Vláda se učila reagovat na pandemii za běhu, což je špatně. V rozhovoru pro CNN Prima News to řekl právník a expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál, který zažaloval postup kabinetu a dosáhl soudního zrušení vyhlášených opatření.
Proč jste se vůbec obrátil na soud?
Dlouhodobě hodnotím opatření ministerstva jako chaotická. Ale tím impulsem byl procesní trik z 23. března, kdy se vláda pokusila udělat takovou past na živnostníky a malé podnikatele tím, že přenesla vydávání opatření z vlády, kde je nárok na náhradu škody, pod jiný zákon pod ministerstvem zdravotnictví, kde ta kompenzace možná není.
Tvrdíte, že pokud byste se žalobou neuspěl, živnostníci by nemohli po státu požadovat odškodnění?
Epidemie nepochybně způsobí ztráty jak jednotlivcům, tak celé společnosti. Je správné, aby tyto ztráty byly spravedlivě rozloženy mezi všechny. K tomu slouží ustanovení krizového zákona – když vznikne škoda, tak je zákonný nárok na kompenzace. Bohužel podle zákona o veřejném zdraví, kam to vláda přepnula, tento nárok dán není.
Dá se tedy říct, že by živnostníci a malí podnikatelé měli smůlu a nedostali kompenzace.
Měli by výrazně ztížené postavení, pokud by se snažili domoci se kompenzací. Mohli by pouze doufat, že jim vrchnost dá nějaké kompenzace sama od sebe. Ale to je něco jiného, než když na to nárok mám a mohu to vymáhat od soudu.
Proč to podle vás vláda udělala?
Vláda se učí řízení epidemie za běhu, a to je špatně. Druhý týden v březnu zavedli nouzový stav a krizová opatření a po týdnu jim došlo, že podle krizového zákona budou muset kompenzovat všechny ztráty, které podnikatelům vzniknou. Místo toho, aby zvolili férové řešení, například navrhli Parlamentu zákon, který by vypořádal, jak to bude, tak se pokusili zakličkovat a přehozením opatření se těm výdajům vyhnout.
Andrej Babiš následně uznal, že vláda měla postupovat podle krizového zákona. Jak to hodnotíte?
Je to v souladu s tím, že dosud nepřišla kasační stížnost a ministerstvo žádá, abych jim sdělil číslo účtu na náhrady řízení. Je správné, že pan premiér uznal, že to nebylo vhodné a že soud pískal správně. Je to politicky korektní stanovisko.
Bral jste žalobu jako principiální boj za svobody?
To je možná nejdůležitější část, byť poměrně abstraktní. Soud totiž rozhodl, že vláda porušila princip dělby moci. Veškeré zásahy do práv a svobod by byly čistě na ministrovi zdravotnictví na neomezenou dobu. Mohl by zakázat volný pohyb nebo maloobchod. Ale tyto závažné zásahy musí dělat vláda poté, co s usnesením o nouzovém stavu předstoupí před Sněmovnu.
Premiér zároveň prosil lidi o trpělivost. Říkal, že vláda dělá takové kroky poprvé. Nemá právo na nějaké chyby?
Každý dělá chyby. Na druhou stranu epidemie typu SARS, ebola a MERS se vyskytují každé tři roky. Proto na ně státy musí být připraveny. My připraveni jsme. Od roku 2006 existuje usnesení o vydání pandemického plánu České republiky, na jehož přípravu se vydávají miliony korun ze státních rozpočtů. Tyto plány přesně říkají, co se má dělat. Tento moment nastal 30. ledna. Už v ten moment měly být nakupovány ochranné pomůcky, zajištěno laboratorní testování, připraveni poskytovatelé péče, vyřešeno financování. Bohužel vláda si dala víc než měsíc na čas a reagovala chaoticky.
Vláda podle premiéra zachránila tisíce životů. Souhlasíte s tím?
Začali pozdě a lze to snadno prokázat na základně poznatků medicínské vědy. Každý si může najít, jak postupoval Taiwan nebo Jižní Korea, a kdy tam začali provádět opatření. Už v lednu Taiwan nakoupil šedesát linek na výrobu roušek, takže to, co my tady šijeme, tam byli schopni dávat na kartičku pojištěnce každému občanovi. Už tehdy zavedli široké laboratorní testování. Díky tomu dnes mají 430 nakažených a šest mrtvých. My jsme začali o šest týdnů později. Sice díky přísnosti těch opatření nemáme tolik mrtvých, ale nejspíš nás to stálo hodně peněz na zásazích do ekonomiky.