reklama

Stát s penězi zapomněl i na zoo. Pomoc od veřejnosti je zásadní, říká Bobek

Stát zatím nevyhlásil žádné kompenzace ani pro zoologické zahrady. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS uvedl, že jsou v minusu devadesát milionů. Bez veřejnosti by podle Bobka byla zahrada ve ztrátě hodně nad sto milionů. Navíc se obává, že krize bude pokračovat a ztráty se dál prohloubí.

reklama

„Zatím žádná kompenzační opatření, která by pomohla zoologickým zahradám, nikdo nevyhlásil. S námi ani s Unií zoologických zahrad zatím nikdo nejednal. Doufejme, že k tomu dojde, protože ztráty jsou značné,“ uvedl v pořadu K věci Bobek.

K tématu

Pražská zoo je podle něj v minusu devadesát milionů. „Čili takové příjmy k nám nedošly, ať už ze vstupenek, z parkovného, z pronájmu restaurací, z prodeje suvenýrů. Bylo by to ještě víc, kdyby nám nepomáhala veřejnost. Lidé nás podporují různými způsoby. Bez nich bychom byli ve ztrátě hodně nad sto milionů,“ upozornil Bobek.

Lidé podle něj darovali tak o deset milionů více než v předchozích letech. „Pomoc veřejnosti je neuvěřitelná. Adopce zvířat nebo sponzoringy zvířat vzrostly násobně. V listopadu jsme zavedli stravenky pro zvířata a do konce roku si je lidé koupili v hodnotě 4,1 milionu korun. Také jsme zavedli vstupenku na lepší časy, pomoc je skutečně zásadní,“ podotkl ředitel Zoo Praha.

Ztráty se budou prohlubovat

Polovinu z devadesáti milionů pražské zoo sanoval zřizovatel, tedy Magistrát hlavního města Prahy, takže reálná ztráta je minus 45 milionů korun za rok 2020. „A obávám se, že to bude pokračovat a bude se prohlubovat. A ani magistrát, ani město Praha nemají pokladnici bezednou, takže uvidíme, jaká bude naše budoucnost,“ podotkl nejistě ředitel.

Na dopis, který Unie rozeslala ministerstvům, podle něj odpovědělo jen ministerstvo zdravotnictví, avšak obecně. „Byla to odpověď typu, že doba je těžká,“ nelíbí se Bobkovi.

Pražská zoologická zahrada měla v roce 2020 kvůli covidu zavřeno 114 dnů. V pořadu K věci její ředitel popsal, jaká by podle něj byla ideální kompenzace zahradám.

„Vzal by se počet, kolik bylo v zoo návštěvníků třeba v předchozích třech letech, a nějaký zprůměrovaný propad, třeba sto tisíc návštěvníků, by byl uhrazen alespoň malým paušálem na jednoho návštěvníka, třeba desetikorunami. To může být výhodnější i pro menší zoo, které mohou být postiženy daleko víc a stát by to možná nevyšlo ani na tolik peněz,“ popsal Bobek s tím, že by to byla kompenzace za neprodané vstupenky, o kterých se mluvilo i v souvislosti s vrcholovým sportem.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Miroslavem Bobkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: zvířata zoo kompenzační bonus Zoo Praha Miroslav Bobek finance peníze K věci dárci kompenzace vláda koronavirus

Další hlavní zprávy

Historie

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Letos v červnu mu bude 94 let. Když v roce 1944 oslavil sedmnácté narozeniny, musel rukovat do wehrmachtu. „Přidělili mě ke kumpanii Jäger-Ersatz-Bataillon 49, to si pořád dobře pamatuji,“ vzpomíná vitální veterán Josef Bialas z Hlučínska exkluzivně pro CNN Prima NEWS. Tohle vyprávění zatím česká média ani dokumentaristé z Paměti národa nezaznamenali, Bialas se totiž celý život snažil válku vytěsnit z paměti: „Nerad o ní mluvím. Hodně vojáků kolem mě popadalo, tam jsem našel ruku, tam zas nohu...“

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu
Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Další články
reklama
reklama