Vláda ve strategii očkování zapomněla na handicapované, zlobí se rada

Hendikepovaní

Jak to bude s očkováním pro postižené?

Vládní očkovací strategie nepamatuje na lidi s vážným postižením, o které se starají doma jejich blízcí, uvedla Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Kvůli zdravotnímu omezení se řada z nich nemůže k očkování sama dostavit. Rada v dopise ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) vyzývá k zařazení handicapovaných a jejich pečujících mezi přednostní skupiny očkovaných a k urychlené přípravě plánu pro podání vakcíny v domácnostech. Podle odhadu by se to mohlo týkat asi 100 tisíc lidí. Vyjádření ministerstva zjišťujeme.

Podle NRZP strategie neřeší očkování lidí, kteří jsou závislí na pomoci ostatních a žijí doma. Rada zmiňuje ty, kteří pobírají dva nejvyšší příspěvky na péči, tedy čtvrtý a třetí stupeň této podpory od státu. Je jich kolem 140 tisíc. Rada odhaduje, že zhruba 90 tisíc z nich žije doma. Omezené možnosti se k očkování dostavit by mohly mít pak dvě třetiny z nich.

„To je asi 60 tisíc osob. Nelze přesně určit, jaký počet těchto osob bude mít zájem se nechat očkovat. Domníváme se, že u této skupiny lze očekávat vyšší procento zájmu,“ uvedla rada v dopise. Spolu s handicapovanými doporučuje naočkovat i jejich pečující. Celkem počítá asi se 100 tisíci osob.

Nejen, že jsme nezaznamenali jedinou zmínku o způsobu očkování osob, které se nebudou moci dostavit do očkovacích center, ale i počet dávek vakcíny a rychlost očkování v nás vyvolává vysokou nedůvěru

Rada v dopise ministrovi dále píše, že ji dostupné informace o očkování znepokojují. „Nejen, že jsme nezaznamenali jedinou zmínku o způsobu očkování osob, které se nebudou moci dostavit do očkovacích center, ale i počet dávek vakcíny a rychlost očkování v nás vyvolává vysokou nedůvěru,“ uvádí rada. Podle ní lidé s vážným postižením patří mezi nejrizikovější skupinu. „Jsou od března loňského roku prakticky uzavřeni ve svých domácnostech,“ podotkla NRZP.

Na mnoho lidí se ani v lednu nedostane

Podle vládní strategie by v lednu mělo mít Česko asi 358 tisíc dávek pro 179 tisíc lidí. Očkovat je nutné dvakrát. V únoru by to pak mělo být asi 640 tisíc dávek pro 320 tisíc osob. Vakcínu mají dostat zdravotníci z nemocnic, hospitalizovaní pacienti nad 65 let a s chronickými chorobami, praktici a sestry, klienti a pracovníci domovů seniorů, vojáci, hasiči, hygienici a policisté.

„Vychází nám, že do konce ledna 2021 se na mnoho lidí z výše uvedených skupin očkovací látka nedostane, a to ani při šesti odběrech z lahvičky očkovací látky. V těchto počtech není vůbec pamatováno na občany s těžkými zdravotními obtížemi, o které pečují jejich pečující,“ píše rada.

NRZP nabízí pomoc

Rada zmiňuje také rychlé očkování v jiných zemích, jmenuje například Izrael či Británii. Vyzvala ministra, aby Česko urychleně jednalo s dalšími výrobci o dodávkách vakcín a resort zdravotnictví co nejdřív připravil plán očkování postižených a jejich pečujících.

NRZP nabízí pomoc při vybudování očkovacího systému v domácím prostředí. Zmiňuje mobilní týmy i zapojení praktiků. Praktický lékař by postiženého a jeho pečujícího o očkování informoval. Pokud by o ně měli zájem, nahlásil by je s potřebnými údaji o zdravotním stavu mobilnímu týmu. Ten by pak vakcínu podal v domácnosti, navrhla rada.

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula však televizi CNN Prima NEWS řekl, že se předpokládá, že například v zařízeních sociální péče očkování proběhne na místě. „Tedy že tam dorazí nějaký mobilní tým, pokud na očkování zařízení nemá svůj personál,“ upřesnil epidemiolog. K osobám, které jsou imobilní, podle exministra zdravotnictví přijedou také mobilní týmy, které lidem aplikují vakcínu doma.

Tagy: