Špatná zpráva pro miliony lidí. Stát ukončí podporu stavebního spoření, jak se změní smlouvy?

Vládní koalice se shodla na konci státní podpory stavebního spoření. Ta má v České republice téměř třicetiletou tradici, přesto v současné době už neplní svůj účel. Jedná se o jedno z mnoha opatření, se kterými vládní strany souhlasí. Tento krok navíc podporují i odborníci a Národní ekonomická rada vlády (NERV). Klesnout by mohla podpora i u stávajících smluv. Ministerstvo financí spolu s dalšími úřady ale ještě řeší poslední překážky.

Ještě v srpnu minulého roku se o zrušení státní podpory stavebního spoření hovořilo v rovině diskuzí a úvah. Nyní ale vše spěje k tomu, aby podpora skončila. Koaliční strany totiž podle informací CNN Prima NEWS se záměrem souhlasí. Přímo by to ovlivnilo více než tři miliony lidí a státní kasa by tím ušetřila až čtyři miliardy korun.

Ministerstvo financí potvrdilo, že zrušení podpory se finalizuje. „Návrh na snížení, respektive zrušení státní podpory stavebního spoření je v pokročilé fázi koaličního vyjednávání. Státní podpora by se u stávajících smluv mohla snížit na polovinu, tedy na nejvýše tisíc korun ročně. U nových smluv by se podpora mohla zrušit úplně,“ řekl pro CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva Tomáš Weiss.

Loni se podle statistik resortu financí uzavřelo více než 486 tisíc smluv. Průměrně si lidé jako cílovou částku stanovovali necelých 630 tisíc korun. Ke konci roku bylo ve fázi spoření 3 152 006 smluv.

ČTĚTE TAKÉ: Nezvýšíme daně, zachováme valorizace důchodů, slibovala vláda. Co všechno nakonec nesplní?

Situace se ovšem komplikuje na jednáních se zástupci stavebních spořitelen. Obávají se, že by zrušení státní podpory vedlo k odlivu klientů k jiným bankovním produktům. „Revize státní podpory stavebního spoření je ale na pořadu dne, protože ze strany ekonomů z NERV a stejně tak ministerstva financí je považována za přežitou. Zpravidla totiž neslouží svému původnímu účelu, tedy k opravám bytů či pořizování nemovitostí,“ dodal Weiss.

Ekonomové z Národní ekonomické rady vlády upozorňují, že tento návrh lze aplikovat téměř okamžitě. U dobíhajících smluv v horizontu šesti let se pak počítá se snížením roční podpory ze dvou na jeden tisíc korun.

„Podpora stavebního spoření má v České republice sice téměř třicetiletou tradici, ovšem vznikala ve zcela jiné situaci nedostatku úspor, neexistence hypoték a celkového nedostatku dlouhodobých vkladů. Postupem času se z tohoto produktu stalo ,pouze‘ státem dotované běžné spoření pro některé, jež je však financováno z kapes všech daňových poplatníků,“ uvádí materiál NERV.

Nabídka pro spoření zůstává

I další odborníci hovoří o tom, že by státní podpora měla skončit. Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček například tvrdí, že podpora stavebního spoření zvýhodňovala jeden produkt před ostatními. „Přitom se nejedná o nijak specifický produkt jako v případě penzijního připojištění,“ řekl poradce premiéra Křeček pro CNN Prima NEWS.

Souhlasně se vyjadřuje i hlavní ekonom společnosti Roklen Pavel Peterka. Podle něj byla státní podpora historickým opatřením, které však v současné době postrádá smysl. „Ano, na trhu existuje řada zajímavých příležitostí ke spoření. Spotřebitel musí vybírat dle vlastní finanční situace, horizontu investice, spoření, účelu, míře rizika, kterou je ochoten akceptovat, a dalších,“ sdělil CNN Prima NEWS.

Tagy: