reklama

Rekordní rok v budování dálnic. V Česku se začne stavět sto nových kilometrů

Letos by měla být například dokončena dálnice D1 u Přerova. (ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia.cz

Letos by měla být zahájena výstavba rovné stovky kilometrů nových dálnic. Díky historicky prvnímu PPP projektu se začne budovat například zbytek dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Po letech čekání by také mohlo dojít k dokončení celé dálnice D1 u Přerova. Kromě toho bude letos také nově otevřeno rekordních 46 kilometrů dálnic.

reklama

Jaké dálniční úseky by se tedy měly začít letos budovat? Stavět se začnou například úseky na dálnici D6 do Karlových Varů, dále D55 mezi Starým Městem a Moravským Pískem, na dálnici D49 mezi Hulínem a Fryštákem a na D3 mezi Třebonínem a osadou Kaplice-nádraží.

Jedním ze zásadních projektů je pak stavba 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem, kterou chce stát postavit za soukromé peníze formou PPP projektu (tedy prostřednictvím partnerství veřejného a soukromého prostoru). V současnosti je rozestavěno kolem 154 kilometrů dálnic.

K tématu

Podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) za rekordní výstavbou stojí především navýšený rozpočet pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

„32 kilometrů D4, nové dálniční úseky na D3, D6, D7 nebo D55. To vše začneme letos stavět. Máme připravené projekty i dostatek financí, abychom dálniční výstavbu mohli pořádně rozjet. Vysoké tempo výstavby nových dálničních úseků je možné jen díky tomu, že jsme se rozhodli výrazně posílit rozpočet Ředitelství silnic a dálnic a celého resortu dopravy. Cestování po naší zemi bude tak rychlejší a komfortnější, než kdykoliv předtím,“ napsal ministr na Facebook.

🛣 32 kilometrů D4, nové dálniční úseky na D3, D6, D7 nebo D55. To vše začneme letos stavět. Máme připravené projekty i...

Posted by Karel Havlíček on Thursday, April 1, 2021

Po desítkách let čekání by také mělo dojít k dokončení páteřní dálnice D1, kde zbývá dostavět posledních 10 kilometrů u Přerova. Dojde tak k zásadní změně dopravních návyků, kdy se přestane mezi Brnem a Ostravou jezdit přes Olomouc.

„Mým úkolem bylo dotáhnout stavby do konce, včetně D1, zajistit rekordní zdroje a připravit tak v roce 2020 vše pro zahájení 100 km nových dálnic v roce 2021. Úkol zněl jasně, jedeme nadoraz, ale vše směřuje k tomu, že covidu navzdory to zvládneme,“ uvedl Havlíček pro CNN Prima NEWS.

Nejvíce staveb se zahájilo v roce 2018 ještě za ministra Dana Ťoka, a to 52,5 km dálnic. Vloni Havlíček zahájil pouhých 14,6 kilometrů. Vyplývá to z grafu, který zaslal redakci.

Graf- zahájení výstavby dálnic
Graf- zahájení výstavby dálnic
Zdroj: Ministerstvo dopravy

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Sledujte Nový den s Robertem Plagou: Je testování ve školách zatím úspěšné?

Sledujte Nový den s Robertem Plagou: Je testování ve školách zatím úspěšné?

Už třetí den chodí alespoň část žáků opět do škol. Dalším klíčovým datem je 19. duben, kdy se studenti závěrečných ročníků středních škol budou moci vydat na konzultace. Jak teď rotační výuka probíhá? Proč je zatím pozitivních naprosté minimum žáků? A kdy se na své kamarády mohou těšit i další děti? Sledujte po půl osmé ráno středeční Nový den na CNN Prima NEWS s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO).

Nehody

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

  • Aktualizováno

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterní zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Jste největším hysterikem, vyslechl si Kubek. Ševčíkovi vzkázal: Nefušujte do medicíny
Chystá se další zvýhodnění dlužníků, varují experti. Poslanci posoudí novelu exekucí
Pirk: Epidemie končí, ať budou opatření jakákoliv. Rotační výuka ve školách je špatně
reklama
reklama
Obrovská párty v Londýně: Britové si ve velkém užívali otevřených hospod a zahrádek

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka
Další články
reklama
reklama