reklama

Rekordní rok v budování dálnic. V Česku se začne stavět sto nových kilometrů

Letos by měla být zahájena výstavba rovné stovky kilometrů nových dálnic. Díky historicky prvnímu PPP projektu se začne budovat například zbytek dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Po letech čekání by také mohlo dojít k dokončení celé dálnice D1 u Přerova. Kromě toho bude letos také nově otevřeno rekordních 46 kilometrů dálnic.

reklama

Jaké dálniční úseky by se tedy měly začít letos budovat? Stavět se začnou například úseky na dálnici D6 do Karlových Varů, dále D55 mezi Starým Městem a Moravským Pískem, na dálnici D49 mezi Hulínem a Fryštákem a na D3 mezi Třebonínem a osadou Kaplice-nádraží.

Jedním ze zásadních projektů je pak stavba 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem, kterou chce stát postavit za soukromé peníze formou PPP projektu (tedy prostřednictvím partnerství veřejného a soukromého prostoru). V současnosti je rozestavěno kolem 154 kilometrů dálnic.

Podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) za rekordní výstavbou stojí především navýšený rozpočet pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

„32 kilometrů D4, nové dálniční úseky na D3, D6, D7 nebo D55. To vše začneme letos stavět. Máme připravené projekty i dostatek financí, abychom dálniční výstavbu mohli pořádně rozjet. Vysoké tempo výstavby nových dálničních úseků je možné jen díky tomu, že jsme se rozhodli výrazně posílit rozpočet Ředitelství silnic a dálnic a celého resortu dopravy. Cestování po naší zemi bude tak rychlejší a komfortnější, než kdykoliv předtím,“ napsal ministr na Facebook.

🛣 32 kilometrů D4, nové dálniční úseky na D3, D6, D7 nebo D55. To vše začneme letos stavět. Máme připravené projekty i...

Posted by Karel Havlíček on Thursday, April 1, 2021

Po desítkách let čekání by také mělo dojít k dokončení páteřní dálnice D1, kde zbývá dostavět posledních 10 kilometrů u Přerova. Dojde tak k zásadní změně dopravních návyků, kdy se přestane mezi Brnem a Ostravou jezdit přes Olomouc.

„Mým úkolem bylo dotáhnout stavby do konce, včetně D1, zajistit rekordní zdroje a připravit tak v roce 2020 vše pro zahájení 100 km nových dálnic v roce 2021. Úkol zněl jasně, jedeme nadoraz, ale vše směřuje k tomu, že covidu navzdory to zvládneme,“ uvedl Havlíček pro CNN Prima NEWS.

Nejvíce staveb se zahájilo v roce 2018 ještě za ministra Dana Ťoka, a to 52,5 km dálnic. Vloni Havlíček zahájil pouhých 14,6 kilometrů. Vyplývá to z grafu, který zaslal redakci.

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává
Volby 2021

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Letní víkend Česko nečeká. Sobotní teplé počasí vystřídá déšť a silné bouřky
Počasí

Letní víkend Česko nečeká. Sobotní teplé počasí vystřídá déšť a silné bouřky

 • Aktualizováno
 • Češi si v sobotu užijí poslední teplejší den. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) hlásí během dne polojasno a teploty kolem 25 °C, na některých místech pak vystoupají až na 28 °C. Ráno se mohou vyskytnou přeháňky a ojediněle i bouřky. V neděli bude však oblačnosti přibývat a teploty pod 20 °C se stanou standardem pro celé území. Na jihovýchodní polovině Česka pak hrozí silné bouřky a rozvodnění řek.

  ON-LINE devátý den olympiády: Vondroušová bojuje o zlato, basketbalisté čelí USA
  OH 2021

  Živě
  ON-LINE devátý den olympiády: Vondroušová bojuje o zlato, basketbalisté čelí USA

 • Aktualizováno
 • Získá Česko na olympijských hrách v Tokiu již čtvrtou zlatou medaili? V cestě za nejcennějším kovem stojí tenistce Markétě Vondroušové už jen Švýcarka Belinda Bencicová. Důležitý zápas čeká také české basketbalisty, kteří na závěr základní skupiny hrají se silným výběrem USA. Naději na postup do další fáze turnaje ztratili čeští plážoví volejbalisté. Nedařilo se ani střelkyni Nikole Šarounové a golfistovi Ondřeji Lieserovi.

  Do práce jen s očkováním. Po Facebooku a Googlu vyžaduje vakcínu i Disney či Uber

  Po internetových gigantech Facebooku a Googlu se pro povinné očkování rozhodly další společnosti ve Spojených státech. Vakcinaci bude vyžadovat také Disney a po některých zaměstnancích i obchodní řetězec Walmart. Americké firmy dále z důvodu stoupajícího počtu nově nakažených lidí zavádí znovu povinnost zakrytých úst a nosu. Informoval o tom deník Los Angeles Times.

  Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

  Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

  Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

  Další pokles počtu nakažených za pátek. Od pondělí se mění cestovatelská mapa

  V pátek v Česku laboratoře odhalily 140 potvrzených případů covidu, zhruba o 50 méně než před týdnem. Jedná se o nejmenší nárůst počtu nakažených v tomto týdnu. Snížil se tak i počet nově nakažených na 100 tisíc lidí za týden, a to na jedenáct. Od pondělí se pak pro Čechy změní cestovatelská mapa. Některé země se kvůli pandemii stanou rizikovějšími. Děti do 12 let pak od soboty po příjezdu do Česka nemusí do samoizolace.

  Prymula: Protilátky by měly být brány v potaz. V létě za mě stačí klasické roušky

  Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.

  reklama