Nový stavební zákon by měl začít platit na jaře příštího roku. Jeho účinnost by měla nabíhat postupně do poloviny roku 2023. „První čtení stavebního zákona v Poslanecké sněmovně předpokládáme v září,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) v nedělní Partii Terezie Tománkové. „Žádné zjednodušení ve stavebnictví to nepřinese,“ oponoval Martin Kupka, místopředseda ODS.
Podle vládní analýzy přichází česká ekonomika kvůli pomalému povolování staveb o více než sedm miliard korun ročně. V délce stavebního řízení je pak podle Světové banky na 157. místě na světě. „Mým cílem je posunout nás do první třicítky,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v pořadu Partie Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS. „Původní stavební zákon má 171 paragrafů, jeho novela, která přišla z vlády, jich má 328. Složitější stavební zákon má zkrátit lhůty stavebního řízení?“ zeptal se Martin Kupka, místopředseda ODS.
Kupka vyjádřil přesvědčení, že novela stavebního zákona proces stavebního řízení spíše zkomplikuje. Zmínil například, že v navrhované normě se objevuje spousta dalších procesů, které v něm dříve nebyly. „Přibývá vyhodnocení udržitelného rozvoje území, tomu nerozumím, to má zjednodušit stavební řízení?“ ptal se Kláry Dostálové.
Ministryně pro místní rozvoj ale Kupkovu kritiku odmítla s tím, že nyní budou veškerá pravidla pro stavební řízení obsažena v jediném zákoně, zatímco doposud mnoho předpisů stálo vně, ačkoli proces získání stavebního povolení ovlivňovaly. „Předtím jste mě kritizovali, že je stavební legislativa roztříštěná, nyní mě zase kritizujete, že je to všechno v jednom,“ opáčila Dostálová Kupkovi. Podle ní není ani fér argumentovat počtem paragrafů. „My jsme ty původní rozdělili do více paragrafů, aby jeden paragraf nebyl rozepsaný přes dvě strany A4,“ řekla. „Pomáhejte obcím raději s pořizováním územních plánů, v tom stát selhává,“ nepolevil v kritice navrhované podoby stavebního zákona Martin Kupka.
Zjednoduší, nebo zkomplikuje?
Podle Kláry Dostálové je ale hlavním přínosem novely to, že firmy budou už do roka vědět, zda mohou stavět, či nikoli. Zákon by měl ze stavebního řízení odstranit přebujelou administrativu pramenící ze stávající roztříštěnosti předpisů a stavebních úřadů. Dnes totiž v Česku existuje na dvacet typů stavebních řízení a deset typů povolovacích procesů. To podle Dostálové vyřeší stavební zákon tím, kdy bude už jen jedno správní řízení a celé řízení o povolení stavby povede pouze jeden stavební úřad. Výsledkem tak u běžných staveb bude jen jedno razítko a celý proces bude navíc digitalizovaný.
Novou podobu stavebního zákona ale už dříve kritizovali podnikatelé, podle kterých se odchýlila od původní verze i věcného záměru. Norma prý situaci ve stavebnictví komplikuje, ačkoli ministerstvo pro místní rozvoj tvrdí, že by ji měla zjednodušit. „Ze stavebního zákona se tak stala jen nepovedená dílčí novela, která situaci ve stavebnictví výrazně zhorší,“ prohlásil už dříve prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podobný názor má také prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Jiří Nouza. Podle Svazu průmyslu a dopravy je pak na předložené novele vidět, že se mezi sebou nebyli schopni domluvit představitelé veřejného sektoru a vlády a jednotlivé kompetence zůstaly roztříštěné.