Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci března deficitem ve výši 125,2 miliardy korun. To je skoro o 40 miliard hlubší schodek než na konci února a o 80 miliard hlubší než před rokem. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva financí.
„Pokračující restriktivní opatření omezující ekonomickou aktivitu mají i nadále negativní dopad na daňové výnosy státního rozpočtu, jejichž pokles je prohlubován snížením zdanění práce, kapitálu či majetku a dále změnou rozpočtového určení daní ve prospěch územních rozpočtů,“ vypočítává ministerstvo financí hlavní příčiny zhoršujícího se vývoje hospodaření státního rozpočtu.
K tomu je podle úřadu Aleny Schillerové nutné započítat také podporu státu, která se zaměřuje na pomoc zasaženým sektorům ekonomiky, sociálnímu a zdravotnímu systému. Výsledkem je schodek rozpočtu za první tři měsíce letošního roku ve výši 125,2 miliardy korun. Jde tak o 80,5 miliardy hlubší schodek než za stejné období před rokem.
Celkové daňové příjmy jsou meziročně nižší o celou desetinu, což představuje pokles o více než 37 miliard korun. Z toho největší úbytek představují daňové příjmy bez pojistného, které v porovnání s předchozím rokem klesly o 34,7 miliardy, respektive o necelou pětinu. Příjmovou stranu státního rozpočtu negativně ovlivnila také úprava rozpočtového určení daní, která přesunula do rozpočtů krajů a obcí dodatečných 6,3 miliardy korun na úkor státu.
Výdaje vyšší o 43 miliard
Za významný lze považovat také nižší výběr daně z přidané hodnoty, který poklesl o více než 11 procent, což je 7,6 miliardy korun. V absolutním vyjádření jde o obdobný pokles inkasa jako u daní spotřebních.
Naproti tomu výdaje státu o desetinu (skoro 43 miliard korun) vzrostly. Více než polovina tohoto nárůstu šla na vrub běžných transferů podnikatelským subjektům (23,5 miliardy), druhou nejvýznamnější položkou bylo zvýšení sociálních dávek (o 12,4 miliardy). Z toho ovšem asi dvě třetiny připadaly na navýšení důchodů (8,8 miliardy).
Letošní hospodaření vlády je schodkové už od prvního měsíce. V lednu deficit činil 31,5 a ke konci února 86,1 miliardy korun. Záporná bilance za první dva měsíce znamenala třikrát horší výsledek než za stejné období loňského roku. Pro rok 2021 je celkový schodek státního rozpočtu plánován na 500 miliard korun, přičemž původní návrh počítal s deficitem ve výši 320 miliard.