Respirátory pro lidi v nouzi
Stát poskytne zdarma tři miliony respirátorů ze svých rezerv přes potravinové banky lidem v nouzi a přes kraje dětem v klokáncích a u pěstounů. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně Jana Maláčová (ČSSD).
V Česku platí od pondělí povinnost nosit v hromadné dopravě, zdravotnických zařízeních, obchodech a na dalších místech respirátor nebo nanoroušku. Vláda před týdnem souhlasila s rozvezením 7,5 milionu chirurgických roušek ze státních rezerv do potravinových bank.
Ochranné prostředky zamíří ke zhruba 160 tisícům lidí ohrožených chudobou, k přibližně 300 000 sociálně slabých seniorů a dalších sociálně potřebných osob. Dále je obdrží 12 000 pěstounských rodin či 16 000 dětí v pěstounské péči. Lidé ohrožení chudobou dostanou šest respirátorů, u pěstounských rodin se počítá s 20 respirátory pro každého pěstouna a deseti rouškami pro děti.
Potřebným roušky rozdává tisícovka zařízení, a to intervenční centra, azylové domy, noclehárny a další služby, ale i terénní pracovníci. Podle ministerstva neziskové organizace v regionech nejlépe vědí, kdo potřebuje pomoc. Materiál z potravinových bank mohly pro své obyvatele odebrat i obce. S rozvozem ochranných prostředků pomáhají hasiči.
Populistické gesto, kritizovali mnozí
Vláda o poskytnutí ochranných pomůcek zdarma rozhodovala už loni. Lidem nad 60 let nechala v době před krajskými volbami poštou zaslat pět roušek a jeden respirátor. Čelila ale kritice, že pomůcky nebyly v originálním hygienickém balení, dorazily jen v papírové obálce. Řada lidí poukazovala i na to, že roušky měli podle nich dostat jen potřební.
Někteří experti krok vlády tehdy označili za populistické gesto. Za pomoc považovali spíš poskytnutí větších balení těm, kteří si nemohou ochranné pomůcky obstarat sami. Tento názor měli i někteří opoziční politici. Zhruba v polovině loňského října pak kabinet nechal zaslat pět roušek a jeden respirátor do schránek i některým invalidním důchodcům a dětem s průkazem zdravotně postižených.
Stát poskytne lidem v nouzi, pěstounským rodinám či klokánkům celkem 3 miliony respirátorů a 170 tisíc roušek (zdroj: ČTK) Zdroj: ČTK
Podle Maláčové budou moci lidé v nouzi žádat na ochranné pomůcky i dávku mimořádné okamžité pomoci. Na osobu by mohli měsíčně obdržet 500 korun. „Čtyřčlenná rodina může získat až 2 000 korun,“ podotkla ministryně. Žádost je možné poslat elektronicky i poštou či vhodit do schránky na budově úřadu práce.
Ministerstvo uvedlo, že rozhodující je pro přidělení dávky příjem, z něhož se započítává polovina. Roli hraje i hotovost. Žadatel musí doložit výpis ze svého bankovního účtu i z účtů ostatních členů rodiny. Lidé, kteří nárok na dávku mít nebudou, mohou podle ministerstva získat ochranné pomůcky od potravinových bank.