím ale vlna adopcí ani zdaleka neskončila.

Z Ukrajiny i z množírny

„Po nějaké době jsme objevili Daisy, velkou mazlivku, která se sem dostala až z Ukrajiny,“ líčí Hanka. Daisy byla sama odrostlé štěně, a přesto se už ve svém mladém věku stala matkou. Její štěněcí povaha se projevila i na chování v jejím novém domově. „Alfík ji přijal celkem dobře. Byla takové torpédo, které si chtělo pořád hrát a lítat sem a tam. Ťapka moc nadšená nebyla, ale zvykla si – přece jen už má svůj věk,“ popisuje Hanka. Řekli byste, že teď už chlupáčů stačilo? Pak se pletete.

„Mamku napadlo vyzkoušet dočasnou péči. Byla jsem moc ráda, protože to znamenalo dalšího chlupáče. Já osobně bych tedy dočasku nenavrhla, protože bych nebyla schopná se pejska vzdát. Ale v případě Tomíka jsem se na to nesoustředila, potřeboval totiž naši pomoc,“ vypráví Hanka. Tomík totiž pocházel z množírny. „Hrozně se bál – i lidského pohledu. Cílem bylo, aby se Tomík přestal bát lidí a začal si alespoň trochu užívat života,“ líčí Hanka.

Dny ubíhaly a Tomík si pomalu zvykal na svou novou rodinu. „Hodně mu pomohli naši psi. V Alfovi si našel učitele. Začal si s ním i hrát, protože při hraní preferuje psy před fenkami. Pozoroval je nejen při hrách, ale i při všem ostatním. A jednoho dne se rozhodl, že se nechá pohladit a přišel sám. Pak zjistil, jak je to fajn a teď by se nejradši mazlil pořád,“ směje se Hanka.

Má příběh vašeho chlupáče také šťastný konec? Pošlete nám ho i s fotografiemi na primamazlicek@iprima.cz. Každý šťastný konec totiž může být inspirací pro ty, kteří ho teprve hledají.

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Milující otec šesti dětí náhle zemřel. Jejich matka prosí o pomoc se školou i bydlením

Manžel se ráno vzbudil a s úsměvem na tváři plánoval společný výlet. Z ničeho nic ale dostal silné bolesti hlavy, během chvilky upadl do bezvědomí a zastavilo se mu srdce. Tak vypráví tragickou událost jeho žena Michaela Buriánová, maminka šesti dětí, se kterými zůstala sama. Kvůli rodinné tragédii teď prosí o finanční pomoc například s nákupem školních pomůcek nebo se zajištěním bydlení.

Ficova kauza hýbe Slovenskem. Na „pytlácké“ chatě měl konspirovat kvůli trestním stíháním

Slovenskem aktuálně hýbe kauza expremiéra Roberta Fica a odposlechy z jeho schůzek na chatě s lidmi vzbuzující značné kontroverze. S nimi mimo jiné probíral trestní stíhání dříve vysoce postavených osob z dob vlády jeho strany Směr-SD. Sám Fico jakýkoliv trestný čin v souvislosti se setkáním odmítá. Na jedné nahrávce z chaty přitom ostatním naznačuje, že se nelegálně dostal z dovolené na Krétě, kde protrpěl nákazu koronavirem, zpět na Slovensko.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama