Ničivé škody, které bouře napáchala na Lounsku v obci Stebno a sousedním Blatně, mnozí přisuzovali tornádu. Podle meteorologů se ale na místě vyskytl takzvaný downburst. Jev svou silou připomíná tornádo, je však složitější. Meteorologové navíc varují, že by se mohl v Česku objevit znovu – v noci z úterý na středu.
Co to vlastně downburst je?
Jedná se o silný sestupný výtok studeného vzduchu, který se vyskytuje v přeháňkách nebo bouřích. V dané oblasti způsobuje ochlazení a silný vítr, který může v extrémních případech dosahovat rychlosti více než 200 kilometrů za hodinu. Podle množství srážek jej mohou u země doprovázet kroupy nebo déšť, uvádí web Meteopress.
Škody však tento jev dokáže napáchat stejné jako tornádo. Z toho důvodu si lidé mysleli, že se silný vír prohnal mimo jižní Moravy i Ústeckým krajem, konkrétně obcí Stebno. To však nyní meteorologové vyvracejí. „Oblastí procházela supercelární bouře, těch na našem území bylo hned několik, například do okolí Mariánských Lázní přinesla silná krupobití. Downburst je pak prudký výtok studeného vzduchu,“ uvedla na CNN Prima NEWS v pořadu K věci meteoroložka Jana Hujslová.
Downburst, který nemá český ekvivalent, vzniká na čelech bouří v momentě, kdy vodní kapky či kroupy padají k zemi přes vrstvu s nízkou vlhkostí vzduchu. Jejich táním či vypařováním se vzduch ochlazuje, čímž se zvyšuje jeho hustota. Vlivem gravitace pak dochází k pádu vzduchu, který se při střetu se zemí šíří do všech stran. Před jevem meteorologové varují i pro tyto dny. „Varovali jsme, že v úterý přijdou silné bouřky, varování se k úterý rozšířilo pro Čechy a západní polovinu Moravy a Slezka,“ doplnila Hujslová s tím, že výstraha je platná do středečních 4:00.
Během večerních hodin by do České republiky mělo z jihozápadu dorazit pásmo hodně silných bouřek. Ty by měly být doprovázeny hlavně krupobitím, silnými nárazy větru o síle klidně i kolem 90 kilometrů za hodinu a také přívalovým deštěm, s krátkodobými úhrny kolem padesáti milimetrů. Předpověď souvisí i s rizikem zatopování.