Mufloni v Jablonci
Ulicemi Jablonce nad Nisou se v úterý proháněl statný muflon. Výlet městem zakončil skokem do místní přehrady, kde bohužel uhynul. Nepomohla ani pohotová záchranná akce, kdy se přivolaní strážníci snažili zvíře přímo na břehu resuscitovat. Muflon je zřejmě jedním ze šesti uprchlíků ze soukromé ohrady poblíž Liberce.
Radana Schaeferová z Jablonce právě čekala před místním stadionem spolu s dalšími maminkami na návrat malých fotbalistů, když po ulici kolem ní proběhlo zvíře s mohutnými zatočenými rohy. „Nebyl to úplně příjemný pocit. Měly jsme strach, že by se mohla stát nějaká bouračka. Pobíhal sem a tam, nejdřív jedním směrem, pak se otočil a zase kolem nás. Ty rohy vzbuzovaly respekt,“ popsala svědkyně.
ČTĚTE TAKÉ: Mohutný útok agresivních sršní v Brně. Pobodaly 14 školáků, devět jich skončilo v nemocnici
Muflon nakonec zmizel v přilehlém parčíku. Namísto blízkého lesa si to ale namířil do centra města. Překvapení lidé si ho fotografovali a volali strážníky. Ti ho zahlédli na jedné z místních zahrad. „Konzultovali jsme věc s odborníky, kteří nám řekli, ať se zvíře nesnažíme chytat, že bychom ho ještě více vystresovali,“ uvedl velitel městské policie Michal Švarc. Rohaté zvíře ale i tak rychle uteklo a zmizelo z dohledu.
Antarktida už se neuzdraví. Tučňáci hynou, tragické následky hrozí celému světu, varují vědci
Objem mořského ledu na Antarktidě se propadl na historické minimum. Podle vědců oproti obvyklým zářijovým hodnotám schází v oblasti 1,5 milionu kilometrů čtverečních mořského ledu. Kvůli úbytku ledové plochy umírají na Antarktidě tisíce tučňáků. Informoval o tom list Daily Telegraph.
Další volající na tísňovou linku už strážníky upozornil, že se muflon topí v místní přehradě. Nejblíže byl strážník Jaroslav Jirák s kolegou. „Přiběhli jsme k vodě a viděli jsme, že zhruba třicet metrů od hráze je pán na paddleboardu, který se snaží držet muflonovi hlavu nad vodou. Odhodil jsem pár věcí, vběhl jsem do vody a plaval mu naproti. Dotáhli jsme zvíře ke břehu a hned jsme začali s resuscitací. V masáži srdce jsme se s kolegou střídali asi deset minut, ale bylo to marné,“ popsal zasahující strážník.
Zvíře zřejmě ze soukromého chovu
Mufloni, stejně jako třeba jeleni, plavat umějí, podle expertů ale zřejmě tento samec podlehl přílišnému stresu. „Přeběhl město z jednoho konce na druhý, muselo to pro něj být obrovské množství vzruchů, všude lidé, auta. Do vody neskočil, protože by mu bylo teplo, hledal únikovou cestu. Ten šok ale asi jeho organismus neunesl,“ vysvětlil Luboš Melichar, hlavní zoolog liberecké zoologické zahrady. Podle něj taková situace nemá žádné dobré řešení.
„Lidé si pod dojmem filmů představují, že tam naběhne veterinář, střelí do něj uspávací šipku a je hotovo. Ve městě je to ale skoro nemožné. Jednak musíte mít jistotu, že nezasáhnete nikoho jiného, a také uspávací látka v těle vystresovaného zvířete napumpovaného adrenalinem začíná účinkovat až po několika minutách a ten muflon je schopný utéct stovky metrů daleko,“ upozornil zkušený chovatel.
Podle velitele jabloneckých strážníků zvíře zřejmě pocházelo z ohrady soukromého chovatele poblíž Liberce. „Šest zvířat mu před pár dny uteklo, jeden muflon už byl účastníkem dopravní nehody,“ řekl Michal Švarc. Strážníci doufají, že zbylí mufloni už zůstanou za hranicemi města. Podle expertů by neměli mít problém v lese přežít, přestože vyrostli v oboře.