Jochová o manželství pro všechny (zdroj: CNN Prima NEWS)
Ve čtvrtek by se mohl do Sněmovny dostat návrh zákona umožňující uzavřít manželství homosexuálům. Podle Jany Jochové z Aliance pro rodinu jde o takovou Pandořinu skřínku a požadavky LGBT komunity manželstvím nekončí. Lucie Zachariášová z iniciativy Jsme fér si nedokáže představit, jak by třeba její rodinu mohlo ohrozit, budou-li se moci vzít homosexuální páry. Společnost podle ní netuší, jak propastný je rozdíl mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím.
„Nám vadí celá ta novela, protože takzvané manželství pro všechny, homosexuální manželství přináší řadu negativních jevů ve společnosti. Sledujeme to v zahraničí, takže víme všechny ty věci, které budou následovat,“ uvedla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS předsedkyně Aliance pro rodinu Jana Jochová k návrhu zákona, o němž má hlasovat Poslanecká sněmovna.
Oněmi negativními jevy může být podle ní například to, že se oslabují práva dětí. „Z dětí se stává komodita, zboží. Protože homosexuální páry si děti vlastně mohou kupovat,“ prohlásila a dodala: „Porušuje se úmluva o právech dítěte.“
Zmínila také otázku biologické podstaty. „My jistě víme, že ke vzniku dítěte je pořád potřeba muž a žena a že takzvaní dva tátové nebo dvě mámy jsou biologicky nemožné. V rodných listech se to na Západě v řadě případů již dává,“ vysvětlila a zmínila i případ tří otců v USA uvedených v rodném listě dítěte. „To je popření biologického rodičovství, rozbití biologických vazeb, které jsou pro náš lidský život pořád ještě důležité. Biologie se z lidského života vymazat nedá, ale tady tím se vymazává,“ doplnila.
LGBT komunita jako privilegovaná vrstva společnosti?
Podle Jochové navíc homosexuálním manželstvím požadavky LGBT komunity nekončí. „Ono je to jasné už v těch posledních dnech, kdy vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková předkládá i vládní strategii pro osoby LGBT+, která obsahuje i různé další zákonné úpravy,“ uvedla Jochová. „Třeba změnu pohlaví ještě v době nezletilosti, požaduje kurzy pro církve, aby byly vstřícné k LGBT lidem a tak dále,“ vypočítala.
„Dle těch požadavků, které LGBT komunita nastavuje v poslední době, to vypadá, jako by ze sebe chtěla udělat nějakou privilegovanou vrstvu společnosti. A manželství pro všechny je taková Pandořina skříňka, kterou když otevřete, tak za ní je ještě spousta dalších požadavků. Proto s tím nesouhlasíme,“ dodala Jochová.
Nesouhlasí ani s tím, aby si stejnopohlavní páry mohly osvojit děti v ústavní péči, které nemají rodiče. „Děti v ústavní péči nejsou právně volné. My tady děláme, jako kdyby byly zástupy gay párů nebo lesbických párů, které čekají na ty děti, ale nic takového tady není,“ zmínila předsedkyně Aliance pro rodinu.
„Ani na Západě, kde bylo homosexuální manželství uzákoněno, nedošlo k nějakému zásadnímu odlivu dětí z ústavů. To je falešný argument, který aktivisté ze Jsme fér velmi rádi využívají, ale je vlastně jen takový líbivý pro veřejnost, aby jim na to skočila,“ dodala závěrem Jochová.
Ohrožení tradiční rodiny manželstvím pro všechny je mýtus
„Mrzí mě, že ty výroky vůbec zaznívají a domnívám se, že je to jeden z takových bohužel poměrně známých – už i ze zahraničí – mýtů,“ reagovala v rozhovoru pro CNN Prima NEWS právnička iniciativy Jsme fér Lucie Zachariášová na argument, že stejnopohlavní manželství ohrožuje tradiční rodinu.
„Vůbec si nedokážu představit, jak naši rodinu může ohrozit to, když se budou moct vzít dva mí sousedé nebo dvě moje sousedky. Takže rozhodně nerozumím tomu, jakým konkrétním způsobem by to ohrožení mělo probíhat. Nikdo nikdy takový argument nepředložil. To vnímám jako podpásovou hru od někoho, kdo v minulosti zmiňoval to, že homosexualita je nemoc,“ podivila se právnička.
Děti podle Zachariášové získávají vzory celý život a nemusí jimi být jen matka a otec. „Jsou neúplné rodiny. Některé dítě třeba přijde o jednoho rodiče… My všichni si můžeme představit to, že v našem životě přicházela celá řada vzorů. Myslím si, že osudy lidí jsou různé a z tohoto rozhodně obavu mít nemusíme,“ prohlásila.
Propastný rozdíl mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím
Podle Zachariášové si možná lidé v Česku ani neuvědomují, jak velký rozdíl je mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím. „Pořád je to tak, že gayové a lesby mají u nás takovou speciální ohrádku. Jsou trošku jiní, mají něco pro sebe a vlastně nedosáhnou na to klasické plnohodnotné manželství,“ upozornila a zmínila i konkrétní problémy, s nimiž se páry v rámci registrovaného partnerství potýkají.
„Můžeme se bavit o ryze praktických věcech, což si myslím, že může být pro mnoho lidí důvodem, proč do manželství vstupují. Například společné jmění manželů nebo nějaké zvýhodněné manželské půjčky a podobně. Na to všechno gayové a lesby v registrovaném partnerství nemohou dosáhnout,“ vyjmenovala.
Podstatná jsou práva dětí a jejich postavení v rodinách
Zmínila také některé spíše symbolické věci. „Například není úplně známo, že v rámci registrovaného partnerství si nemůžete automaticky vzít příjmení svého partnera, partnerky, a musíte o to složitě dodatečně žádat,“ doplnila.
Zachariášová také nastínila, jak může probíhat samotný proces registrace stejnopohlavního svazku. „Samotný proces registrace probíhá i tak, že přijdete na úřad, vezmete si lísteček z automatu, čekáte na pořadové číslo. Pak jdete do kanceláře, kde hraje zapnuté rádio, vy se podepíšete a můžete zase běžet dál. Nikdo si asi nepředstavujeme, že takhle stvrzujeme svou lásku,“ prohlásila právnička iniciativy Jsme fér.
„Práva dětí a jejich postavení v rodinách jsou velmi důležité. Už v tuto chvíli v těch (homosexuálních) rodinách jsou, ale právně mají vždy pouze jednoho rodiče, což je především pro ty děti velmi ohrožující například v případě, že se tomu rodiči něco stane,“ uzavřela.