reklama

Stát s penězi zapomněl i na zoo. Pomoc od veřejnosti je zásadní, říká Bobek

Stát zatím nevyhlásil žádné kompenzace ani pro zoologické zahrady. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS uvedl, že jsou v minusu devadesát milionů. Bez veřejnosti by podle Bobka byla zahrada ve ztrátě hodně nad sto milionů. Navíc se obává, že krize bude pokračovat a ztráty se dál prohloubí.

reklama

„Zatím žádná kompenzační opatření, která by pomohla zoologickým zahradám, nikdo nevyhlásil. S námi ani s Unií zoologických zahrad zatím nikdo nejednal. Doufejme, že k tomu dojde, protože ztráty jsou značné,“ uvedl v pořadu K věci Bobek.

Pražská zoo je podle něj v minusu devadesát milionů. „Čili takové příjmy k nám nedošly, ať už ze vstupenek, z parkovného, z pronájmu restaurací, z prodeje suvenýrů. Bylo by to ještě víc, kdyby nám nepomáhala veřejnost. Lidé nás podporují různými způsoby. Bez nich bychom byli ve ztrátě hodně nad sto milionů,“ upozornil Bobek.

Lidé podle něj darovali tak o deset milionů více než v předchozích letech. „Pomoc veřejnosti je neuvěřitelná. Adopce zvířat nebo sponzoringy zvířat vzrostly násobně. V listopadu jsme zavedli stravenky pro zvířata a do konce roku si je lidé koupili v hodnotě 4,1 milionu korun. Také jsme zavedli vstupenku na lepší časy, pomoc je skutečně zásadní,“ podotkl ředitel Zoo Praha.

Ztráty se budou prohlubovat

Polovinu z devadesáti milionů pražské zoo sanoval zřizovatel, tedy Magistrát hlavního města Prahy, takže reálná ztráta je minus 45 milionů korun za rok 2020. „A obávám se, že to bude pokračovat a bude se prohlubovat. A ani magistrát, ani město Praha nemají pokladnici bezednou, takže uvidíme, jaká bude naše budoucnost,“ podotkl nejistě ředitel.

Na dopis, který Unie rozeslala ministerstvům, podle něj odpovědělo jen ministerstvo zdravotnictví, avšak obecně. „Byla to odpověď typu, že doba je těžká,“ nelíbí se Bobkovi.

Pražská zoologická zahrada měla v roce 2020 kvůli covidu zavřeno 114 dnů. V pořadu K věci její ředitel popsal, jaká by podle něj byla ideální kompenzace zahradám.

„Vzal by se počet, kolik bylo v zoo návštěvníků třeba v předchozích třech letech, a nějaký zprůměrovaný propad, třeba sto tisíc návštěvníků, by byl uhrazen alespoň malým paušálem na jednoho návštěvníka, třeba desetikorunami. To může být výhodnější i pro menší zoo, které mohou být postiženy daleko víc a stát by to možná nevyšlo ani na tolik peněz,“ popsal Bobek s tím, že by to byla kompenzace za neprodané vstupenky, o kterých se mluvilo i v souvislosti s vrcholovým sportem.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Miroslavem Bobkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama