Stavba budov pro vládní úředníky v Letňanech se zřejmě o kousek přiblížila skutečnosti. Premiér Andrej Babiš po čtvrteční schůzce s primátorem Zdeňkem Hřibem řekl, že stát by s magistrátem rád do poloviny září podepsal memorandum, které by mělo vyřešit dosavadní neshody.
Premiér loni přišel se záměrem na pozemcích u stanice metra Letňany postavit areál tehdy označovaný jako „úřednická čtvrť“ pro tisíce státních zaměstnanců. Velkou část pozemků tam však vlastní Praha, která by je musela na stát převést. Vedení města v čele s Hřibem plán odmítlo, primátor jej označil za „úřednické ghetto“. Podle vedení města má na parcelách vzniknout čtvrť s více funkcemi než jenom administrativními a také nová nemocnice.
Brutalistní budovy vyhrávají ankety o nejošklivější domy. Proč je musíme chránit?
Brutalistní stavby často vyhrávají ankety o nejošklivější domy, přesto je jejich hodnota výjimečná. Zdánlivě těžkopádně budovy postavené v 60. až 80. letech začaly z českých měst mizet nebo procházejí necitlivými rekonstrukcemi, které je mají „polidštit“. Národní galerie v Praze proto uspořádala výstavu věnovanou brutalistní architektuře v české metropoli. Už její název vybízí, jak bychom se k brutalistním stavbám měli chovat… Nebourat!
Podle Babiše se nyní zdá, že se obě strany po delších neshodách přiblížily dohodě, která by umožnila začít připravovat projekt stavby v Letňanech a pokročit s majetkovými směnami mezi státem a magistrátem. Hřib potvrdil, že jednání bylo konstruktivní.
„Domluvili jsme se na vytvoření pracovních skupin a pana primátora jsem žádal, abychom hlavní linky spolupráce zkusili domluvit do 15. září,“ řekl Babiš. Prioritu má podle něj směna majetku ve dvou nemocnicích, kde by stát chtěl s pracemi začít co nejdříve. „Shodli jsme se na tom, že společnou prioritou v oblasti směn majetku mezi Prahou a státem je v současné době řešení stavu zdravotnictví v hlavním městě, a to i v reakci na stávající epidemii koronaviru,“ komentoval to Hřib.
Směna pozemků se týká i vinohradské nemocnice
Vedení města už podle premiéra souhlasilo s převodem městských pozemků v areálu vinohradské nemocnice, na kterých chce stát postavit traumacentrum. Radní pro majetek Jan Chabr k tomu řekl, že Praha výměnou za pozemky ve vinohradské nemocnici získá tenisové kurty na Letné, pozemky pro nutnou rekonstrukci stanice záchranné služby v Praze 10 a objekt v Říčanské ulici, který chce magistrát využít pro sociální služby nebo bydlení.
Hřib: Stát neudělal při obnově Prahy maximum. Město přijde o 80 miliard korun
Jak Praha ustála souboj s pandemií? Kdy se vrátí do centra turisté? A kde sežene magistrát finance na vzkříšení hlavního města? O tom diskutovali v nedělní Partii moderátorky Terezie Tománkové primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a zastupitelé – koaliční Jiří Pospíšil (TOP 09) a opoziční Patrik Nacher (ANO). „Stát neudělal při obnově Prahy maximum. Opomíjel pražské podnikatele. Město kvůli tomu přijde o 80 miliard korun,“ řekl primátor Hřib v Partii.
Babiš zároveň nevyloučil možnost stavby nové nemocnice v Letňanech, která by nahradila Nemocnici na Bulovce. „V mezičase ale došlo k nějaké předběžné dohodě, že by se Bulovka rekonstruovala,“ řekl. To také vyžaduje majetkové vypořádání mezi státem a městem, jelikož magistrát vlastní 20 procent pozemků a většinu nemovitostí areálu, které pronajímá ministerstvu zdravotnictví. Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka nyní budou následovat podrobná jednání ohledně směn majetku v této nemocnici.
Podle náměstka pro dopravu Adama Scheinherra stát městu poskytne pozemky pro zelené pásy u Pražského okruhu v úseku 511 mezi Běchovicemi a D1. Podle premiéra existuje dohoda i ohledně dostavby vnitřního městského okruhu a jeho spolufinancování státem. „Poskytneme peníze, a to kolem 60 miliard,“ řekl.
Město by mělo od státu převzít i prázdná kasárna v Karlíně, mohly by tam vzniknout například studentské koleje. „Pro Prahu jsou také důležité pozemky v okolí budoucích stanic metra D a pro tramvajovou trať na Suchdol,“ dodal Adam Scheinherr.