Nepovedená digitalizace dál prodraží bydlení. Firmy počítají milionové ztráty, zaplatí to lidé

Letošní rok bude ve znamení postupného oživení ekonomiky. Překážkou ale stále může být digitalizace stavebního řízení, která měla za následek i největší otřes ve vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Stavební firmy totiž od nepovedené elektronizace přišly o miliony korun, které se následně přesunou na zájemce o bydlení. Podle stavebníků budou byty dále zdražovat.

Různé predikce naznačují, že letošní rok bude doprovázen velmi solidním růstem české ekonomiky. Podle ministerstva financí HDP posílí o 2,3 procenta a Česká národní banka odhaduje růst o 2,4 procenta. Pro běžné spotřebitele to znamená, že mohou očekávat spolu s nízkou inflací i znatelný růst reálných mezd.

ČTĚTE TAKÉ: Coca-Cola v problémech. V Evropě ve velkém stahuje nápoje z prodeje, mohou být nebezpečné

Česká ekonomika má ale před sebou jednu velkou překážku. A tou je nepovedená digitalizace stavebního řízení. Kvůli pozastavení povolování stavebních projektů je ohrožený i odhadovaný růst hrubého domácího produktu. Upozorňuje na to například Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Nepovedená digitalizace stojí miliony

„Jakožto stavebníci zůstáváme v nejistotě. Lhůty nejsou dodržovány. A ztráty stavebníků i projektantů vzrůstají. Je jen otázkou času, kdy se objeví první hromadná žaloba na stát kvůli tomu, že nejsou vydávána povolení stavebních záměrů, tudíž je ani není možné realizovat,“ řekl místopředseda komory Radim Loukota.

Reálně tedy hrozí, že letos stavební firmy přijdou o stovky milionů korun na zamrzlých projektech. „Největší pomocí pro celý sektor stavebnictví by bylo uvést do funkčního stavu systém pro vyřizování stavebních povolení. Od července 2024, kdy byla spuštěna změna na stavebních úřadech, nám toto přineslo reálné ekonomické ztráty v řádech milionů korun,“ uvedl jednatel firmy Atrium Vlastimil Makovec, který podniká v oblasti výstavby dřevostaveb.

„Firma měla a má nasmlouvány zakázky v horizontu nižších stovek milionů, které ovšem nemůže realizovat z důvodu paralyzování stavebních řízení. Od roku 2025 tedy očekávám zejména odblokování této překážky. Nic víc v tomto roce přijít ze strany státu nemusí a budu spokojen,“ dodal Makovec.

Exministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), který měl digitalizaci stavebního zákona na starosti, však systém hájí. „Stavební zákon schválila celá Sněmovna včetně opozice, a i když jsme již nemohli digitalizaci stavebního řízení dokončit, běží funkční portál stavebníka pro lidi, elektronický oběh dokumentů nebo portál územního plánování,“ uvedl při své bilanci.

Na sociálních sítích pak současný poslanec celkovou digitalizaci pod dřívějším vedením Pirátů chválí. Zmiňuje především eDoklady, aplikaci Portál občana nebo Digitální informační agenturu.

Zákazníci si připlatí, varují stavebníci

Celková stavební produkce klesla v minulém roce o 2,4 procenta. Pokles byl zaznamenán již druhý rok po sobě. Právě kulhající stavebnictví odskáčou v budoucnu zájemci o bydlení, kteří si sáhnou hlouběji do kapsy.

„V posledních dvou letech jsme se snažili držet ceny rodinných domů pouze s mírným cenovým navýšením, ovšem od ledna 2025 bude muset dojít k cenové úpravě o tři až pět procent, kdy tato úprava bude pouze korigovat zvýšené náklady uplynulého období. I tak očekáváme v roce 2025 zvýšený zájem o naše kvalitní domy napříč regiony,“ dodal Makovec.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vepřový guláš za sto korun? Chutně a levně se najíte na východě Moravy i v Liberci

Tagy:
Evropa digitalizace Česká národní banka stavebnictví stavebník Ministerstvo financí České republiky The Coca-Cola Company ekonomika Česka produkty a služby ekonomika, obchod a finance stavebnictví a nemovitosti